KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Září 2011

Krtek na Ondřejově ...

28. září 2011 v 13:58
Krteček a Evropská noc vědců 2011 na Ondřejovské observatoři

Úkolem je poznat, který z pěti Krtků je ten pravý "kosmický" Krtek!

Krtkové před ondřejovským astronomickým muzeem...

Tenhle ten to je! To je Krtek-astronaut! Usmívající se

Oba dva! Chci oba dva!!!

Já mám svého pejska, za Krtka ho nevyměním Usmívající se

Více o Evropské noci vědců 2011 najdete zde.

Kniha "Hvězdář diplomat" ...

26. září 2011 v 15:49
Kniha Hvězdář diplomat je věnována životnímu příběhu doyena české astronomie Luboše Perka (ročník 1919).
Líčí jeho dětství a gymnaziální léta za první republiky i situaci mladého talentovaného muže po nacistickém uzavření vysokých škol. Zaznamenává nadějné roky poválečné a poměry po únoru 1948 - viděné očima zapáleného astronoma. Popisuje jeho lví podíl na stavbě dalekohledu na brněnské hvězdárně, úspěšnou anabázi s budováním dvoumetrového dalekohledu na Ondřejově a bádání o planetárních mlhovinách. V letech 1968-1975 stanul docent Perek v čele Astronomického ústavu ČSAV a zároveň stoupal v prestižní Mezinárodní astronomické unii. Když dostal nabídku na místo v OSN ve vedení Oddělení pro záležitosti kosmického prostoru, znamenalo to radikální změnu zaměření, počátek nové kariéry. Kniha přináší jeho newyorské zkušenosti pracovní i osobní. Z doby po návratu do normalizačního Československa předkládá mj. dokumenty o poměrech, v nichž Perek nesměl jezdit do zahraničí, nemohl spolupracovat s mezinárodními organizacemi. Po 17. listopadu 1989 - byl to spolu s rokem 1939 už druhý zásadní 17. listopad v Perkově životě - se mohl vrátit do aktivního života. Jiní sedmdesátníci žehrali, že pro ně přišla změna režimu příliš pozdě, Perek ne. Pustil se do práce. Kniha zaznamenává také Perkovy úvahy o kritickém způsobu myšlení, o determinismu a chaosu, možnostech úklidu kosmického smetí, dalším výzkumu Měsíce. Přibližuje i jeho četná setkání a vztahy s předními světovými astronomy, astronauty a kosmonauty a především poskytuje neobyčejný příklad v nejlepším slova smyslu pragmatického a racionálního postoje k životu. Součástí knihy jsou i medailony z per Jiřího Grygara a dalších Perkových kolegů-astronomů.

Vydalo nakladatelství ACADEMIA - http://www.academia.cz/hvezdar-diplomat.html
Doporučená prodejní cena: 270 Kč

Přednáška: Japonský vesmírný program ...

21. září 2011 v 13:32

Další informace najdete na webových stránkách

Hoby naší doby ...

19. září 2011 v 19:14
Sedmičlenný štáb České televize natáčel dneska v mé malé (i když jsem si doteď myslel, že dostatečně velké) pracovně příspěvek do magazínu Hoby naší doby, ve kterém představuje Jiřina Bohdalová lidi, kteří se věnují zájmové činnosti, nacházejí relaxaci a životní sílu na zahrádce nebo ve sběratelství, něco pěstují, objevují, vytvářejí, uplatňují svou fantazii, která pak potěší tvůrce i obdivovatele (to jsem nevymyslel já, to je z anotace pořadu Mrkající).


Povídalo se, jak jinak, o kosmonautice, nakonec z toho budou dvě reportáže - jeden příspěvek o modelech, knížkách, odznacích a dokumentech o kosmonautice v mé sbírce, druhý o mém sbírání autogramů astronautů.
A nakonec došlo i na Krtečka-astronauta, který se také představil...
Reportáže se budou vysílat někdy v průběhu října, každá v jiném díle pořadu. Termín vysílání včas sdělím...

Krteček v Hamzově léčebně (2) ...

14. září 2011 v 23:20
Čtvrteční besedy v Hamzově léčebně v Luži-Košumberku se zúčastnilo přibližně 30 posluchačů, z poloviny dětských. Fotografií s velkým a třemi malými krtky bylo ale vytvořeně nespočetně... Mrkající
Škoda jen, že deštivé, větrné a studené počasí neumožnilo původně zamýšlené představení krtků ve veskovním prostoru Léčebny.

Fotografování s Krtky...


Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR představuje Krtečka-astronautaCesty vesmírem - Alexej Leonov ...

5. září 2011 v 22:02
Podařilo se mě doplnit svojí sbírku o nádhernou knížku od Alexeje Leonova "Звездные пути".

Knížka obsahuje desítky kreseb legendy sovětské kosmonautiky Alexeje Leonova ukazujících jeho reálné zážitky z vesmírných cest, plánované cesty na Měsíc i imaginární vesmírné obrazy. To vše doplněné vysvětlujícími texty.
Knížka vyšla v roce 1967 s celoplátěnou a zlatem raženou vazbou.
Knížka nebyla zrovna laciná, ale ve sbírce se bude vyjímat hezky. Teď ještě najít možnost, jak se setkat s Alexejem Leonovem a získat do knihy jeho autogram... Usmívající se

Krteček v Hamzově léčebně ...

3. září 2011 v 17:44
Když už jsem v Hamzově odborné léčebně na měsíčním rehabilitačním pobytu, tak proč tady Krtečka nepředstavit Smějící se