KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Prosinec 2009


Pod stromeček přiletěl meteorit ...

29. prosince 2009 v 15:27
Pod náš vánoční stromeček přiletěl meteorit!

Ježíšek na mě byl hodný a nadělil mě krásný kousek kosmického posla.
Jde o více než 100 gramový kousek kovového meteoritu, který v roce 1947 dopadl v oblasti Sikhote-Alin v chabarovské oblasti Ruska.
Jedná se o meteorit pocházející z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem a skládá se z 93% železa, 5,9% niklu, 0,42% kobaltu, 0,46% fosforu, 0,28% síry a stopového množství germánia a iridia.
Více o Sikhote-Alinském meteoritu, jehož kousek mám teď ve své sbírce, najdete na stránkách Wikipedie.

Klidné, šťastné a veselé ...

23. prosince 2009 v 12:13

A nedá mě to, nezazpívat si vánoční koledu...


Pokoj všem lidem dobré vůle přeje
Milan s rodinou

Hubbleův teleskop: Úžasný vesmír ...

22. prosince 2009 v 13:15
Nové DVD v trafikách za 49,-Kč.

Vydejte se s námi na výlet k dalekým hranicím vesmíru, při němž se seznámíte s epochálními objevy Hubbleova dalekohledu. Stanete se svědky toho, jak Hubbleův dalekohled zkoumal zrození hvězd a planet, věhlas supernov, vznik nebývale masivních černých děr, mapoval temnou hmotu a navždy tak změnil naše chápání reality. Na vlastní oči uvidíte, jak poodkryl zrod našeho vesmíru i konec času. Také zjistíte, jaké má NASA plány s tímto dalekohledem i jeho nástupcem, jímž je Vesmírný dalekohled Jamese Webba...
Další informace na stránách SMS.cz

Další DVD, které se objevilo v minulých dnech na pultech, přináší příběh tří muších astronautů, letících spolu s posádkou Apolla 11 na historickou měsíční expedici.
Informace o filmu "Cesta na Měsíc" a vzpomínku na slavnostní premiéru v IMAXU Praha najdete na tomto blogu v lednu 2009.

Vánoční cukroví rychle a jednoduše ...

18. prosince 2009 v 13:38
BLESKOVÉ RUMOVÉ PRALINKY / OBLÍBENÉ VÁNOČNÍ CUKROVÍ
Vezmi dutou čokoládovou figurku, ukousni jí hlavu a až po okraj dolij rumem. Hned konzumuj.
A pak, že vánoční cukroví zabere hodně času...!
Inovace: Pakliže si dáš 10 a více "pralinek" denně, budou ti ukradený celý Vánoce i s vánočním cukrovím...

Volně podle Nezdravě.cz a Karla Pacnera

Loučíme se s Mezinárodním rokem astronomie v Pardubicích ...

17. prosince 2009 v 17:19
Mezi instituce, které se budou symbolicky loučit s Mezinárodním rokem astronomie IYA 2009, patří i Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích.
Ta se s rokem astronomie rozhodla loučit s poměrně nabitým večerním programem již v pátek 18. prosince 2009 od 19 hodin.
Návštevníci si budou moci kromě poznatků z přednášky o Galileovi odnést také malý dárek a zůčastnit se společného fotografování s gigantickým bannerem IYA 2009.
Více na stránkách Astro.cz

Poklady kosmonautiky – nová kniha Tomáše Přibyla

15. prosince 2009 v 22:14
Vypadá to, že vše dobře dopadne, a na letošní předvánoční trh bude uvedena nová kniha Tomáše Přibyla s názvem "Poklady kosmonautiky".
Vychází ve vydavatelství Cpress v edici "muzeum v knize" a tomu je poplatný i její formát: kniha bude obsahovat přes třicet unikátních příloh - reprodukcí dobových dokumentů a dokladů historie kosmonautiky. Ať již to jsou dobové noviny (např. zvláštní vydání Večerníku Praha v den Gagarinova startu), technické záznamy (např. seznam zkušebních startů raket V-2 s ručně psanými poznámkami), podpisy kosmonautů (např. fotografie posádky raketoplánu Columbia, která zahynula při přistávacím manévru), technické výkresy (např. řídící panel lodi Apollo nebo podrobně popsaná raketa Saturn-5) či jinak unikátní dokumenty (např. rentgenový snímek boty Neila Armstronga). Kromě těchto příloh se kniha skládá z více než třiceti kapitol, které mapují celou historii kosmonautiky - od éry "předkosmické" přes veškeré významné milníky až po výhled do příštích desítek let. "Poklady kosmonautiku" obsahují zhruba dvě stě barevných fotografií.
Cena knihy je 990 Kč. Je možné ji získat několika různými způsoby - jedním z nejjednodušších je objednávka přímo od autora, což s sebou nese několik výhod:
  • Při zaslání na adresu v České republice neplatíte žádné poštovné (zájemci o zaslání mimo Česko nechť nejprve kontaktují autora - poštovné bude individuální).
  • Knihu je možné získat s podpisem autora nebo s osobním věnováním (ideální dárek "pod stromeček").
  • To nejlepší nakonec: při objednávce přímo od autora (žádným jiným způsobem!) získáte mimořádný dárek v podobě drobného předmětu, který byl přítomen na palubě ruské lodi Sojuz při kosmickém letu. Nejedná se o žádnou kopii nebo napodobeninu: získáte skutečně předmět, který byl ve vesmíru!
Pro objednání "Pokladů kosmonautiky" či další informace kontaktujte autora knihy: Tomáš Přibyl, Teyschlova 23, Brno 63500, e-mail tp.pribyl@seznam.cz nebo sledujte stránky www.kosmonaut.cz/blog, kde se informace o publikaci průběžně objevují.

