KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Leden 2010

Pondělní Dobré ráno z Brna ...

29. ledna 2010 v 11:08
Dobré ráno s Českou televizí - pondělí 1. února 2010, 5:59 - 8:30. Téma: Měsíc
Přirozený satelit planety Země nás fascinuje odnepaměti. Také proto se stal důležitým symbolem mnoha obřadů, o čemž vás přesvědčí znalec věcí magických Pavel Ungr a religionista Dalibor Papoušek. Jak ale už dlouho dobře víme, na Měsíc se dá i doletět. A právě o kosmických letech si budeme povídat s předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti Milanem Halouskem a Petrem Adámkem, velitelem Expedice Mars 2009. Měsíc má v hledáčku i astronom Pavel Gabzdyl, o poněkud jiných hvězdách pak bude řeč s hudebním dramaturgem Janem Klukou - blíží se přeci předávání cen Grammy! A kdo je spíš na sport, tomu poradíme, co dělat o jarních prázdninách. V Dobrém ránu, minutu před šestou na ČT1.
Více na webu České televize.
Součástí vysílání bude i chat o kosmonautice. Otázky je možné pokládat již teď na stránkách pořadu.

Vladimír Remek v Brně ...

28. ledna 2010 v 11:45
Drobná informace bez dalších podrobností se objevila na stránkách Knihovny Jiřího Mahena v Brně:

1. československý kosmonaut v KJM
KJM ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Mikuláše Koperníka v Brně Vás srdečně zvou na setkání s 1. československým kosmonautem Vladimírem Remkem. Beseda spojená s autogramiádou se bude konat ve čtvrtek 4. února 2010 od 11.30 do 12.30 hod. v atriu Ústřední knihovny na Kobližné 4. Všichni zájemci o kosmonautiku jsou srdečně zváni!

Tonda Vítek ...

24. ledna 2010 v 20:47
Žalovat nechci, ale hlásit se to musí! Tonda Vítek slaví v pondělí 25.ledna 2010 SEDMDESÁTINY!

Gratuluji za sebe (a věřím, že i za ostatní kosmonadšence z Česka a okolí) a přeji vše dobré, lásku, štěstí, pohodu a zdraví. Ať se Ti, Tondo, daří ve všem tak, jako doposud! A užívej si v kruhu svých blízkých a milých.
V hluboké úctě
Milan

Mgr. Antonín Vítek, CSc. se narodil 25. ledna 1940.
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy vystudoval organickou chemii, po ukončení studia nastoupil do Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV. V roce 1971 získal titul CSc. (obor organická fyzikální chemie). Věnoval se programování a IT technologiím.
V sedmdesátých letech minulého století pracoval na programovém vybavení československé automatické pece pro materiálové experimenty v beztíži ČSK-1 a na přípravě programů pro vyhodnocování experimentů ČSK-1 prováděných na sovětských orbitálních stanicích Saljut-7 a Mir.
Pracovníkem Akademie věd České republiky je do současnosti.

Mgr. Antonín Vítek, CSc. je předním českým znalcem, popularizátorem a encyklopedistou kosmonautiky, autorem stovek novinových a časopiseckých článků, spoluzakladatelem prvního československého neformálního (úřady neschváleného a nikdy neregistrovaného) sdružení zájemců o kosmonautiku "SPACE" (1961), autorem a spoluautorem řady článků v elektronických médiích (především iDnes.cz/Technet.cz), reflektujících aktuální dění v kosmonautice. Často vystupuje nebo je citován v televizi, rozhlase a dalších sdělovacích prostředcích.
V červenci 1969 byl členem týmu, který v Československé televizi komentoval přistání prvních lidí na Měsíci.
Je autorem několika knih o kosmonautice - Malé encyklopedie kosmonautiky (Mladá fronta, 1982 - spolu s dr. Petrem Lálou, CSc.), Půlstoletí kosmonautiky (Epocha, 2008, spolu s Ing. Karlem Pacnerem)a Stopy na Měsíci (2009). Často vystupuje na popularizačních i odborných akcích s informacemi o aktuálním dění v kosmonautice i s tématy z historie kosmonautiky.

