KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Únor 2010

Příběh Apolla 13 a jeho lidí ...

17. února 2010 v 11:24
Místo konání: Dům dětí a mládeže Delta (mapa), Pardubice-Dukla

Planetárium - Kosmonautická kronika ...

16. února 2010 v 11:01
Připomínám dnešní pořad v pražském Planetáriu. Začátek v 18 hodin.
Milan

Člověk přichází, odchází a již se nevrací ...

11. února 2010 v 16:46
Slunce vychází, zapadá a opět vychází - člověk přichází, odchází a již se nevrací.

Se smutkem v srdci i na duši sděluji, že ve středu dne 10. února 2010 v odpoledních hodinách tiše odešel po dlouhém a těžkém boji s nevyléčitelnou nemocí můj přítel Vašek KNOLL.

Ve věku nedožitých 46 roků podlehl zhoubnému nádoru na mozku, který u něj lékaři objevili v létě roku 2007 ve fázi, kdy již bylo na jakékoliv operativní zákroky příliš pozdě.
Byl to člověk, který svým svérázným humorně laděným způsobem vedl astronomický kroužek na pardubické hvězdárně a ve stejném duchu popularizoval astronomii nejen v Pardubicích, ale i na mnoha jiných místech České republiky. Pod jeho vedením pak vyrostlo mnoho amatérských astronomů, z nichž se mnozí této krásné vědě věnují dodnes.

Účastníci KOSMOS-NEWS PARTY si Vaška možná pamatují z ranního částečného zatmění Slunce 31. května 2003 na otevřeném prostranství pod vrcholem Kunětické hory, kam se řada z účastníků KNP 2003 s ním vydala...

V sobotu 21. listopadu 2009 byl Vaškovi v Pardubicích slavnostně předán certifikát o pojmenování planetky číslo 80179 jeho jménem. Dnes už víme, že to bylo naše rozloučení, a poděkování za jeho celoživotní práci.

Václav Knoll se svou nemocí bojoval dva a půl roku a poslední dny svého života prožil v přítomnosti rodiny a přátel.
Poslední rozloučení proběhne v pátek 19. února od 11:15 v obřadní síni pardubického krematoria.

Ahoj Vašku! Jsem rád, že jsem Tě poznal!
Milan

Více v článku na Astro.cz

KOSMOS-NEWS PARTY 2010 - přihlášky ...

10. února 2010 v 11:37
Na stránkách KOSMOS-NEWS PARTY 2010 byla zprovozněna on-line přihláška k účasti na letošním setkání zájemců o kosmonautiku.
Připomínám, že jubilejní desáté setkání se v Bohdanči uskuteční od pátku 30.dubna do neděle 2.května 2010.
Všechny potřebné informace najdete na stránkách KOSMOS-NEWS PARTY

Jako upoutávku a pro vzpomínku uvádím odkazy na fotografie z loňské KOSMOS-NEWS PARTY

a z té předloňské

Únorové Science Café: O šifrách mistrů kryptologů ...

6. února 2010 v 23:05
Únorové Science Café v pražské kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6) se bude věnovat kryptologii a šifrování.
O vytváření a luštění šifer a o kryptologii jako nauce o metodách utajování ormací přijdou vyprávět přední čeští odborníci Vlastimil Klíma a Pavel Vondruška. Diskusní večer proběhne v úterý 9. února od 19 hodin.

Vlastimil Klíma bude hovořit o moderní kryptologii, kryptoanalýze a přechodu od šifer k digitálním podpisům. Vysvětlí také pojem kryptografické služby a odpoví na otázku, zda jsou dnešní šifry, digitální podpisy, internetové bankovnictví a další kryptografické aplikace bezpečné.

Pavel Vondruška připomene cestu od jednoduché záměny k šifrám odolným proti frekvenční analýze, a také myšlenkový přechod od slepých uliček (homofony, nomenklátory), přes zrod polyalfabetické šifry (Trithemius, Vigenere) až po její přerod v šifru absolutně bezpečnou.

A možná se dočkáme také makety slavné Enigmy!

Více na webových stránkách Sciene Café.

Youth Inspiration Program 2010 - vyzkoušejte si stav beztíže ...

5. února 2010 v 11:38
Česká kosmická kancelář hledá mladého zájemce o kosmonautiku, který bude nominován jako český kandidát do mezinárodní studentské posádky parabolického letu ZERO-G v rámci projektu Youth Inspiration Program 2010.
Parabolický let maximálně 24 vybraných studentů z celého světa (ve věku 15 - 18 roků) se uskuteční ve Spojených státech jako součást programu World Space Week (Světového kosmického týdne) v prvním říjnovém týdnu 2010.
Národním koordinátorem aktivit Světového kosmického týdne v České republice je Česká kosmická kancelář. V roce 2008 byla Česká republika vyhodnocena jako stát s největším počtem uspořádaných akcií mezi více než 60 zeměmi z celého světa.
Další informace o podmínkách výběru najdete na stránce programu.

(Na fotografii česká účastníce Youth Inspiration Program 2007 Veronika Šímová druhá zleva)

Informace o dalších vyhlášených programech pro středoškolské studenty (International Space Camp, European Space Camp) a vysokoškolské studenty a mladé profesionály (Summer School Aplbach, Changing Earth Science Network) najdete na stránkách Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře

Další informace: Milan Halousek, vedoucí odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře
halousek@czechspace.cz, tel. 602 153 564

Dobré ráno České televize 1. února 2010 ...

1. února 2010 v 21:03
V den sedmého výročí havárie raketoplánu Columbia jsem nejen o této havárii, ale především o dobývání Měsíce mluvil v ranním vysílání České televize ze studia v Brně. Během třech, společně s Petrem Adámkem, došlo i na téma právě ukončeného semifinále Expedice Mars, budoucnosti kosmonautiky a toho, co musí umět mladí zájemci, kteří se chtějí stát astronauty. Součástí dvou a půl hodinového učinkování byl i chat internetový chat...

První vstup (6:26 hodin) /hned za povinnou půlminutovou reklamou/
Druhý vstup (6:37 hodin)
Třetí vstup (8:06 hodin)