KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Říjen 2009

KOSMOS-NEWS PARTY 2010 - za půl roku ...

31. října 2009 v 17:33
Přesně za půl roku proběhne jubilejní desátá KOSMOS-NEWS PARTY
- o víkendu na přelomu dubna a května příštího roku opět v hotelu TECHNIK v Lázních Bohdaneč.
Takže, pokud ještě nemáte v diářích poznačeno --->> 30.dubna - 2.května 2010 !!!


50 let úspěchů a neúspěchů agentury NASA ...

30. října 2009 v 11:19
10. listopad 2009 - 16:30 - 18:00
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 - Malá Strana

James Deutsch, autor a kurátor Smithsonian Institution ve Washingtonu, promluví o úspěších i neúspěších, jimiž prošla NASA během padesáti let své existence.
Reputace NASA utrpěla několika případy v roce 2007 a její obraz směrem k veřejnosti byl narušován i v minulosti hlavně v souvislosti s lety do vesmíru s lidskou posádkou. Vnímání agentury NASA veřejností se poněkud zlepšilo v roce 2008 díky letnímu poznávacímu festivalu Smithsonian Folklife Festival 2008, kde byla agentura NASA široce prezentována. Kurátorem tohoho festivalu byl právě James Deutsch. Budoucnost ukáže, zda NASA dokáže využít příznivé situace a povzbudit nadšení veřejnosti pro vesmírný výzkum.

James Deutsch je autorem, editorem a kurátorem dvou částí Smithsonian Institution: Centra pro kulturní dědictví a Národního muzea afroamerické historie a kultury. Rovněž učí americká studia na Univerzitě George Washingtona.

Přednáška bude v angličtině. Vstup volný.
Další informace najdete na stránkách Amerického centra.

Abdul Mománd ...

29. října 2009 v 11:26
Sběratelsky hodně nedostupný afgánský kosmonaut Abdul Mománd (Sojuz TM-6, 1988) se před několika dny zjevil v Německu. A při této příležitosti uspořádali neměčtí filatelisté (a určitě i sběratelé autogramů) pro své ostatní evropské kolegy doposud nepříliš vídanou věc - možnost získat podpis (tedy až tři podpisy) Mománda korespondenčně.
Stačilo na uvedenou adresu filatelistického klubu ve Frankfurtu poslat (maximálně) tři fotografie afgánského kosmonauta, přidat poštovné, nadepsanou zpáteční obálku a přiložit filatelistický materiál využitelný mladými místními filatelisty při jejich zálibě. A potom čekat, až se obálka orazítkovaná příležitostným razítkem s podepsanými fotografiemi vrátí zpátky.
Dneska přišla... :-)

První podepsaná fotografie je dárek od organizátorů, vydaná právě k příležitosti této akce.
Podpis Valerije Poljakova na fotografii posádky Sojuzu TM-6 byl už předtím - ten tam samozřejmě nepřibyl při cestě fotografie do Německa...

A závěrem poděkování kolegovi Tomášovi P. za informaci o této zajímavé možnosti získání podpisu.
Milan

Den, který má 25 hodin ...

23. října 2009 v 23:32
Ze soboty na neděli se posouvá čas o hodinu zpět. Nezapomeňte, budeme spát o hodinu déle!!!

Ještě jednou Plzeň ...

20. října 2009 v 23:42
Připomínám ještě jednou středeční večerní přednášku v Plzni.
Další informace na stránkách Hvězdárny a planetária Plzeň.
Těším se na setkání.
Milan


Antonín Vítek: Stopy na Měsíci ...

18. října 2009 v 13:50
Stopy na Měsíci aneb Příběhy posádek kosmických lodí Apollo
Po stopách největšího vesmírného dobrodružství 20. století se můžete vydat v knize Stopy na Měsíci, v níž mezinárodně uznávaný odborník na problematiku kosmických letů Antonín Vítek popisuje přípravy i průběh všech výprav amerických kosmonautů na Měsíc. Popularizační publikaci letos v říjnu vydal Radioservis, a. s., spolu s Českým rozhlasem Leonardo.

Antonín Vítek v knize využívá unikátní dokumenty např. rozhovory kosmonautů s řídícím střediskem i mezi sebou navzájem a čtenářům tak umožňuje nahlédnout do zákulisí jednoho z nejambicióznějších projektů lidské historie, být svědkem slavných chvil prvního přistání člověka na Měsíci i dramatických okamžiků záchrany Apolla 13.

Ukázka z knihy:
"Zlí jazykové tvrdili, že za všechny problémy, které zprvu pronásledovaly let Apolla 16 ke kráteru Descartes může jen a jen složení jeho posádky. Všichni tři kosmonauti více či méně souviseli s nešťastnou Třináctkou, která jak je známo, jen tak tak neskončila tragédií. John W. Young, dvaačtyřicetiletý hnědovlasý námořní kapitán, byl velitelem záložní posádky Apolla 13 a nyní Na Šestnáctce zastával funkci CDR. Jeho druh pro výlety na Měsíci, LMP Charles M. Duke, narozený roku 1935, byl rovněž v záložní posádce Třináctky. O smolaři Mattinglym není ani třeba hovořit. Thomas K. Mattingly II byl pro podezření na možnost onemocnění zarděnkami vyřazen na poslední chvíli přímo z letové posádky označené oním legendárním nešťastným číslem.
Třináctka tedy pronásledovala misi Apolla 16 na každém kroku; není tedy divu, že porucha záložního ovládacího systému motoru SPS, která znemožnila jeho zapálení, se projevila na začátku třináctého oběhu kolem Měsíce. Úspěch letu v těch chvílích visel na vlásku, a jestliže nakonec přece jen všechno dopadlo dobře, lze za to vděčit nejen ostřílenosti samotných kosmonautů - Young měl na kontě dvojí zkušenost z projektu Gemini a oblet Měsíce v Apollu 10, ale také šikovnosti celého podpůrného štábu techniků dole na Zemi."


