KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Inventura 2012 - přednášky ...

14. ledna 2013 v 0:35
Během roku 2012 jsem přednesl celkem 60 přednášek, kterých se zúčastnilo 2.240 posluchačů, většinou dětí školního věku ze základních a středních škol z celé České republiky. Na dvanácti přednáškách pro veřejnost se ale zúčastnilo několik stovek dospělých posluchačů.


Nejvíce bylo samozřejmě přednášek a besed s dětmi v rámci našeho projektu "Do kosmu s Krtkem", kterých se uskutečnilo 35 a které dětem představili život kosmonautů ve vesmíru.


Druhou školní přednáškou bylo představení aplikací kosmonautiky využitelné v běžném lidském životě - "Kosmonautika a my", která se v roce 2012 uskutečnila na druhých stupních základních škol a na středních školách celkem 6x.


Přednáška o tom, co dělají kosmonauté, když se řídící středisko nedívá, resp. když zrovna nepracují je již několik roků asi nejpopulárnější přednáškou kterou mám ve své nabídce - zájem o ní je nejen ve školách, ale i při veřejných přednáškách - možná i proto, že se posluchači dozvědí i o tom, jak kosmonauté chodí v beztížném stavu na záchod, jak se myjí, jak jedí - a zda se ve vesmíru konal už i sex... Těchto přednášek jsem měl v roce celkem pět - mimo jiné například i na studentském festivalu "Jeden svět na Ohradní".


Určitě mým nejsmutnějším vystoupením v roce 2012 byla vzpomínka na prvního člověka, který otiskl svojí stopu do prachu na povrchu Měsíce - Neila Armstronga, která se uskutečnila krátce po jeho úmrtí v Americkém centru Velvyslanectví USA v Praze.


O Voygerech, ale především o hledání mimozemských civilizací technickými prostředky jsem si se svými posluchači povídal na podzim 2012 na Ondřejově při Evropské noci vědců nebo na přednášce uspořádané Astronomickou společností Pardubice.


Kalendářem pilotované kosmonautiky jsem rok 2012 na Štefánikově hvězdárně pro Pražskou pobočku ČAS začínal a na konci listopadu na semináři na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí téměř i končil.


Vzpomínka na Johna Glenna, prvního Američana na oběžné dráze kolem Země, se uskutečnila v únoru 2012 v Americkém centru Velvyslanectví USA v Praze a v Pardubicích na přednášce Astronomické společnosti Pardubice a v březnu v Plzni na besedě pořádané místní Hvězdárnou a planetáriem.


O historii kosmonautiky jsem přednášel v červnu na Gymnáziu v Lovosicích...


... o průzkumu Marsu o prázdninách na letním soustřeění projektu "Věda z kufru".

A bylo jich ještě mnohem více!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama