KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Prosinec 2011

PF 2012 ...

30. prosince 2011 v 13:51

Do roku 2012 všem mnoho úspěchů přeje
Milan H.

a taky Krteček:

Sedmička: Sběratel, kterému učarovaly cesty do vesmíru

27. prosince 2011 v 13:53
Když jsem těsně před Vánočními svátky dostal do ruky pražské vydání týdeníku Sedmička, ve kterém byl zveřejněn celostránkový článek o mém sbírání autogramů astronautů a dalších věcí s kosmonautikou souvisejících ani ve snu mě nenapadlo, že to ještě není všechno...
Neznám přesně strategii týdeníku, ale rozhovor nakonec vyšel napříč republikou ve všech čtyřiadvaceti jednotlivých regionálních mutacích ve dvou verzích - zkrácené jednostránkové nebo plné dvoustránkové.
A k tomu navíc ve vydání pro "Pardubice a Chrudim" (vydání zdarma distribuované přes odběrní stojany v těchto městech) a ve vydání pro "Pardubický kraj" (rozšířené prodávané vydání) vyšly na titulní stránce různě upravené fotografie s různými popisky. Nebudu zapírat, že jsem potěšen... Mrkající


P.S.: Samozřejmě, že vím, že (1) brožury byly Dokumentační přehledy Československé tiskové kanceláře a že (2) ESA je Evropská kosmická agentura... Chyby se vloudily při finálním přepisu a nepostřehl jsem je.

Šťastné a veselé Vánoční svátky všem, přátelé ...

23. prosince 2011 v 22:18

... a kamarád Krteček přeje také všem jen dobré věci pod stromečkem Usmívající se


A co by to bylo za Vánoce bez koledy!

Klidné svátky všem lidem dobré vůle přeje
Milan s rodinou

Sedmička: S kosmonautem na borůvkách

22. prosince 2011 v 15:29

Sedmička, číslo 51, 22.12.2011

Václav Havel ...

18. prosince 2011 v 23:49
Dnes dopoledne zemřel expresident Václav Havel (5.10.1936 - 18.12.2011). To asi každý z Vás slyšel. Někoho z Vás zasáhla tato zpráva více, někoho méně.
Já jsem zavzpomínal na svá dvě osobní setkání s Václavem Havlem - jedno z doby, kdy ještě nebyl presidentem, druhé z doby, kdy už jim zase nebyl. A nalistoval ve své sbírce složku s jeho podpisy a vybral několik zajímavých...

Tohle byl můj první podpis Václava Havla v mé sbírce. Sice až z ledna roku 1993, ale zato jsem si pamětní list se známkami odnesl osobně až do Presidentské kanceláře na Hradě, a doufal, že třeba osobně pan president... No, nepodařilo se, odpověď se vrátila poštou za několik dnů i s přiloženou další podepsanou fotografií.
Není to vlastně můj první podpis Václava Havla - ten první je někde uložen na pozvánce na setkání s Václavem Havlem z prosince 1989, které se konalo v Pardubicích. Ale bohužel tenhle podpis teď nemůžu najít...

Rok 1995 nebo 1996 - odhaduji... a tradiční zelená fixa. Oficiální fotografie posílaná Presidentskou kanceláří.

Podepsaná fotografie z osobního setkání s tehdy již ex-presidentem Václavem Havlem (myslím že tak z roku 2005) opět v Pardubicích. Zelený podpis a červené srdíčko. Zajímavostí bylo, že Václav Havel měl fotografie napodepisované dopředu, ale každému osobně před jejím předáním dokreslil červené srdíčko :-)
A tento podpis plus srdíčko ještě jednou, větší...
Poslední autogram Václava Havla v mé sbírce. Koupil jsem ho nedávno - zaujala mě variace podepsaných známek a zase srdíčka domalovaného na jedné ze známek.

Poslední připravená fotografie, ta ze setkání Andrewa Feustela s Václavem Havlem z léta 2011, už zůstane od našeho prvního českého pana presidenta nepodepsaná.
Přesto děkuji, pane ex-presidente, vždy jste si na sběratele autogramů našel chvilku času a obohatil jejich sbírky.
Děkuji!
Milan Halousek

Vánoce v Americkém centru ...

16. prosince 2011 v 13:24
Už to začíná, už se to rozbíhá. První "vánoční besídka" letošní sezóny proběhla v Americkém centru Velvyslanectví USA - a samozřejmě, že nemohla chybět ani vzpomínka na program "Do kosmu s Krtkem" Usmívající se
K příjemné atmosféře dopomohly hezké a mladé Berušky, dobré svařené víno, mnoho milých lidí a spousta vánočních i nevánočních pamlsků...Sandra Magnus - Atlantis STS-135 ...

