KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Říjen 2010

Richard Gordon - Apollo 12 ...

30. října 2010 v 11:35
Poštovní správa Ostrova Man (britské korunní závislé území rozkládající se na ostrově v Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem) se opět připoměla další, již třetí, podepsanou obálkou ze série "Man on the Moon".
Po Alanu Beanovi, Edgaru Mitchellovi teď přišla řada na pilota velitelské sekce Apolla 12 Richarda "Dicka" Gordona. Do mé sbírky již dorazily podepsané obálky č. 221 a 222 ze 750 kusové série.
(A další astronaut z této série již "své" obálky také podepsal - a několik jich je už na cestě do mé sbírky :-)

Richard Gordon - Apollo 12, obálky č. 221 a 222, říjen 2010
Edgar Mitchell - Apollo 14, obálky č. 531 a 532, červenec 2010
Alan Bean - Apolo 12, obálky č. 179 a 664, srpen 2009


TV NOVA - Mr.GS - za hranice všedních dnů ...

26. října 2010 v 11:36
Pár obrázků z vysílání pořadu Mr.GS v pondělí 25. října 2010 - celkem 13 minut povídání s Richardem Genzerem a Michalem Suchánkem především o kosmické turistice, startu do vesmíru, sexu v kosmu a dalších "zásadních otázkách" kosmonautiky. Prvním (VIP) hostem pořadu byl hokejový brankář a mistr světa Milan Hnilička.
Tento díl je možné shlédnout v archivu TV NOVA (ale nabíhá to dost špatně) nebo na těchto stránkách (tady to nabíhá dobře, od času 18:40)

Tv NOVA - Mr.GS v pondělí 25.10 v 21:25 !!!

19. října 2010 v 11:00
Mé vystoupení v talk show Mr.GS se bude vysílat v pondělí 25.10.2010 v 21:25 hodin na TV NOVA.

Slovak Space Party 2010 za dverami ...

18. října 2010 v 10:27
První ročník SLOVAK SPACE PARTY 2010 se uskuteční již o tomto víkendu 22.-24.10.2010 ve Strečně.

Kongres IAC 2010 - moji mladí "modří" pomocníci ...

14. října 2010 v 17:23
Bez nich by to nešlo. A já jím znovu děkuji!!!

Úvodní nedělní protipožární, zdravotní a bezpečnostní školení...
První bageta. To ještě nikdo (ani já) netušil, že bagety budou jediné dostupné jídlo v Kongrsovém centru.
A v šatně je taky ještě uklizeno - no, v šatně ještě není "zabydleno"...
Společná fotografie z prvního dne (neděle 26.9.) - na další plánované již nějak nevyzbyl čas...
Přísní kontroloři "bedží" - visaček účastníků, které je opravňovaly ke vstupu do kongresových a výstavních prostor...
Sám voják v poli. Ale jen na chvilku, jinak bylo kolem pořád plno delegátů...
Kontrola vstupu do hlavního konferenčního sálu - bez visačky na krku neprošel ani president IAF!!!
Jedním z úkolů "modrých" organizátorů bylo i provázení školných skupin po kongresové výstavě...
Poradit, vysvětlit, poslat do správného sálu...
Tereza láká "starší pány" na společný oběd :-)
V nemnoha chvílích volna...
A další živý ukazatel cesty...
Před kinosálem NASA...
No samozřejmě, že se mu to provádění školních výprav líbí... :-)
"Kalamity Kate" a Maruška ...
Czech Space Office Meeting Point...
Stánek Czech Space Office - a výčep pivka - proto jich je určitě tolik kolem...

Hano, Maruško, Lucie, Deniso, Máří, Aničko, Lucie, Aničko, Julie, Katko, Terezo, Martine, Honzo, Pavle, Vojtěchu, Michaeli, Honzo, Pepo, Jardo, Milane, Petře, Petře, Jindro, Milane, Michale, Petře, Rosťo, Stanislave, Michale, Honzo, Honzo, Sašo, Jardo, Miloši, Petře, Kubo, Honzo, Ondro a Martine - ještě jednou děkuji za všechnu práci, kterou jste na Mezinárodním astronautickém kongresu IAC 2010 odvedli !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dobré ráno s Českou televizí - úterý 12.října ...

12. října 2010 v 11:42
Do konce letošního roku zbývá dnes přesně 80 dní. A proto i téma dnešního vysílání "Dobrého rána s Českou televizí" se nese ve znamení čísla "80".
V jedné z reportáží je vzponenuto i nedávných osmdesátin prvního člověka který vstoupil na povrch Měsíce- amerického astronauta Neil Armstronga.
Rozhovor byl předtočen již 16.září v naší kanceláři. A hlavním protagonistou natáčení jsem nebyl já, ale můj notebook, který při natáčení soustavně z obrazovky za mnou shazoval fotografii Neil Armstronga...
Protože se reportáž o osmdesátinách Neil Armstronga vysílala dnes ráno v 6:20 hodin, kdy všichni ještě spí (včetně mě) je možné jí shlédnout na webu České televize.

Kongresová mediální smršť ...