Doporučená cena:299 Kč

Předměty z kosmu v Americkém centru ...

16. října 2009 v 23:09
Kdy: 16.10.2009 - 06.01.2010
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 - Malá Strana
Vstup: Volný, v otvíracích hodinách Amerického centra

Básnická sbírka Jana Nerudy "Písně kosmické", kterou letos na palubě raketoplánu Atlantis vynesl na oběžnou dráhu americký astronaut Andrew Feustel, je do konce roku k vidění v knihovně Amerického centra v Praze. Mezi exponáty je také speciální tužka, kterou Andrew Feustel používal během letu k Hubbleovu teleskopu.

Další informace najdete na stránkách Amerického centra.
Na první fotografii jsem se vzácnou "KOSMICKOU" knížkou Písní kosmických na Observatoři v Ondřejově během letošní Noci vědců, na druhém obrázku kolega Jirka Jakl s dalšími předměty věnovanými Andrewem Feustelem...

Přednáška v Plzni 21.10.2009 ...

15. října 2009 v 15:45
Srdečně zvu!
Další informace na stránkách Hvězdárny a planetária Plzeň.

Expedici Mars 2009 odstartovala ...

13. října 2009 v 22:17
Expedice Mars 2009 - Mladí čeští kosmonauti letí do vesmíru

Dětská tisková agentura za podpory prvního a zatím jediného českého kosmonauta Vladimíra Remka a ve spolupráci s Českou kosmickou kanceláří připravila již šestý ročník konkurzu mladých zájemců do posádky kosmické lodě, která na konci ledna příštího roku odstartuje k velké vesmírné cestě.
Hledáme kluky a holky, kterým je v letošním roce 10-17 let (ročníky narození 1992 - 1999) a kteří mají zájem pracovat v posádce kosmické lodě jako palubní inženýr, počítačový expert, palubní lékař, planetární biolog, letec dokumentarista, astronom, palubní navigátor, planetární geolog nebo planetární architekt.
Na úspěšné mladé kosmonauty čeká řada zajímavých setkání a na závěr simulovaná dobrodružná cesta do vesmíru.
Slavnostní start první etapy Expedice Mars 2009 proběhl v rámci programu Celosvětového kongresu Asociace kosmických cestovatelů ASE Prague 2009 v pátek 9. října 2009, kdy Expedici odstartovalo společným odpočítáváním všech více než padesát přítomných kosmonautů a astronautů z celého světa.
Přihlášku, vstupní test a další informace o Expedici najdete na webu Expedice Mars 2009,
dotazy a připomínky můžete posílat na e-mail milan@halousek.eu
Všichni organizátoři a velitelé Expedice Mars 2009 se těší na nové mladé kosmonauty!
Milan Halousek
viceadmirál EM2009

Informace o slavnostním zahájení Expedice Mars 2009 si můžete přečíst na stránkách Dětské tiskové agentury

Fotografie a informace o loňské Expedici Mars 2008 si můžete prohlédnout zde:

(Výše uveřejněné fotografie jsou z loňského ročníku soutěže Expedice Mars 2008)

Televize a rozhlas ...

9. října 2009 v 22:28
Víc než obvyklý zájem médií o kosmonautiku v tomto týdnu jistě nikoho nepřekvapil.
I já mám v tomto týdnu za sebou tři rozhlasová a dvě televizní vystoupení. A ještě navíc jedno "mihnutí se" v televizní reportáži z návštevy kosmonautů v Pardubicích...

První dva rozhlasové rozhovory pro Český rozhlas 2 - Praha a Český rozhlas Regina byly uskutečněny přes telefon přímo z pondělního úvodního dne Kongresu kosmonautů.
Z archivní nahrávky rozhovoru o Světovém kosmickém týdnu a Kongresu ASE je patrné, jak jsem 10 vteřin před vstupem do živého vysílání mizel z dosahu hlučících kosmonautů, kteří těsně předtím začali vycházet z rokovacího sálu.
Druhý pondělní rozhovor pro Český rozhlas Regina a středeční pro Český rozhlas Pardubice jsem zatím v rozhlasovém archivu nenašel (což zase až taková škoda není...).

Česká televize natočila ze středeční návštěvy kosmonautů v Pardubicích několik příspěvků. První krátký šot byl odvysílán již ve středu v podvečer v pořadu "Události v regionech". Další část, včetně rozhovorů s oběmi kosmonauty a se mnou jsem zatím v televizním archivu nenašel.
Týden plný akcí vyvrcholil mým pátečním ranním vystoupením v pořadu "Studio 6" na prvním programu České televize - tentokrát nikoliv na téma astronautů a jejich kongresu. Rozhovor byl veden na téma dnešního odpoledního (v době vysílání teprve blížícího se) dopadu sondy LCROSS na měsíční povrch.