KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Krtečkovi do vesmíru pomohl i Milan Halousek z České kosmické kanceláře

5. května 2011 v 14:00
iDnes.cz / Technet.cz, pátek 29.4.2011
.
Kdo přišel s nápadem poslat českého "Krtečka" do kosmu?
Je to společný nápad "české" i "americké" strany. Indira Feustelová, manželka astronauta Andrewa Feustela je po matce českého původu, po otci indického. Už při prvním letu jejího muže do vesmíru s sebou na její popud vzal básnickou sbírku Jana Nerudy "Písně kosmické". Nápad se setkal s velikým ohlasem, po návratu k mise k Hubblovu kosmickému teleskopu přivezl Andrew Feustel s rodinou knížečku zpátky do České republiky. Na řadě programů v Praze, Ondřejově, Plzni, Znojmu a dalších místech se setkal s velikým počtem nadšenců.
Proto se rozhodl vzít s sebou i na svojí druhou misi, tentokrát na Mezinárodní kosmickou stanici ISS, opět něco českého. Po dohodě to ale mělo být tentokrát něco, co by více spojilo svět kosmonautiky, techniky a vědy se světem mladé generace. Mezi návrhy se objevila i figurka Krtečka a paní Indira si uvědomila, že i oni v Kanadě, když byli jejich synové malí, jim četli pohádky o Krtečkovi. Krteček je bezkonfliktní, usměvavý a hravý tvoreček, který toho moc nenamluví - a proto ho mají skoro všichni rádi.

Jaká je vaše úloha v projektu "Krtek v kosmu"?
Jsem jeden ze tří lidí, kteří projekt připravili a kteří ho celý realizují. V tuto chvíli už za sebou máme 21 besed a přednášek pro děti se studenty, kterých se zúčastnilo již téměř 1000 posluchačů. Běží výtvarná soutěž, webové stránky, FB stránky, ...Já mám na starost v rámci besed s menšími dětmi a přednášek pro středoškoláky představit kosmonautiku jako zajímavou vědeckou a technickou disciplinu, kterou určitě stojí za to studovat. A těm menším potom společně s Krtečkem vysvětlujeme, jak vlastně takový raketoplán létá, jak se ve vesmíru pohybují lidé, jak tam pracují. A také se seznámí s řadou zvířátek, která již byla ve vesmíru před Krtečkem, od Lajky až po nedávnou minulost.

Řekněte nám něco o pozadí projektu?
Hlavními partnery jsou Americké centrum Velvyslanectví USA v Praze, Česká kosmická kancelář a Astronomický ústav Akademie věd ČR. O povolení použít Krtečka se jednalo přímo s panem Zdeňkem Milerem a jeho právní zástupkyní. Celý nápad se mu velice líbí a povolil použít postavičku Krtečka bez jakýchkoliv finančních nároků. A pozorně si hlídá všechny materiály, které se k projektu připravují, aby splňovaly ta nejpřísnější kritéria. Velice úzce s námi spolupracuje i Moravská ústředna Brno, umělecké družstvo, kde se Krtečkové šijí a kde se šil i exemplář Krtečka, určený pro vlastní let. Ten je jen jeden.

Jaký je cíl celé mise?
Cíl celého tohoto projektu je jediný, představit mladé české generaci kosmonautiku a moderní vědu a techniku, ale ne pomocí suchých pouček, ale prostřednictvím figurky, kterou velmi dobře znají, s kterou se dokáží ztotožnit, a kterou budou určitě pozorně sledovat po celou dobu její kosmické mise.
¨
URL: http://technet.idnes.cz/raketoplan-endeavour-leti-na-svou-posledni-misi-krtek-na-druhou-p80-/tec_vesmir.asp?c=A110427_221513_tec_vesmir_vse
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama