KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Železniční neštěstí u Stéblové ...

14. listopadu 2010 v 23:36
Dnes je tomu přesně padesát roků co se nedaleko Pardubic, mezi železničními zastávkami Stéblová a Čeperka, stalo nejtragičtější železniční neštěstí v československých dějinách.
Srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati si vyžádala 118 mrtvých a 110 zraněných.
Bližší informace o trágedii jsou například na Wikipedii.

Můj otec občas vzpomínal, jak centrem Pardubic jezdily houkající nákladní auta plná zraněných, jak trolejbusy MHD svážely do nemocnice všechny, kteří mohli darovat krev, jak zranění leželi i na lavičkách v areálu nemocnice.
I když byla odsouzena za způsobení havárie posádka jednoho ze dvou vlaků, která vyjela ze stanice bez toho, aby počkala na zelený signál (dnes tomu říkáme "selhání lidského faktoru") tak přesné důvody tragického střetu vlaků se už asi nikdy nedozvíme...

Je možná zajímavé, v souvislosti s touto tragédií se přišlo na veliké rozkrádání masa v nedalekém masokombinátě. Po havárii totiž zůstala u trati velká hromada masa, která nikomu nechyběla. Vyšetřováním se zjistilo, že bylo vyházeno z kolem projíždějícího náklaďáku, na který byly potom naloženi zranění cestující z vlaků. A šofér, vezoucí původně na korbě několik stovek kilogramů ukradeného masa, se samozřejmě pro něj už zpátky nevrátil.
Kříž, později nahrazený pamětní deskou, stojí u trati Pardubice - Hradec Králové jako připomenutí této tragédie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama