KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Únor 2012

Odešel Tonda Vítek ...

28. února 2012 v 19:55
... odešel MALÝ muž, ale VELIKÝ člověk!
Největší z českých popularizátorů kosmonautiky Antonín Vítek zemřel v úterý 28. února 2011 ráno po těžké nemoci ve věku 72 roků.
Vše důležité o Tondovi dneska napsali jiní (iDNES, Astro, ČT24, Lidovky, Americké centrum), já to tak neumím, tak budu jen potichu vzpomínat.

Věděli jsme, po jeho náhlém zhoršení zdravotního stavu před měsícem a dvěma dni, že to je špatné - ale nechtěli jsme si ani na okamžik připustit, že to je špatné tak moc...

Tonda byl pravidelným účastníkem KOSMOS-NEWS PARTY - od prvního ročníku v roce 2001 nechyběl v Bohdanči ANI JEDNOU. Na letošní Párty se již bude dívat zhora, usazen na "SVÉ" planetce "30253 Vítek".
Jako vzpomínku proto zveřejňuji několik fotografií Tondy z předcházejících ročníků KOSMOS-NEWS PARTY - z okamžiků, které tak moc miloval - z přednášení o kosmonautice, o své lásce, vášni a životním poslání...

Tondo, děkuji Ti moc za všechno! A tu poslední SMSku, kterou jsem od Tebe dostal v den Tvých 72.narozenin, si pečlivě uschovám.
S hlubokou úctou
Milan

KOSMOS-NEWS PARTY 2001

KOSMOS-NEWS PARTY 2002

KOSMOS-NEWS PARTY 2003

KOSMOS-NEWS PARTY 2004

KOSMOS-NEWS PARTY 2005

KOSMOS-NEWS PARTY 2006

KOSMOS-NEWS PARTY 2007

KOSMOS-NEWS PARTY 2008

KOSMOS-NEWS PARTY 2009

KOSMOS-NEWS PARTY 2010

KOSMOS-NEWS PARTY 2011Ve čtvrtek 23. února 2012 do Brna opět přiletí někteří středoevropští kosmonauti ...

17. února 2012 v 11:42

Ve čtvrtek 23. února 2012 do Brna opět přiletí někteří středoevropští kosmonauti.
Důvodů k návštěvě přitom mají hned několik. Navštíví unikátní workshop "Jaderná energie a vesmír", setkají se s veřejností a položí základní kámen digitálního planetária.

"Jaderná energie je velmi důležitá pro lety většiny kosmických sond za dráhou planety Mars," zdůvodňuje náplň workshopu ředitel Hvězdárny a planetária Brno. "Nejde však jenom o to, že vyvážíme naše jaderná zařízení do vesmíru. V kosmickém prostoru také probíhá celá řada jevů, které naopak mohou být inspirací pro nás pozemšťany." Workshop Jaderná energie a vesmír proběhne 23. února od 9.00 do 12.00 v prostorách Hvězdárny a planetária Brno. Části jednání workshopu se budou účastnit i středoevropští kosmonauti.

Program workshopu:
Aleksandr S. Venjaminovič
Výzkumné centrum Keldyš, Ruská akademie kosmonautiky
Jaderná energie jako cesta k pokoření vzdáleného vesmíru

Milan Řípa
Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v. v. i.
Od Slunce k tokamaku a zpět

Karel Katovský
Vysoké učení technické v Brně
Jaderná energie pro současné satelity

Vstup na workshop je zdarma, přístup ale bude umožněn pouze registrovaným zájemcům. Program je vhodný především pro vysokoškolské studenty, kteří se mohou přihlásit na adrese e-mail@hvezdarna.cz (uveďte prosím své jméno a název školy).

Středoevropští kosmonauti se tentýž den setkají s primátorem statutárního města Brna Romanem Onderkou a hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem.

Veřejnost se s kosmonauty může potkat také v Knihovně Jiřího Mahena v Brně na ulici Kobližná (www.kjm.cz). Od 15.30 do 16.45 se zde uskuteční krátká diskuze s veřejností spojená s autogramiádou. Ve večerních hodinách položí kosmonauti za účasti významných osobností brněnského veřejného života na Hvězdárně a planetárium Brno základní kámen digitálního planetária.

Profily kosmonautů:
Sigmund Jähn
Je kosmonaut z někdejší Německé demokratické republiky. Cílem jeho mise na lodi Sojuz 31 byla orbitální stanice Saljut 6. Na ní prováděl lékařské, biologické i technologické experimenty. Například zkoumal změny sluchu, řeči a chu­ti při pobytu v beztížném stavu. Po týdnu práce přistál v kabině vracející se lodi Sojuz 29. Ve vesmíru strávil celkem 7 dní a 21 hodin.

Vladimír Remek
Je prvním a jediným československým kosmonautem. Dokonce je prvním člověkem ve vesmíru mimo kosmonauty z USA a SSSR. Pouta zemské gravitace opustil roku 1978 na lodi Sojuz 28 ve funkci kosmonaut-výzkumník. Cílem mise byla orbitální stanice Saljut 6. Během týdenního pobytu prováděli kosmonauti řadu televizních reportáží a také šest vědeckých experimentů. Šlo například o pokusy se zelenými řasami nebo pokusy s roztavením a pomalým regulovaným chladnutím vzorků připravených v Ústavu fyziky pevných látek ČSAV. Ve vesmíru strávil 7 dní a 22 hodin.

Miroslaw Hermaszewski
Do vesmíru se vydal spolu s Pjotrem Klimukem na Sojuzu 30 v roce 1978 jako člen druhé mezinárodní posádky orbitální stanice Saljutu 6. Ve vesmíru pobýval osm dní. Je prvním Polákem ve vesmíru, v pořadí pak 89. člověkem ve vesmíru.


Přednáška - John Glenn ...

15. února 2012 v 17:21

Připomínám ještě jednou zítřejší přednášku v Americkém centru Usmívající se


Stejná přednáška bude na pořadu i v pátek 24.února od 19:00 hodin v DDM DELTA (Gorkého ulice, Dukla, Pardubice) - pořádá Astronomická společnost Pardubice

Hoby naší doby - odvysíláno ...

14. února 2012 v 13:11
V neděli 12.února 2012 odvysílala Česká televize na programu ČT1 ve 14 hodin v magazínu "Hoby naší doby" druhý natočený příspěvek o mém sbírání autogramů kosmonautů. První část, vysílaná koncem listopadu loňského roku, byla zaměřená na modely a další zajímavosti z kosmonautiky. Tentokrát byl pětiminutový příspěvek věnován výhradně sbírání autogramů astronautů.


S velkým zájmem televizního štábu se setkal kosmonaut - kartáček na zuby (mimochodem: dárek k narozeninám od kamaráda Luboše Nováka, kterému tímto ještě jednou děkuji...)

První člověk na Měsící - Neil Armstrong v mé sbírce ...

První člověk ve vesmíru Jurij Gagarin, a za ním Alan Shepard, první Američan v kosmu ...

A Krteček ...


Krteček se dokonce stal i soutěžní otázkou tohoto dílu pořadu ...

Hoby naší doby - Vzpomínky na astronauty

9. února 2012 v 10:29
V neděli 12.2.2012 ve 14 hodin by měla být odvysílána na ČT1 druhá část natočeného rozhovoru o mém sbírání autogramů kosmonautů v magazínu Hoby naší doby.Na rozdíl od první části (odvysílané 25.listopadu loňského roku) která byla zaměřena více na modely kosmické techniky, by tentokrát měly být představeny především autogramy z mé sbírky - a Krteček, který se natáčení také účastnil Mrkající


Po vysílání bude reportáž ke shlédnutí v archivu pořadu Hoby naší doby.

KOSMOS-NEWS PARTY 2012 ...

2. února 2012 v 20:23

Na webových stránkách KOSMOS-NEWS PARTY 2012 byla otevřena registrace účastníků.Jedním z VIP hostů KNP 2012 bude v pátek odpoledne astrofyzik a čerstvý držitel prestižní Nušlovy ceny ČAS dr. Jiří GRYGAR!