KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Leden 2014

Inventura 2013 - přednášky ...

30. ledna 2014 v 17:28
V roce 2013 jsem přednesl celkem 74 přednášek, kterých se dohromady zúčastnilo 3.453 posluchačů.
Nejvíce bylo samozřejmě školních vzdělávacích a popularizačních přednášek, nemalé množství ale činí i přednášky pro veřejnost.

Nejčastější loňskou přednáškou bylo školní představení života kosmonautů ve vesmíru a aplikací kosmonautiky využitelných v běžném lidském životě - program "Kosmonautika a my" se vloni uskutečnil celkem 26x a shlédlo ho 1.368 posluchačů základních a středních škol z řady míst České republiky:


Další školní přednáškou je vyprávění o cestě našeho plyšového kosmonauta na palubu Mezinárodní kosmické stanice v roce 2011. Pásmo vyprávění pro děti prvního stupně základních škol "Krtečkova cesta do vesmíru" se uskutečnilo v uplynulém roce 8x:


Mezi nejžádanější přednášku pro veřejnost již několik roků patří povídání o tom, co dělají kosmonauté, když se řídící středisko nedívá. Možná i proto, že se posluchači dozvědí i to, jak kosmonauté chodí v beztížném stavu na záchod, jak se myjí, jak jedí - a zda se ve vesmíru konal už i sex... "Kosmonautika převážně nevážně" byla v roce minulém přednesena celkem 12x - například na Gymnáziu ve Slaném, nebo na Soukromém gymnáziu v Letohradě:


Moje loňskou "jarní" přednáškou byla vzpomínka na "Ženy v kosmu", připomínající nejenom historicky první kosmický let Valentiny Těreškovové, ale i další ženy, které vzlétly do vesmíru - přednesl jsem jí celkem 8x - poprvé to bylo v Americkém centru Velvyslanectví USA v Praze, potom i v Plzni:


Novou "podzimní" přednáškou bylo vyprávění o prvních lidech, kteří viděli odvrácenou stranu Měsíce na vlastní oči, o prvních vzorcích dopravených z Měsíce i o prvních strojích, které po měsíčním povrchu samostatně pojížděly. "Přednášku "Poprvé z Měsíce" viděli posluchači zatím 3 přednášek v listopadu a prosinci loňského roku - například v Pardubicích nebo Americkém centru:


Čtyřikrát se v roce 2013 vrátila přednáška "Hledání mimozemských civilizací technickými prostředky", o kterou je stále mezi organizátory přednášek zájem, i když všechny předem varuji, že o ničem konspiračním to nebude:


Třikrát byl v loňském roce představen posluchačům "Kalendář pilotované kosmonautiky" za minulých 12 měsíců - ve všech třech případech se jednalo o pokračování přehledu navazující na přednášku přednesenou na stejném místě před rokem, jako například na Štefánikově hvězdárně v Praze:


Dále v roce 2013 slyšeli zájemci o kosmonautiku následující přednášky: "Projekt Apollo: Nejnádhernější dobrodružství člověka ve vesmíru" (1x), "Počátky kosmonautiky" (1x), "Zvířata ve službách kosmonautiky" (1x) a "Kosmické skafandry" (1x).


Kromě toho jsem celkem 6x představil v kratších presentacích české zapojení do celosvětového vzdělávacího projektu "Mise-X: Trénuj jako kosmonaut!".


Inventura 2013...

22. ledna 2014 v 20:06
Jaký byl ten před pár dny skončený rok 2013? Po rekapitulaci předchozích roků (2009, 2010, 2011 a 2012) jsem si našel dvanáct událostí roku minulého.

V polovině LEDNA 2013 jsem se zúčastnil jako host a přednášející velkého setkání zájemců o StarTrek v Praze - při té příležitosti vyšel rozhovor s názvem, který překvapil i mě osobně - Na ISS není čas uklízet zvratky turistů, není to hotel


Hned první den v ÚNORU 2013 jsme si připomněli desáté výročí velice smutné události - havárie raketoplánu Columbia. Při té příležitosti jsem ze svého archivu vytáhl mimořádné číslo zpravodaje KOSMOS-NEWS, které se těmto tragickým chvílím věnovalo - Před deseti roky, v sobotu odpoledne...


V BŘEZNU 2013 jsme si v České televizi povídali o počasí a jejím vlivu na starty a přistání kosmických prostředků - Kosmonautika a počasí


DUBEN 2013? Samozřejmě, že již třináctý ročník KOSMOS-NEWS PARTY!!!


KVĚTEN 2013 přinesl stotisícího návštěvníka tohoto webu - velká radost i velký závazek pro budoucnost!


Zahradní párty v rezidenci Amerického velvyslance v Praze v ČERVNU 2013 přinesla jedno velice zajímavé setkání :)


ČERVENCOVÉ vydání časopisu Naše rodina přineslo dlouhý článek na kterém jsem se nemalou mírou podílel. Ženy v kosmu bylo i téma jedné z mých loňských přednášek, dost často přednášených.


