KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Březen 2011

Vzhůru ke hvězdám - příběh amerických raketoplánů 1981-2011

31. března 2011 v 19:07
Od úterý 14.března až do konce dubna 2011 je v Americkém centru Velvyslanectví USA v Praze (Tržiště 13, Praha 1) nainstalována moje výstava připomínající třicetiletou historii amerických raketoplánů.
Pod názvem "Vzhůru ke hvězdám, příběh amerických raketoplánů 1981-2011" jsou na fotografiích posádek a některých astronautů představeny milníky posledních třiceti roků americké kosmonauty, neodmyslitelně spojené s raketoplány. Malou expozici s devadesáti fotografiemi na patnácti panelech doplňuje téměř čtyřicet modelů raketoplánů od centimetrového klopového odznaku až po sedmdesáticentimetrový model z (falešného) lega.
Mé poděkování patří těm, kteří mě na výstavu zapůjčili některé ze svých modelů...
Místo dlouhých slov snad radši několik fotografií.
Výstavu je možné shlédnout v otevíracích časech Amerického centra (resp. jeho knihovny) - od pondělí do čtvrtka od 13 do 16 hodin.

Karel Pacner pětasedmdesátiletý ...

28. března 2011 v 22:55
V úterý 29. března 2011 se dožívá 75 let známý český publicista a autor knih o kosmonautice pan Karel Pacner!
Přeji vše dobré v dalším životě!
Milan Halousek

Pan Karel Pacner je autorem téměř třiceti knih věnovaných především kosmonautice a špionážním tématům, stovek novinových článků a několika televizních scénářů. V létě roku 1969 se osobně zúčastnil startu Apolla 11 a reportoval celou historickou misi prvních pozemšťanů na Měsíc.
Další informace najdete na jeho osobních webových stránkách.

Český Krteček poletí do vesmíru ...

22. března 2011 v 10:05
Spolu s americkým astronautem Andrewem Feustelem poletí na poslední misi raketoplánu Endeavour STS-134 i český Krteček.
Americké centrum Velvyslanectví USA, Česká kosmická kancelář a Astronomický ústav AV ČR připravili k této mimořádné události celou řadu doprovodných, popularizačních a vzdělávacích aktivit, zaměřených především na mladou českou generaci.
Andrew Feustel je znám v České republice především tím, že v roce 2009 s sebou na servisní misi k Hubbleovu kosmickému dalekohledu vzal útlou básnickou sbírku Jana Nerudy "Písně kosmické", které po návratu přivezl do České republiky a předal Astronomickému ústavu AV ČR (nyní je knížka vystavena na Ondřejovské observatoři).
Nyní tedy s sebou na Mezinárodní kosmickou stanici veze speciálně pro tuto příležitost ušitou figurku českého Krtečka od Zdeňka Milera.
O dalších českých aktivitách věnovaných kosmickému letu malého Krtečka si můžete přečíst na webových stránkách www.dokosmuskrtkem.cz
Na fotografii je Andrew Feustel s Krtečkem a svojí rodinou.

Jurij Gagarin - přednáška v pátek 25.3.

21. března 2011 v 18:22


Srdečně zvu!

Cesta na Vostok ...

20. března 2011 v 22:43
Jednoho z autorů, Stanislava Fischera, zná asi řada z vás z aktivit kolem kosmonautiky. Jeho antarktické zkušenosti nejsou až tolik známy...

Jiří Grygar pětasedmdesátiletý ...

16. března 2011 v 23:12
Ve čtvrtek 17. března slaví své 75. nározeniny jeden z nejúžasnějších popularizátorů astronomie a astrofyziky naší současnosti pan dr. Jiří Grygar.
RNDr. Jiří Grygar, CSc., je autorem více než stovky odborných prací z astronomie a astrofyziky, nespočetného množství popularizačních článků v novinách, časopisech i nově v elektronických médiích. Velmi často je i hostem televizních či rozhlasových studií. Stovkami přednášek se snaží celý svůj profesionální život podporovat a popularizovat vědu mezi veřejností, dětmi a mládeží.
Od roku 1966 sestavuje každoročně přehled nejdůležitějších astronomických objevů uplynulého roku pod názvem Žeň objevů, jeden z nejdelších populárně-vědeckých seriálů na světě.
Je jistě hrdým majitelem vlastní planetky (3336)Grygar.

Pane doktore, do dalších roků vše dobré Vám přeje váš pokorný obdivovatel Milan Halousek
.
Více o životě a díle dr.Jiřího Grygara najdete například v článku na astronomickém portálu Astro.cz

Charles Duke - další vzpomínka na osobní setkání ...

13. března 2011 v 16:50
Když americký astronaut Charles Duke navštívil v dubnu 1972 s Apollem 16 Měsíc, a stal se 10 člověkem který se po měsíčním povrchu procházel, tak jsem u toho samozřejmě být nemohl. Když však v březnu roku 2005 navštívil Prahu byl jsem již na většině z jeho dvoudenního pražského programu. Po jednom z jeho veřejných vystoupení vznikla i tato fotografie, která se však teprve nyní dočkala doplnění o podpis pana Charlese Dukea.
Jen pro zajímavost - cesta dopisu do USA a zpět trvala necelý měsíc a půl.
Měl jsem to štěstí, že jsem se osobně potkal již s pěti z dvanácti lidí, kteří se prošli při expedicích programu Apollo po měsíčním povrchu - s Jamesem Irwinem z Apolla 15 v roce 1990 při jeho návštěvě Prahy, Johnem Youngem (v Kolíně na Rýnem v roce 2004) a Charlesem Dukem (v Praze v roce 2005) z Apolla 16 a s Eugenem Cernanem (opakovaně při jeho návštěvách Prahy) a Harrisonem Schmittem (ve Vídni v prosinci 2009) z Apolla 17.

Raketoplány v Americkém centru ...

7. března 2011 v 14:02
Výstava bude zahájena v úterý 15. března 2011 (v podvečer) a z mé sbírky na ní bude představeno téměř 100 fotografií posádek amerických raketoplánů a fotografií jednotlivých astronautů na celkem patnácti velkoplošných panelech a zhruba 40 modelů amerických raketoplánů od velikosti 1 cm až po 70cm velký model.
Výstava potrvná v Americkém centru Velvyslanectví USA v Praze do konce dubna 2011.

Řekněte, není to fajn?

1. března 2011 v 18:57
Chtěl jsem napsat pár řádků o mé přednášce na Gymnáziu v Lovosicích, kam jsem se s povídáním o využití "kosmických aplikací" vrátil minulý týden po téměř třech letech.
Než jsem stihl něco vytvořit, tak krátký článek publikovala na svém blogu jedna z mladých studentek lovosického gymnázia.
Není to fajn, když člověk pozná, že tam nemluvil hodinu a půl úplně zbytečně? Děkuji, Katrin