KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Leden 2013

Proč nás nemají rádi ...

30. ledna 2013 v 16:55
Nedávno se mě jeden mladý sběratel autogramů ptal, proč "nás sběratele" nemají kosmonauté moc rádi, a proč autogramy buď nedávají vůbec nebo si za ně nechávají platit.

Takž třeba protože:
Vladimír Remek podepsal jednomu (mě osobně známému) sběrateli svojí fotografii 25.1.2013.
A už 30.1.2013 byla tato fotografie nabízena k prodeji na jednom českém aukčním portále za částku 99,-Kč.Už víte, proč nás osobnosti, od kterých žádáme jejich autogramy, nemají tak často rády?

Milan Halousek
sběratel autogramů už 33 roků, který nikdy neprodal ani jeden autogram...

P.S.: Když Vladimíra Remka slušně požádáte na adrese V Závětří 1036/4; 170 00 Praha 7 tak Vám svojí podepsanou fotografii rád pošle :-)

Na ISS není čas uklízet zvratky turistů ...

22. ledna 2013 v 17:07
Na ISS není čas uklízet zvratky turistů, není to hotel, říká odborník - rozhovor na TOPZINE.cz

Již za týden se v Praze můžete přijít podívat na CzechTREK Convention 2013. Kromě fanoušků seriálu Star Trek se můžete setkat se zajímavými hosty. Jedním z nich je pan Milan Halousek, který nám laskavě odpověděl na několik všetečných otázek (nejen) o kosmonautice.


Pan Milan Halousek je vedoucím Odboru vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice.
Na oficiální stránce České astronomické společnosti také pravidelně publikuje články, organizuje KOSMOS-NEWS-PARTY, největší středoevropské setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku a akce Světového kosmického týdne v České republice.
Na CzechTREKu bude mít přednášku na téma Hledání mimozemských civilizací technickými prostředky, po které bude následovat diskuze. Ještě před tím se od nás laskavě nechal vyzpovídat, zeptali jsme se na kosmonautiku a její budoucnost, CzechTREK i mimozemšťany.

* Co vám přišlo z hlediska kosmonautiky a dobývání vesmíru zajímavé v posledních letech, o čem by se mohly děti učit ve škole?
Kosmonautika je obor, který je zajímavý pořád. (smích) Ale asi nejvýraznějším okamžikem loňského roku bylo přistání nové americké robotické laboratoře Curiosity na Marsu. Nejenom proto, že svým vybavením posune lidské znalosti o této planetě o značný kus vpřed, ale například i způsobem složitého a jedinečného stylu přistání, které už má hodně blízko ke způsobům, jakým budou na Marsu (nebo i na jiných vesmírných tělesech) jednou přistávat lidé. Už to není žádné koulení a poskakování sondy v nafouknutých airbazích, ale sofistikované a "vlastní inteligencí" řízené přistání. Všimněte si, že tu "inteligenci" jsem dal do uvozovek - není to ještě umělá inteligence, která by nahradila člověka, ale je to už hodně blízko robotům, kteří se budou umět sami rozhodovat a pomáhat tak lidem-astronautům odhalovat nové vesmírné světy…
Děti se budou možná jednou ve škole učit, že po 30 rocích ukončily svoje lety americké raketoplány, že na obloze létala veliká orbitální stanice, kde lidé z řady zemí světa spolupracovali na vývoji nových léků, materiálů a technologických postupů, že se sonda Voyager-1 po 35 rocích cesty vesmírem dostala až na samý okraj vesmírné prázdnoty ovládané našim Sluncem, nebo že se do vesmíru dostal první stroj soukromého kosmického dopravce. Bohužel tam ale nebudou takové informace, jakými by byl třeba návrat člověka na Měsíc nebo jeho objevitelská cesta na Mars. Na tyhle zprávy si budeme muset ještě pár roků počkat.


P.S.: Soutěž pro pozorné čtenáře - najděte, kde jsem v rozhovoru řekl větu citovanou v titulku článku!

Setkání příznivců StarTREK - Praha 19.1.2013

16. ledna 2013 v 18:57
CzechTREK Convention, Praha 19.1.2013

Přednáška od 13 hodin:Inventura 2012 - přednášky ...

14. ledna 2013 v 0:35
Během roku 2012 jsem přednesl celkem 60 přednášek, kterých se zúčastnilo 2.240 posluchačů, většinou dětí školního věku ze základních a středních škol z celé České republiky. Na dvanácti přednáškách pro veřejnost se ale zúčastnilo několik stovek dospělých posluchačů.


Nejvíce bylo samozřejmě přednášek a besed s dětmi v rámci našeho projektu "Do kosmu s Krtkem", kterých se uskutečnilo 35 a které dětem představili život kosmonautů ve vesmíru.


Druhou školní přednáškou bylo představení aplikací kosmonautiky využitelné v běžném lidském životě - "Kosmonautika a my", která se v roce 2012 uskutečnila na druhých stupních základních škol a na středních školách celkem 6x.


Přednáška o tom, co dělají kosmonauté, když se řídící středisko nedívá, resp. když zrovna nepracují je již několik roků asi nejpopulárnější přednáškou kterou mám ve své nabídce - zájem o ní je nejen ve školách, ale i při veřejných přednáškách - možná i proto, že se posluchači dozvědí i o tom, jak kosmonauté chodí v beztížném stavu na záchod, jak se myjí, jak jedí - a zda se ve vesmíru konal už i sex... Těchto přednášek jsem měl v roce celkem pět - mimo jiné například i na studentském festivalu "Jeden svět na Ohradní".