(Ukázky z knihy poskytl autor)

Apollo v Karlových Varech ...

11. prosince 2009 v 21:34
Případné zájemce bych rád upozornil, že výstava "Projekt Apollo - nejnádhernější dobrodružství člověka ve vesmíru" byla v Krajské knihovně v Karlových Varech prodloužena pro velký zájem návštěvníků až do 4. ledna 2010 - a současně přemístěna ze společenského sálu do vstupního prostoru knihovny.
Případné zájemce zvu srdečně ke shlédnutí.
Milan

Zdeněk Ceplecha 1929-2009 ...

8. prosince 2009 v 9:22
V pátek 4. prosince 2009 zemřel ve věku 80 let Zdeněk Ceplecha, pracovník Astronomického ústavu AV ČR nedávno oceněný státním vyznamenáním - Medailí Za zásluhy, kterou mu udělil prezident republiky Václav Klaus 28. října 2009.
Zdeněk Ceplecha zemřel právě v roce, ve kterém si celý svět připomněl 50. výročí pádu Příbramského meteoru, při jehož výzkumu se Z. Ceplecha stal celosvětově uznávaným odborníkem.

Významné státní vyznamenání - Medaili Za zásluhy, kterou mu udělil prezident republiky Václav Klaus 28. října 2009, si už pro nemoc bohužel nemohl osobně převzít. Česká astronomie přišla jak o skvělého odborníka, tak o skvělého člověka, který meteorům zasvětil celý svůj život.

Převzato z Astro.cz

Můj pátý Měsíčňan ...

3. prosince 2009 v 20:23
Ve středu v podvečer jsem měl možnost se setkat s člověkem, který se jako dvanáctý prošel po povrchu Měsíce.
Předvánočně vyzdobenou Vídeň navštívil Harrison Schmitt, pilot lunárního modulu Apollo 17 a jediný opravdový vědec na Měsíci.
Spolu s Tomášem a Markem Přibylovými jsme navštívili jeho přednášku v historické budově Rakouské akademie věd přímo uprostřed historického středu města.
Společná fotografie a podání ruky bylo vyvrcholení našeho krátkého, a dost narychlo zorganizovaného, výletu.
A protože jsme už předem věděli, že Harrison Schmitt už nepodepisuje na svých akcích žádné sběratelské materiály a fotografie, tak nikterak ani nemrzelo, že toto svoje pravidlo astronaut, přezdívaný "Dr. Rock"ˇ, opravdu dodržel... (Jediný materiál který astronaut podepisuje je jeho kniha).

Setkání s Harrisonem Schmittem bylo už mým pátým setkáním s člověkem, který se procházel po Měsíci.
Prvním byl James Irwin (Apollo 15, 8.člověk na Měsíci, zemřel v roce 1991), který navštívil v roce 1990 Prahu při své církevní misi.
Druhým byl Eugene Cernan (Apollo 17, 11.člověk na Měsíci), se kterým jsem měl možnost se od roku 2001 setkat už několikrát.
Třetí setkání bylo v roce 2004 s Johnem Youngem (Apollo 16, 9.člověk na Měsíci) v Kolíně nad Rýnem.
Mým čtvrtým "měsíčňanem" byl v roce 2005 Charles Duke (Apollo 16, 10.člověk na Měsíci) při jeho návštěvě Prahy.
A prozatím (prozatím!!!) posledním nyní Harrison Schmitt (Apollo 17, 12.člověk na Měsíci) při setkání ve Vídni.
Takže jsem se setkal se všemi "posledními" pěti lidmi z Měsíce - a teď mám v plánu pokračovat zase od těch prvních...