11. prosince 2011 v 22:30
Po delší době přistála opět v mé poštovní schránce velká obálka z Houstonského centra NASA. A v ní podepsaná fotografie trojnásobné americké astronautky Sandry Magnusové a její posádky posledního letu amerického raketoplánu v historii - Atlantisu STS-135. Pro sběratele potěšujícím faktem je, že podpisy posádky na společné fotografii jsou originály. K litografiím byla přibalena i samolepka znaku expedice STS-135.
A až při psaní těchto řádek jsem si všiml, že věnování na fotografii posádky není od paní Sandry, jak jsem předpokládal, ale od některého jiného člena posádky. Zdá se mě, že je od Rexe Walheima (první zleva). Tak či tak, potěšující přírůstek do sbírky od posádky, jejíž cestou se uzavřela třicetiletá éra amerických raketoplánů a která se ze své vesmírné mise vrátila na den přesně po 42 letech od okamžiku, kdy noha prvního člověka stanula na měsíčním povrchu... Usmívající se

Zdeněk Miler

6. prosince 2011 v 12:02

První část "Hoby" odvysílána ...

4. prosince 2011 v 14:46
V pátek 25.listopadu 2011 byla odvysílána na ČT1 první část natočené reportáže pro magazín "Hoby naší doby".
Ke shlédnutí je v archivu České televize. Probraly se modely, odznaky i meteorit v mé sbírce.

Druhá část reportáže by se měla vysílat ještě v prosinci, a bude především o autogramech kosmonautů z mé sbírky.

Jsem šťastný, že poslední chvíle svého života mohl přemýšlet o kresbách dětí, které měly stejnou touhu jako on ...

1. prosince 2011 v 19:41
Zemřel Zdeněk Miler. Člověk, který nám dal radost v podobě černé figurky s velkýma očima a červeným nosem.
Mám jich, po letošním roce plném Krtka a létání do vesmíru, v kanceláři hned pět různě velkých...


29.července 2011 - setkání s Andrewem Feustelem

S Krtkem jsem žil i v pondělí, kdy jsme ho v Americkém centru slavnostně dávali "zazimovat" do pro něj úplně nově připravené vitríny. Ve středu odpoledne potom přišla SMSka, že jeho otec, Zdeněk Miler, zemřel.Těžko se hledají slova, tak si dovolím zde použít text Mirka Konvaliny, ředitele Amerického centra Velvyslanectví USA v Praze, se kterým jsem měl tu čest celý program "Do kosmu s Krtkem" připravovat. Určitě bych to nenapsal lépe...

Miroslav Konvalina: Vzpomínka na poslední setkání s panem Milerem

1.12.2011, 12:11 - Tento týden ukončil kosmický Krtek Zdeňka Milera svou cestu do vesmíru a poté putování po celé České republice. Příběh o posledním letu raketoplánem Endeavour slyšely milióny lidí, tisíce českých dětí přišly na přednášky a kosmického Krtečka si pohladily. Několik set dětí nám poslalo své kresby do výtvarné soutěže Do kosmu s Krtečkem. Nejlepší jsme ocenili a těšili se, až je ukážeme panu Zdeňku Milerovi. Tento týden jsem výtvarné práce vzal do sanatoria v Nové Vsi pod Pleší, abych dílka dětí od 5 do 15 let ukázal autorovi jejich předlohy.
Pan Zdeněk Miler seděl u okna, díval se po obědě ven do parku a pil kávu. Byl rád, že jsme přijeli, četli mu dětské básničky o Krtkovi a ukazovali mu kresby dětí na barevných čtvrtkách. Tu tichým hlasem ocenil provedení Krtečka, tu zase rakety a komentoval i dětské představy o setkání Krtečka s Marťany. Jeden z obrázků si chtěl pověsit ve svém pokoji a ptal se, zda ty další budou vystaveny.
Pak vyprávěl svůj další příběh Krtečka, který se mu od té doby, kdy jeho plyšová hračka letěla do kosmu, honí hlavou - Příběh Krtka v kosmu. Tento příběh vyprávěl i rodině astronauta Feustela během jeho letošní návštěvy sanatoria. Pan Miler se stále vyptával, jak to v tom kosmu vlastně vypadá, aby to mohl namalovat.
Hodinka u pana Milera uběhla jako voda, stiskl mi naposledy ruku, lehce se usmál a poděkoval dětem za jejich věrnost Krtkovi.

Byl jsem asi jedním z posledních, kdo se v úterý těšil z přítomnosti pana Milera. Jsem šťastný, že poslední chvíle svého života mohl přemýšlet o kresbách dětí, které měly stejnou touhu jako on - namalovat příběh Krtečka ve vesmíru, příběh inspirovaný skutečností.
Nám, kteří jsme se podíleli na letošním projektu Do kosmu s Krtkem a znali pana Milera, je moc líto, že autor, bez kterého by to nebylo možné, už nebude moci dětem vyprávět o tom, jak jeho pohádky s Krtečkem vznikaly. Jsme ale rádi, že jsme mu kresby dětí, na které celý život myslel především, mohli ukázat. Měl z toho velkou radost.
Rádi bychom i touto cestou vyjádřili rodině pana Milera a všem jeho blízkým upřímnou soustrast.

------------------------------------------------------------------

Na tuto smutnou událost zareagovali už i Krtečkovi kamarádi ze Čtyřlístku


Pane Milere, děkuji Vám... za Krtečka, za Štěnátko, i za další milé postavičky...

Zdeněk Miler (21. února 1921, Kladno - 30. listopadu 2011, Nová Ves pod Pleší)