KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Srpen 2010

Czech Trek - sobota 4.9.2010 ...

30. srpna 2010 v 18:19
V sobotu 4. září 2010 po poledni budu k vidění a slyšení na velkém setkání fanoušku StarTreku - pátem setkání CzechTrek.
Společně s Tondou Vítkem naplníme doprovodný program Startrekařů kosmonautikou. Bohužel dlouho avizovanou účast Vladimíra Remka se nakonec nepodařilo zajistit.
Má přednáška se zaměří na život kosmonautů na orbitální stanici v době, kdy pilně nepracují nebo zuřivě neopravují kosmickou stanici - tedy "Kosmonautika převážně nevážně".

Bližší informace o setkání CzechTrek najdete zde

Rostou ...

15. srpna 2010 v 22:28
Sobota 14. srpna 2010 dopoledne v Jizerských horách nedaleko Tanvaldu...

Vzpomínka z roku 1976 ...

3. srpna 2010 v 10:52
Udělal jsem si (docela lacinou) radost a do své sbírky doplnil jeden historický materiál - malý rozkládací kalendář věnovaný kosmonautice, pocházející z roku 1976.
Kalendář se rozkládá jako "harmonika", oboustranný na dost nekvalitním silnějším papíru a je docela div, že vydržel v dosti dobré kondici přes celých 36 roků.

Expedice Mars 2010 odstartovala ...

1. srpna 2010 v 22:55
TISKOVÁ ZPRÁVA - Praha 28. července 2010

EXPEDICE MARS 2010: POZNEJ VESMÍR - POLEŤ NA MARS

"Ti, kteří poletí kolem roku 2035 na první expedici k planetě Mars, chodí právě teď do základní nebo střední školy," tvrdí Milan Halousek z České kosmické kanceláře. "Ale už nyní mají možnost projít výcvikem kosmonautů a podniknout simulovaný let ke hvězdám," dodává Slávek Hrzal z Dětské tiskové agentury. Oba dva jsou hlavními organizátory konkurzu do dětské vesmírné posádky EXPEDICE MARS 2010.
Na projektu se podílí také první a dosud jediný československý kosmonaut Vladimír Remek.
Již sedmý ročník EXPEDICE MARS startuje přesně v polovině prázdnin, tedy 1. srpna 2010.
Do konkurzu na místa v dětské vesmírné posádce se mohou hlásit děti, kterým je v roce 2010 mezi deseti a sedmnácti roky (narození 1993 až 2000). Stačí, když se zaregistrují na webových stránkách www.expedicemars.eu.
Nejprve budou odpovídat na tři série otázek z kosmonautiky, astronomie a zdravovědy. V dalším kole budou samostatně zpracovávat projekt podle zvolené odbornosti (palubní inženýr/počítačový expert, palubní lékař/planetární biolog, letec dokumentarista, astronom/palubní navigátor, planetární geolog/architekt).
Nejlepší účastníci se v listopadu setkají na semifinálovém víkendu, kde před odborníky na kosmonautiku a svými veliteli budou obhajovat zpracované projekty, předvedou znalosti z angličtiny, fyziky a dalších vědních oborů, spojených s kosmonautikou a lety lidí do vesmíru.
Deset nejlepších potom odjede o vánočních prázdninách do Evropského vesmírného centra v Belgii, kde projdou podobným výcvikem, jaký podstupují při své přípravě i skuteční kosmonauti. Vyvrcholením výcviku je simulovaný let do vesmíru v maketě raketoplánu. 
Po šesti letech fungování Expedice Mars jako národní soutěže budou letos o místo v mezinárodní posádce soutěžit mladí zájemci o kosmonautiku nejen z České republiky, ale i ze Slovenska.
Zvláštností projektu Expedice Mars je skutečnost, že celou soutěž připravují a organizují mladí zájemci o kosmonautiku, účastníci soutěže z předcházejících roků, pouze pod dohledem a vedením dvou dospělých "velitelů". 
Potěšující je i fakt, že velký počet úspěšných soutěžících se nadále věnuje kosmonautice a astronomii jako svému koníčku, nebo studijnímu oboru. A mimo jiné byla pro mnohé Expedice Mars odrazovým můstkem do dalších mezinárodních soutěží, letních škol, studentských konferencí.

Mediálním partnerem Expedice Mars 2010 je časopis ABC. Kromě nápovědy k testům a projektům v něm děti najdou i vystřihovánku základny na Marsu. První část vyjde v čísle 17, které vychází 17. srpna. 
Další informace o Expedici Mars 2010 včetně přihlášky najdete na webových stránkách www.expedicemars.eu
     
Kontakty na pořadatele:
Slávek Hrzal (Dětská tisková agentura Domino), tel. 603 426 422, e-mail dta@dta.cz
Milan Halousek (Česká kosmická kancelář), tel. 602 153 564, e-mail halousek@czechspace.cz

Doprovodné fotografie: Výcvik mladých českých kosmonautů, finalistů soutěže Expedice Mars 2009, v belgickém Euro Space Centru (foto: Archiv EM)

Další fotografie a informace o minulé Expedici Mars 2009 najdete zde