KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Listopad 2010

Semifinále Expedie Mars zahájil Vladimír Remek a Ivan Bella ...

27. listopadu 2010 v 14:13
Za účasti českého kosmonauta Vladimíra Remka a jeho slovenského kolegy Ivana Belly začalo v pátek 26.listopadu semifinále sedmého ročníku EXPEDICE MARS.
em8

Zpráva o zahájení soutěže.
Další fotografie najdete v archivu Expedice Mars

Semifinále Expedice Mars 2010 za účasti kosmonautů Vladimíra Remka a Ivana Belly ...

22. listopadu 2010 v 18:05
O nadcházejícím víkendu se v Praze uskuteční semifinále dětské soutěže EXPEDICE MARS 2010. Dvacet pět nejlepších soutěžících se utká o místa v posádce, která se těsně před koncem letošního roku vydá do výcvikového centra mladých kosmonautů EuroSpace Center v Belgii.

Slavnostního zahájení semifinále se zúčastní i oba patroni české a slovenské části dětské posádky - kosmonauté Vladimír Remek a Ivan Bella.

Více o Expedici Mars...

Železniční neštěstí u Stéblové ...

14. listopadu 2010 v 23:36
Dnes je tomu přesně padesát roků co se nedaleko Pardubic, mezi železničními zastávkami Stéblová a Čeperka, stalo nejtragičtější železniční neštěstí v československých dějinách.
Srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati si vyžádala 118 mrtvých a 110 zraněných.
Bližší informace o trágedii jsou například na Wikipedii.

Můj otec občas vzpomínal, jak centrem Pardubic jezdily houkající nákladní auta plná zraněných, jak trolejbusy MHD svážely do nemocnice všechny, kteří mohli darovat krev, jak zranění leželi i na lavičkách v areálu nemocnice.
I když byla odsouzena za způsobení havárie posádka jednoho ze dvou vlaků, která vyjela ze stanice bez toho, aby počkala na zelený signál (dnes tomu říkáme "selhání lidského faktoru") tak přesné důvody tragického střetu vlaků se už asi nikdy nedozvíme...

Je možná zajímavé, v souvislosti s touto tragédií se přišlo na veliké rozkrádání masa v nedalekém masokombinátě. Po havárii totiž zůstala u trati velká hromada masa, která nikomu nechyběla. Vyšetřováním se zjistilo, že bylo vyházeno z kolem projíždějícího náklaďáku, na který byly potom naloženi zranění cestující z vlaků. A šofér, vezoucí původně na korbě několik stovek kilogramů ukradeného masa, se samozřejmě pro něj už zpátky nevrátil.
Kříž, později nahrazený pamětní deskou, stojí u trati Pardubice - Hradec Králové jako připomenutí této tragédie.

Al Worden a Charlie Duke - další obálky z Ostrova Man ...

12. listopadu 2010 v 14:22
Po třech podepsaných obálkách Alana Beana, Edgara Mitchella a Richarda Gordona zvýšila Poštovní správa Ostrova Man rychlost a sběratelům předložila v těsném časovém sledu další dvě obálky s podpisy legend amerického programu Apollo.
Moje sbírka se tak mohla rozrůst o podpisy Alfreda Wordena, pilota velitelské sekce Apolla 15 (obálky č. 182 a 183)
a Charlese Dukea, pilota lunárního modulu Apolla 16 (obálky č.360 a 361).
Čim-že nás pošťáci z Ostrova Man překvapí příště?

Za měsíc na Měsíc - podruhé...

10. listopadu 2010 v 15:14
Historii člověk neuteče...
Sedím si v kanceláři, pilně pracuji (ehmmm...) a najednou telefonát - "Jaktože už Tě zase slyším v rádiu!?!?". Netušil jsem, tak jsem si sebe sama honem poslechl přes internet. A ejhle - ono to opakování hodinové besedy "Za měsíc na Měsíc" z června letošního roku z Městské knihovny v Praze.
Záznam pořadu (video) je ke shlédnutí/poslechu v archivu Českého rozhlasu Leonardo.