10. října 2010 v 18:36
Týden po skončení našeho životního kongresu jsem se dostal k uspořádání desítek papírů s poznámkami a informacemi z pracovního zapojení do kongresového dění.
Mimo jiné jsem si sečetl mediální výstupy, které jsme zajišťovali nebo se na jejich realizaci podíleli.
Česká televize (konkrétně ČT24) měla v Kongresovém centru v zahajovací den (pondělí 27.9.) od rána až do pozdního odpoledne přenosový vůz a realizovala odsud tři více než desetiminutové živé vstupy do vysílání (ředitel ČKK doc. Jan Kolář, doc. Luboš Perek, kolega Jirka Fuchs). Kromě toho natáčel jejich štáb řadu rozhovorů na záznam. Kromě toho byly v KCP v pondělí další dva štáby České televize. Celý den natáčel i štáb TV NOVA, natáčel tam i štáb TV Barrandov a regionální televize pracující pro TV Prima.
Mimo jiné jsme se s "mými" studenty podíleli i na natáčení několika zahraničních štábů při rozhovorech s Ch.Boldenem a A.Perminovem - pro ně, i pro české štáby jsme většinou zajišťovali, aby procházející návštěvníci výstavy neprošli mezi kamerou a hostem, nebo nezakopli o volně položené kabely od kamery...
Stejně tak i v dalších dnech, kdy byla v KCP opakovaně několik různých televizních štábů, v pátek opět i s přenosovým vozem a přímými vstupy České televize (ČT24).
Rozhlasové reportéry a novináře z elektronických a tištěných médiíí ani nepočítaje...
 Pokud bych shrnul svoje mediální učinkování tak mám za kongresový týden za sebou dvě televizní vystopupení - jednou pro zpravodajství TV NOVA v pondělí a jednou pro TV Barrandov v pátek. Kromě toho pět rozhovorů do rozhlasu (dvakrát ČRo Leonardo, ČRo Radiožurnál, Frekvence 1 a Radio Wave), ve všech případech šlo o aktivity českých studentů v kosmonautice - obecně nebo o projektu "Expedice Mars", který byl na kongresu dost podrobně představen.
Jako kuriozitku bych přidal rozhovor pro kanadský časopis o vzdělávání a francouzský internetový portál věnující se vzdělávacím aktivitám ve vědě a technice.
 Už "mimo kongres" bych zmínil ještě sobotní živý vstup do vysílání ČRo Radižurnál, věnující se projektu NASA "MAVEN" a na úterní ranní vysílání České televize "Dobré ráno", kdy bych měl představit nedávno osmdesátiletého Neil Armstronga, v rámci tématu "80", protože tento den to bude přesně 80 dní do konce roku 2010.

A v některém z blízkých pondělních večerů se objevím v pořadu televize NOVA "Mr.GS"  - ale o tom později...
A závěrem fotografická vzpomínka na kongres - a astronautka Chiaki Mukai(ová) s mladými českými zájemci o kosmonautiku. Na prvních dvou fotografiích je někoilik z více než čtyřiceti studentů-pomocníků, kteří nám s organizací kongresu velmi moc pomohli...

Mezinárodní astronautický kongres IAC 2010 je za námi ...

6. října 2010 v 15:20
Omlouvám se za velmi dlouhé mlčení tohoto blogu. Minulých 14 dní bylo asi nejhektičtějších v mém životě. Dva kongresy, studentský Space Generation Congress SGC2010 a navazující "dospělý" International Astronautical Congress IAC2010, vyplnily můj veškerý čas. Spousta povinnostrí, spousta zážitků, spousta formálních i neformálních jednání a setkání...
Byly to dva týdny setkávání s velikým množstvím zajímavých osobností z kosmické oblasti, nejenom s kosmonauty, ale i řadou vědců a manažérů, jejichž jména jsem doposud znal jen z odborných časopisů a webových stránek.
Pro mě nejvzácnějším bylo jednoznačně osobní setkání s Generálním ředitelem NASA Charlesem Boldenem na slavnostrní večeři kongresu SGC2010 (odkud jsou i připojené fotografie) a potom opakovaně na kongresu IAC2010...
Mezi více než 3.100 delegáty kongresu IAC2010 bylo k vidění i několik kosmonautů:
Ze Spojených států to byl v první řadě Charles Bolden, dále Jeffrey Hoffman, Frank CulbertsonJohn-David Bartoe (kontroloval jsem si v registraci, že je přítomen, ale nepoznal jsem ho mezi delegáty), z Ruska Valerij Tokarev a Sergej Treščev (Sergej Krikaljov se ze zdravotních důvodů na poslední chvíli omluvil). Z Kanady byl přítomen Steve MacLean, z Japonska Chiaki Mukai(ová) a Takao Doi, z Jižní Koreji So-Yeon Yi, z Německa Thomas Reiter, Ernst Messerschmid a Gerhard Thiele, z Francie Jean-Pierre Haigneré, z Rumunska Dumitru Prunariu. A samozřejmě náš Vladimír Remek. Na recepci Kazachstánského velvyslanectví byl přítomen jejich kosmonaut Talgat Musabajev.
Další informace o kongresech budu přinášet postupně v následujících dnech.
Milan