Nejvýznamnějším dílem Mgr. Antonína Vítka, CSc., je založení a vedení elektronické encyklopedie kosmonautiky "SPACE 40".
Tato specializovaná databáze kosmonautiky vznikla v roce 1997 při příležitosti 40. výročí vypuštění první umělé družice Země. Od té doby věnuje Antonín Vítek téměř denně několik hodin svého volného času doplňování a upřesňování údajů v encyklopedii, zajišťování a překládání aktuálních zpráv a publikování elektronických odkazů na původní zdroje informací.
Vytvořil tak jedinečný katalog všech umělých kosmických těles a kosmonautů, který nemá ve světě svým rozsahem srovnání. Všechny zveřejněné údaje se vždy opírají o originální a oficiální zdroje, pro zajištění dokonalé přesnosti informací nejsou používány překlady, ale pouze originální jazykové verze. Naučil se i základy čínštiny, aby encyklopedie "SPACE 40" obsahovala co nejpřesnější informace o čínském kosmickém programu.

Za činnost ve prospěch nejenom kosmonautiky byla Mgr. Antonínu Vítkovi, CSc. udělena Akademií věd České republiky v roce 2008 prestižní "Cena Vojtěcha Náprstka" za popularizaci vědy a techniky a v témže roce byla jeho jménem pojmenována planetka "30253 Vítek". V roce 2009 ocenila Antonína Vítka Česká astronomická společnost cenou Littera Astronomica za celoživotní dílo, především pak za významný přínos v popularizaci kosmonautiky a publikační činnost.

Buzz Aldrin osmdesátiletý ...

17. ledna 2010 v 16:34
Druhý člověk který se prošel po měsíčním povrchu, americký astronaut Edwin Eugene ALDRIN (osobní jméno "Buzz" oficiálně přijal až později) se v příštích dnech dožije osmdesátky.
Narodil se 20.1.1930 a pokud mu chcete poslat gratulaci k narozeninám - můžete!

Na stránkách organizace The Planetary Society je k dispozici formulář, jehož prostřednictvím můžete svojí narozeninovou gratulaci přidat na megaprání, které bude pro "Pana Astronauta" připraveno.
Já už jsem svojí gratulaci poslal...
Milan
Odborná společnost letecká - přednášky v I.pololetí 2010 ...

13. ledna 2010 v 12:37
SKUPINA DĚJIN ČS. LETECTVÍ

PROGRAM přednášek na 1. pololetí 2010

14.1.
Mgr. VÍTEK Antonín -
vědecký pracovník AV ČR
Výhledy americké astronautiky

18.2.
Prof. Ing. NOŽIČKA Jiří DRSc. -
vysokoškolský profesor
Rok 1909 v průkopnické aviatice

25.3.
TOUFAR Pavel - s
pisovatel a publicista
Třináctá komnata kosmonautiky a kosmické skandály

15.4.
PECNÍK Milan - letový inspektor UZPLN
Mimořádné události v letovém provozu

13.5.
Ing. MARŠÁLEK Josef - konstruktér motorář
Vývojové trendy turbinových motorů

17.6.
Ing. KUBEŠ Josef -
pracovník vývoje
Turbinové motory Walter 1945-2000

BESEDY SE KONAJÍ VŽDY VE ČTVRTEK od 17:00 hodin
V LETECKÉM KLUBU HOTELU DUO Teplická č. 17, 190 00 Praha 9, Střížkov. VSTUP VOLNÝ!

Spojení:
METRO B STANICE VYSOČANSKÁ PŘESTUP NA BUS MHD linka 136 nebo 177 zast. Střížkov
METRO C STANICE STŘÍŽKOV

Česká kosmická se přestěhovala ...

5. ledna 2010 v 18:17
Jen pro informaci případným zájemcům o návštěvu České kosmické kanceláře sděluji, že nás již nenajdete v Kateřinské ulici v Praze 2, ale od počátku roku 2010 sedíme všichni již v nových kancelářích v Praze 8, v ulici Prvního pluku 17 - nedaleko stanice metra Florenc a kousek od Hudebního divadla v Karlíně.

Všechny ostatní kontakty zůstávají v platnosti.
Takže můžete přijít na kávu!
Milan

Inventura, 2009 ...

4. ledna 2010 v 0:15
Zavzpomínal jsem, se začínajícím rokem 2010, na rok uplynulý - a na zajímavé okamžiky a setkání, které mě v něm potkaly.

Hned počátkem ledna 2008 byla na programu multikina IMAX na Flóře velice zajímavá premiéra 3D animovaného filmu Cesta na Měsíc - s Českou kosmickou kanceláří jako partnerem slavnostní premiéry, Vladimírem Remkem, posádkou Expedice Mars 2008 a 400 hosty v sále...