V SRPNU 2013 připravil a odvysílal Český rozhlas seriál rozhovorů o životě v kosmu, ve kterém jsem na denní radosti a strasti života kosmonautů na Mezinárodní kosmické stanici vzpomínal já a Vítek Straka.


Po opravdu dlouhé době jsem se v ZÁŘÍ 2013 zase dostal do Leteckého muzea ve Kbelích a měl možnost si během natáčení rozhovoru pro Českou televizi a její pořad RETRO prohlédnout kabinu Remkova Sojuzu 28. Devastace této naší kosmonautické památky mě hodně překvapila...


Gravitace přišla do našich kin v ŘÍJNU 2013. A od toho okamžiku neustávají diskuse o tom, jak špatný či dobrý to je film. Já říkám, že moc dobrý!


LISTOPADEM 2013 začala podzimní vzpomínka na astronauty z Apolla 8 a jejich vánoční misi k Měsíci - přednáška Poprvé z Měsíce vzpomenula nejen posádku Apolla 8, ale i sovětské Lunochody a měsíční kameny, které máme v pozemských archivech a muzeích.


Nefritový králíček z Číny přistál na měsíci v PROSINCI loňského roku - a vzpomenul jsem to jak v televizním rozhovoru ve Studiu 6 na České televizi, tak i ve dvou novinových článcích.


Jaký bude rok 2014? To brzy poznáme na vlastní kůži...!

Kosmonaut Fjodor Jurčichin: Když je v posádce žena, chlapi se krotí ...

17. ledna 2014 v 13:11
Aktivní ruský kosmonaut Fjodor Jurčichin. Lidem, kteří sledují současnou kosmonautiku, jméno zajisté chronicky známé. Po své kosmické premiéře v roce 2002, kdy s americkými kolegy krátkodobě navštívil při misi raketoplánu Atlantis tehdejší zárodek stanice ISS, si počkal, až bude orbitální komplex hotovější a již třikrát na jeho palubu zavítal k dlouhodobé misi, dvakrát stanici velel. Zatím poslední výpravu do vesmíru zažil od května do listopadu 2013 a v jejím závěru přivezl zpět na Zemi olympijskou pochodeň. Celkem ve vesmíru pobyl 537 dní a je dvanáctý ve světových tabulkách času stráveného mimo Zemi.
Co soudí o přítomnosti žen v kosmu či jak vzpomíná na nouzové přistání z oběžné dráhy? Následující rozhovor s ním pořídili autor článku Vít Straka a Milan Halousek z České kosmické kanceláře.


Celý článek najdete na ASTRO.cz

Karlovy Vary: Kosmonautika převážně nevážně...

13. ledna 2014 v 18:25
Karlovy Vary, pátek 24.1.2014 od 17:00 hodin: Kosmonautika převážně nevážně aneb Co dělají kosmonauti, když se řídící středisko nedívá (lektor: Milan Halousek, Česká kosmická kancelář)


Létat do kosmu je zodpovědné a nebezpečné povolání - ale i při něm si kosmonauti najdou čas na zábavu a odreagování. Co se děje na oběžné dráze, když se řídící středisko nedívá, jak odpočívají, relaxují a baví se? Jak si kosmonauté připravují oběd a proč v kabině nesmí poletovat drobky a kapičky vody? A jak se kosmonautům na kosmické stanici spí?
Nepracovním životem kosmonautů vás provede Milan Halousek z České kosmické kanceláře společně s Krtečkem, který byl v roce 2011 šestnáct dní společně s americkým astronautem Andrewem Feustelem na Mezinárodní kosmické stanici ISS

Je to ve hvězdách... Cyklus přednášek odborníků - astronomů pro veřejnost. Pořádáno ve spolupráci s Hvězdárnou a radioklubem Karlovy Vary.
Krajská knihovna Karlovy Vary, hlavní budova Dvory - počítačová učebna, 24.01.2014 od 17:00 hodin, vstupné zdarma
(http://www.knihovnakv.cz/akce/je-to-ve-hvezdach-a334.htm)


"Jak na Nový rok ..." - Fjodor Jurčichin

2. ledna 2014 v 21:27
"Jak na Nový rok, tak po celý rok" - snad...
První letošní setkání - dnes (2.1.2014) s ruským kosmonautem Fjodorem Jurčichinem v Karlových VarechFjodor Jurčichin - čtyřnásobný ruský kosmonaut


Návrat 11.11.2013 s olympijskou pochodní pro ZOH Soči 2014


Posádka Sojuzu TMA-09M (2013) - Karen Nybergová (USA), Fjodor Jurčichin (Rusko), Luca Parmitano (Italie)


Sojuz TMA-19 (2010) - Douglas Wheelock (USA), Fjodor Jurčichin (Rusko), Shannon Walkerová (USA)


Dlouhodobá posádka ISS - Expedice 15 (2007) - Clayton Anderson (USA), Fjodor Jurčichin (Rusko), Oleg Kotov (Rusko)


Fjodor Jurčichin, Karlovy Vary 2.1.2014