KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Únor 2011

Viděti ...

27. února 2011 v 16:58
Po páteční krátké operaci mám na pravém oku místo -12,5 dioprií jen dioptrie dvě - po čtyřiceti letech zase zajímavější, ostřejší a barevnější pohled na svět Teď ještě "opravit" druhé očko. To mě čeká za necelých 14 dnů...

Kenneth Todd Ham...

21. února 2011 v 19:10
Dalším přírůstkem do mé sbírky autogramů kosmonautů je dvojnásobný americký astronaut Kenneth T. Ham. Odpověď od něj přišla za necelý měsíc.

Docela by mě zajímalo, jak často si ten "chudák" vyslechl narážky na shodu svého jména s jménem prvního amerického opičího astronauta

Ernst Messerschmid ...

17. února 2011 v 23:09
Po dlouhé době, způsobené především mým zpožděním při odeslání (nedlouhým, jen od května 2008...) jsem dnes mohl do sbírky zařadit další podepsanou fotografii z osobního setkání s astronautem.
S německým astronautem Ernstem Messerschmidem jsem se setkal při velké akci v Muzeu kosmonautiky v Morgenrothe-Rautenkranz v květnu 2008 u příležitosti 30. výročí kosmických letů Sigmunda Jahna a Vladimíra Remka.

Gagarin nebyl superhrdina a Koroljov skončil v gulagu ...

16. února 2011 v 13:57
Při příležitosti dubnového 50. výročí prvního letu člověka do vesmíru vyšel v Británii kreslený román Yuri´s Day (Jurijův den).
Kniha vypráví příběh o slavném letu Jurije Gagarina. Piers Bizony, uznávaný britský publicista a spisovatel v oblasti vědy se specializací na vesmír, chtěl pro svoji knihu skutečnou postavu, nikoli komiksového superhrdinu. Informaci přinesl ruský list The Moscow Times.
"Můžete použít supermany, ale nebudou mít lidské slabosti, nemusejí být stateční," říká Bizony. "Gagarin musel být statečný, aby mohl nahoru, a musel být statečný, když se vrátil dolů a postavil se masám, ovacím a zájmu veřejnosti."
V knize Bizony zmiňuje nejen příběh Gagarina, ale i Sergeje Koroljova, sovětského raketového inženýra a otce ruských vesmírných letů, včetně doby, kterou Koroljov strávil v gulagu.
Jurijův den není prvním kresleným románem o sovětském vesmírném průmyslu. Před čtyřmi lety vyšel kreslený román Laika (Lajka) britského karikaturisty Nicka Abadzise, a to o letu prvního zvířete do vesmíru. Kniha byla publikována k tehdejšímu padesátému výročí tohoto letu a měla velmi dobré recenze.

Více informací najdete v článku na webu Týden.cz

Rendezvous with Destiny: 3 pohledy na Ronalda Reagana ...

8. února 2011 v 15:42
Úterý 15.02.2011 - 17:00 - 18:30
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 - Malá Strana

Diskuse o odkazu Ronalda Reagana při příležitosti oslav jeho nedožitých 100. let. Čeští historikové a odborníci na dějiny studené války promluví o tom, jak je z dnešního pohledu vnímán americký prezident Ronald Reagan.

Více informací na stránkách Amerického centra

Výstava "Vesmír: Příležitost pro všechny!" ...

4. února 2011 v 13:10
1. - 28. února 2011 - MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM PŘEROV (Kratochvílova 14 - Velká Pasáž).
Otevřeno denně po-pá od 8 do 17 hodin
Autor: Patrik Pluhař

Poděkování všem těm, bez jejichž podpory, přispění a rad by tato výstava nemohla nikdy vzniknout. Poděkování patří především Ivo Hudcovi, který významnou měrou, svými připomínkami a korekturami přispěl ke zvýšení kvality této výstavy. Patrik Pluhař, Praha

Přednáška "Apollo 14 – s rikšou na Měsíci"

2. února 2011 v 19:43
40. výročí přistání pilotovaného letu Apolla 14 si připomeneme besedou s na slovo vzatými odborníky.
Karel Pacner a Antonín Vítek rozeberou třetí přistání lidí na Měsíci v kontextu programu Apollo a zavzpomínají na posádku ve složení Alan Shepard, Stuart Roosa a Edgar Mitchell. Objasní také další podrobnosti devítidenní výpravy včetně použití dvojkolového transportéru, který nazvali rikšou.

Americké centrum, pondělí 7.2.2011, od 17:30 hodin

Více na stránkách Amerického centra

ČT24 - Milénium, 31.1.2011 ...

1. února 2011 v 14:55
Mé první letošní televizní vystoupení se odehrálo ve futurologickém magazínu zpravodajství České televize MILÉNIUM v pondělí 31.1.2011 v podvečer.
Na otázku dne "Jaká je budoucnost vesmírné turistiky?" jsem odpovídal já v předtočeném reportáži z naší kanceláře, ředitel České kosmické kanceláře doc. Jan Kolář osobně ve studiu a po telefonu z Mezinárodní kosmické univerzity ve Štrasburku Ondřej Doule.

Pořad je ke shlédnutí v archivu České televize.