V únoru 2009 jsem měl první přednášku v novém sále karlovarské Krajské knihovny - a poprvé jsem přednášel pro téměř 30 neslyšících, celkem pro více než 60 posluchačů...

Březnovou vzpomínkou je návštěva Evropského parlamentu ve Štrasburku - na pozvání našeho kosmonauta a Europoslance pana Vladimíra Remka...

V dubnu 2009 jsem vystoupil v pořadu VÍKEND TV NOVA - a povídalo se o legendární expedici Apolla 13. Natáčelo se koncem února v mé pracovně, pořad je ke shlédnutí na stránkách YouTube ...

Květen je již přes devět roků spojen s KOSMOS-NEWS PARTY, největším středoevropským setkáním zájemců o kosmonautiku. Co tedy připomenout v tomto přehledu jiného...

Červen 2009 přinesl úžasný zážitek z návštěvy vystoupení legendárního ruského hudebního armádního souboru ALEXANDROVCI. Na pardubický koncert tohoto souboru jsem byl pozván Vladimírem Remkem, který byl patronem celého turné. A zážitek to byl veliký...

Červenec letošního roku si připomínám dvěmi vystoupeními v České televizi v několika málo dnech po sobě. Nejprve jsem 13.července v podvečerním pořadu stanice ČT24 "Počasí a raketoplány" vysvětloval, proč už zase neodstartoval raketoplán Endeavour. Příspěvek je ke shlédnutí na YouTube.
O tři dny později, ve čtvrtek 16.července jsem v ranním Studiu 6 na programu ČT1 vzpomenul na 40.výročí startu Apolla 11. I tento studiový vstup je v mém archivu na YuoTube.

Srpen 2009 byl ve znamení návštěvy amerického astronauta Andrewa Feustela v České republice. Do země části předků své manželky přivezl básnickou sbírku Jana Nerudy "Písně Kosmické", kterou měl s sebou ve vesmíru při letu k Hubblovu kosmickému teleskopu. (O startu této expedice jsem povídal v České televizi již 12.května).

V září 2009 jsem měl možnost se setkat s dalším zajímavým kosmonautem - Rusem Anatolijem Solovjovem, člověkem, který má ze všech kosmonautů a astronautů světa na svém kontě nejvíc výstupů do volného kosmu...

Je možné v říjnu 2009 vzpomenout něco jiného než Světový kongres Asociace kosmických cestovatelů ASE PRAGUE 2009, který se uskutečnil počátkem měsíce v Praze? Samozřejmě, že není!
Na fotografii z úvodní slavnostní recepce v redidenci Primátora hlavního města Prahy jsou spolu se mnou zleva Rus Alexej Leonov, Američan Vance Brand a Rusové Anatolij Filipčenko a Vladimír Šatalov...

V listopadu 2009 obdržel můj přítel Vašek Knoll, který bojuje od roku 2007 s těžkým a nevyléčitelným onemocněním, slavnostní osvědčení o pojmenování planetky číslo 80179 jeho jménem.

Poslední měsíc minulého roku začal setkáním s legendou - dvanáctvým člověkem, který se procházel po měsíčním povrchu - s astronautem Harrisonem Schmittem. Není třeba asi nic dalšího dodávat.
Snad jen, že to byl pátý z dvanácti lidí, kteří se v letech 1969 až 1972 prošli po Měsíci, které jsem měl štěstí osobně potkat...

No, nebyl to špatný rok, ten rok dvoutisícídevátý. Tedy alespoň v tomto směru...
Milan

Kosmická turistika se rozbíhá ...

2. ledna 2010 v 12:46
... tedy alespoň co se týká podepsaných fotografií kosmických turistů v mojí sbírce.
Mezi vánočními svátky jsem v poštovní schránce objevil hned dva pozdravy od mužů, kteří si svůj kosmický výlet zaplatili ze svých "skromných" finančních zásob.
Zatímco u jihoafričana Marka SHUTTLEWORTHA bych musel hledat datum odeslání žádosti zhruba rok zpátky, tak odpověď od kanadského klauna Guy LALIBERTÉ přišla za necelý měsíc.

A přání do roku 2010? Více podobných příjemných obálek v mé poštovní schránce.
A samozřejmě i ve schránkách Vašich! :-)

Milan