KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Na ISS není čas uklízet zvratky turistů ...

22. ledna 2013 v 17:07
Na ISS není čas uklízet zvratky turistů, není to hotel, říká odborník - rozhovor na TOPZINE.cz

Již za týden se v Praze můžete přijít podívat na CzechTREK Convention 2013. Kromě fanoušků seriálu Star Trek se můžete setkat se zajímavými hosty. Jedním z nich je pan Milan Halousek, který nám laskavě odpověděl na několik všetečných otázek (nejen) o kosmonautice.


Pan Milan Halousek je vedoucím Odboru vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice.
Na oficiální stránce České astronomické společnosti také pravidelně publikuje články, organizuje KOSMOS-NEWS-PARTY, největší středoevropské setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku a akce Světového kosmického týdne v České republice.
Na CzechTREKu bude mít přednášku na téma Hledání mimozemských civilizací technickými prostředky, po které bude následovat diskuze. Ještě před tím se od nás laskavě nechal vyzpovídat, zeptali jsme se na kosmonautiku a její budoucnost, CzechTREK i mimozemšťany.

* Co vám přišlo z hlediska kosmonautiky a dobývání vesmíru zajímavé v posledních letech, o čem by se mohly děti učit ve škole?
Kosmonautika je obor, který je zajímavý pořád. (smích) Ale asi nejvýraznějším okamžikem loňského roku bylo přistání nové americké robotické laboratoře Curiosity na Marsu. Nejenom proto, že svým vybavením posune lidské znalosti o této planetě o značný kus vpřed, ale například i způsobem složitého a jedinečného stylu přistání, které už má hodně blízko ke způsobům, jakým budou na Marsu (nebo i na jiných vesmírných tělesech) jednou přistávat lidé. Už to není žádné koulení a poskakování sondy v nafouknutých airbazích, ale sofistikované a "vlastní inteligencí" řízené přistání. Všimněte si, že tu "inteligenci" jsem dal do uvozovek - není to ještě umělá inteligence, která by nahradila člověka, ale je to už hodně blízko robotům, kteří se budou umět sami rozhodovat a pomáhat tak lidem-astronautům odhalovat nové vesmírné světy…
Děti se budou možná jednou ve škole učit, že po 30 rocích ukončily svoje lety americké raketoplány, že na obloze létala veliká orbitální stanice, kde lidé z řady zemí světa spolupracovali na vývoji nových léků, materiálů a technologických postupů, že se sonda Voyager-1 po 35 rocích cesty vesmírem dostala až na samý okraj vesmírné prázdnoty ovládané našim Sluncem, nebo že se do vesmíru dostal první stroj soukromého kosmického dopravce. Bohužel tam ale nebudou takové informace, jakými by byl třeba návrat člověka na Měsíc nebo jeho objevitelská cesta na Mars. Na tyhle zprávy si budeme muset ještě pár roků počkat.


P.S.: Soutěž pro pozorné čtenáře - najděte, kde jsem v rozhovoru řekl větu citovanou v titulku článku!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama