KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Leden 2012

Americké centrum: John Glenn — první Američan na oběžné dráze (přednáška 16.2.2012)

30. ledna 2012 v 16:23

(Tu chybu v popisku pod obrázkem nechám opravit! Usmívající se)

Expedice Mars v Senátu ...

18. ledna 2012 v 18:34
Úspěšné finalisty Expedice Mars 2011 přijal dnes místopředseda Senátu PČR pan Zdeněk Škromach. V téměř třičtvrtěhodinovém rozhovoru představili děti náš projekt i to, co během něj prožili v belgickém EuroSpace Centru nebo při semifinále na Slovensku.
Pro účastníky Expedic Mars to bylo již druhé slavnostní přijetí zákonodárci České republiky. Finalisty Expedice Mars 2007 přijal tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu pan Miloslav Vlček.
A pro mě osobně to byla již druhá návštěva Senátu v posledních dvou letech.
I Zdeněk Škromach přispěl jednou číslicí do našeho projektu ""


Placka s Krtkem - drobnost, která neurazí...

Další fotografie z návštěvy Senátu je možné shlédnou ve fotogalerii Expedice Mars.
A velká fotogalerie je i přímo na webových stránkách Senátu.

Vesmír máš doma ...

8. ledna 2012 v 22:55
Do mé knihovničky "historických" knížek pro děti s tématikou kosmonautiky přibyla těsně před Vánocemi jedna další.
Dvousetstránková knížka malého formátu je plná zajímavých jednoduchých pokusů zaměřených na poznání fyzikálních zákonitostí vesmírného prostředí.


Původní sovětský originál vyšel v roce 1979, česky byla knížka vydána v roce 1988.
Jednotlivé představené pokusy - některé známé a běžně používané ve školách, ale i řada poměrně neznámých experimentů - jsou seřazeny do kapitol "Pokusy s atmosférou a vzduchoprázdnem, Pokusy se stavem beztíže, Pokusy s teplem, Pokusy s pohybovými zákon, Pokusy s reaktivním pohybem, Pokusy ve vzduchu" a do dalších několika kapitol objasňujících děje ve vesmíru i na planetě Zemi. Vše doplněno velikým množstvím instruktážních a návodných obrázků a obrázků vysvětlujících dění v kosmonautice (kosmické lodě, kosmické stanice, skafandry, sondy, ...).Celkem si dovedu představit, že bych s pomocí této knížky vydržel u kroužku mladých kosmonautů poměrně dlouhou dobu. A jsem rád, že jí mám ve své sbírce...

Inventura 2011 ...

2. ledna 2012 v 18:23
Stejně jako v letech předcházejících (2009, 2010) jsem se i letos na počátku roku poohlédl za svým rokem minulým.

LEDNOVOU událostí bylo z mého pohledu monotématické vydání magazínu zahraničních zajímavostí OBJEKTIV, ve kterém byla v téměř půlhodinovém bloku presentována cesta a výcvik studentů, finalistů Expedice Mars 2010 v EuroSpace Centru v belgickém Transinne. Pořad byl vysílán v premiéře v neděli 16.1.2011 a ve videoarchivu České televize byl v roce 2011 nejstahovanější (nejsledovanější) reportáží s více než trojnásobným počtem stažení oproti dalším dílům magazinu OBJEKTIV.

V ÚNORU jsem začal vidět! Po první ze dvou plánovaných očních operací mě na pravém oku zbylo z původních 12,5 dioptrií necelých 1,5 dioptrie. Druhá (březnová) operace na levém oku upravila dioprie z 7,5 také na 1,5. Dobré...

Od 14. BŘEZNA byla v Americkém centru Velvyslanectví USA v Praze k vidění moje výstava "Vzhůru ke hvězdám, příběh amerických raketoplánů 1981-2011". Původně se plánovalo její ukončení v závěru dubna, nakonec na stěně chodby Amerického centra vydržena (s jednou krátkou přestávkou) až do září - a nahradila i dvě plánované fotografické výstavy věnované americkým presinentům.

V BŘEZNU vypukla úvodní tiskovou konferenci za účasti amerického velvyslance v České republice KRTEČKOMÁNIE!

V DUBNU 2011 uplynulo 50 roků od startu Jurije Gagarina - a KRTEČKOMÁNIE se rozjela naplno. Jen za duben se uskutečnilo 15 besed, kterých se zúčastnilo téměř 950 dětí a studentů.

V KVĚTNU letěl Andrew Feustel i s našim Krtečkem do vesmíru - a nám přišla první fotografie Krtka v kosmu - druhý den byla ve všech novinách, televizích i rozhlasech (no, v rozhlasech asi ne...)

30. ČERVNA jsem byl pozván do rezidence Amerického velvyslance na slavnostní recepci ke Dni nezávislosti USA - spolu s českým presidentem, předsedou vlády a několika dalšími hosty (asi tak tisícem...)

Na konci ČERVENCE, v pátek 29.7. přiletěl do České republiky Andrew Feustel s manželkou Indirou, syny a Krtkem... První cesta Feustelových vedla ke Zdeňku Milerovi.

O pár dní dříve jsme si připomněli výročí přístání prvních lidí na Měsíci - do téměř půlhodinového povídání na TV Metropol se vešlo i povídání o konci éry raketoplánů a Krtečkově cestě...

Skoro polovina měsíce SRPNA byla ve znamení cest Andrewa Feustela po České republice, jeho besed se zúčastnilo téměř 3250 návštěvníků.

V ZÁŘÍ 2011 jsem si léčil svoje nemocná záda v rehabilitačním ústavu v Košumberku - ale přesto jsem stihl natočit dva příspěvky do magazinu "Hoby naší doby"...

V ŘÍJNU jsem již podruhé v krátném čase navštívil studio TV METROPOL a tentokráte jsme si povídali o kosmickém smetí a odpadcích, které létají vesmírem.

LISTOPAD byl ve znamení besed - o kosmonautikce a Krtkovi ve vesmíru (jak jinak) v rámci celostátního programu Týdne vědy a techniky

Poslední listopadový den zemřel autor Krtečka - pan Zdeněk Miler...

V PROSINCI 2011 zemřel první president České republiky pan Václav Havel...

... a těsně před Vánocemi jsem dostal trochu předčasný dárek v podobě velkého rozhovoru o kosmonautice a sbírání autogramů v časopise SEDMIČKA.

Rok 2011 je za námi. Co nás čeká v tom dalším?
Přeji všem mnoho štěstí!!!!