Určitě mým nejsmutnějším vystoupením v roce 2012 byla vzpomínka na prvního člověka, který otiskl svojí stopu do prachu na povrchu Měsíce - Neila Armstronga, která se uskutečnila krátce po jeho úmrtí v Americkém centru Velvyslanectví USA v Praze.


O Voygerech, ale především o hledání mimozemských civilizací technickými prostředky jsem si se svými posluchači povídal na podzim 2012 na Ondřejově při Evropské noci vědců nebo na přednášce uspořádané Astronomickou společností Pardubice.


Kalendářem pilotované kosmonautiky jsem rok 2012 na Štefánikově hvězdárně pro Pražskou pobočku ČAS začínal a na konci listopadu na semináři na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí téměř i končil.


Vzpomínka na Johna Glenna, prvního Američana na oběžné dráze kolem Země, se uskutečnila v únoru 2012 v Americkém centru Velvyslanectví USA v Praze a v Pardubicích na přednášce Astronomické společnosti Pardubice a v březnu v Plzni na besedě pořádané místní Hvězdárnou a planetáriem.


O historii kosmonautiky jsem přednášel v červnu na Gymnáziu v Lovosicích...


... o průzkumu Marsu o prázdninách na letním soustřeění projektu "Věda z kufru".

A bylo jich ještě mnohem více!

TF 2013 ...

11. ledna 2013 v 11:22

Přednáška - Slaný 17.1.2013 ...

10. ledna 2013 v 10:48

Více informací na stránkách LABOREK GYMNÁZIA SLANÝ

Ruští kosmičtí manželé ...

4. ledna 2013 v 13:10
Valerij RJUMIN a Jelena KONDAKOVOVÁ mají na společném rodinném vesmírném kontě celkem šest kosmických letů - Valerij čtyři, z toho jeden v americkém raketoplánu Discovery, Jelena dva, jeden v raketoplánu Atlantis.
A právě po přistání raketoplánu Atlantis (mise STS-84) v roce 1997 vznikla tato rodinná fotografie. Teď skončila s podpisy obou kosmických manželů v mé sbírce.


Inventura 2012 ...

1. ledna 2013 v 15:06
Jaký byl ten právě skončený rok 2012? Po rekapitulaci předchozích roků (2009, 2010 a 2011) jsem si našel dvanáct událostí roku minulého.

V polovině LEDNA 2012 navštívili finalisté Expedice Mars 2011 Senát a setkali se s místopředsedou senátu Zdeňkem Škromachem...


Smutným okamžikem ÚNORA loňského roku byl odchod Antonína Vítka z pozemského bytí do jím tak milovaného vesmíru a k jeho planetce...


Z BŘEZNA 2012, nepříliš bohatého na mimořádné události, bych zde připomenul přednášku k výročí startu Johna Glenna do vesmíru v Plzni...


Jako každoročně v dubnu, i v DUBNU 2012 je zde hlavní připomínanou událostí tradiční setkání zájemců o kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY. Již dvanácté setkání se uskutečnilo poprvé nikoliv v Bohdanči, nýbrž přímo v Pardubicích...


Koncem KVĚTNA 2012 se představila Mise-X v České televizi. V pořadu Planeta YÓ vystoupil i náš Krteček-kosmonaut...


Již podruhé jsem byl koncem ČERVNA 2012 pozván do rezidence amerického velvyslance na slavností setkání u příležitosti Dne nezávislosti USA...


ČERVENEC 2012, nepříliš bohatý na důležité události, přinesl pravidelně každoročně se opakující zprávu o velikém Marsu, který bude na obloze stejně velký jako měsíc v úplňku. A jako každoročně bylo potřeba tyto hlouposti vysvětlovat...


V sobotu 25. SRPNA 2012 zemřel Neil Armstrong, první muž, který vstoupil na povrch Měsíce.


V ZÁŘÍ 2012 navštívil Prahu ruský kosmonaut Viktor Gorbatko, jeden z posledních pěti žijících členů prvního "gagarinovského" oddílu sovětských kosmonautů. Byl jsem samozřejmě přitom...


V ŘÍJNU 2012 se v nizozemském centru Evropské kosmické agentury ESTEC uskutečnil experiment českých studentů z Masarykovy univerzity v Brně. Přítomna byla i Česká televize, která odvysílala čtyři reportáže, včetně rozhovorů přímo před experimentální centrifugou...


Na konci LISTOPADU 2012 jsem na tradičním semináři na hvězdárně ve Valašském Meziříčí letos vystoupil s přednáškou mapující události v pilotované kosmonautice v roce 2012, která volně navázala na mnoholetá vystoupení Tondy Vítka s přehledem událostí na ISS vždy za uplynulých 12 měsíců...


PROSINEC právě skončeného roku byl především ve znamení blížícího se konce světa, předpovězeného Mayi, který se nakonec naštěstí (bohužel?) neuskutečnil. Já bych zde ale spíše vzpomenul účast na mimořádně zdařilém studentském festivalu "Jeden svět na Ohradní". vystupoval jsem souběžně s bývalým předsedou vlády a eurokomisařem Vladimírem Špidlou a před hercem a architektem Davidem Vávrou. a měl jsem plný sál...


Rok 2012 skončil. Byl to rok neuskutečněného konce světa a rok dvou hodně smutných úmrtí. Jaký bude rok 2013? Snažme se, aby byl co nejlepší pro všechny!