KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Anatolij Solovjov - Mittweida, 5.9.2009 ...

12. září 2009 v 12:18
Na krátky rodinný výlet za přítelem Tassilo Romischem a jeho Muzeem kosmonautiky jsme se vypravili v sobotu 5.září 2009.
Samozřejmě, že hlavním magnetem, který nás do Mittweidy, města kousek od Drážďan, táhl, byl kosmonaut Anatolij Solovjov, jeden z hostů právě zde probíhajících městských slavností.
Více než hodinové setkání v aule místní univerzity bylo příjemné a poklidné. Většina lidí, procházejících kolem našeho hloučku ani netušila, že ten drobný muž v bundě je pětinásobný kosmonaut (Sojuz TM-5, Sojuz TM-9, Sojuz TM-15, Atlantis STS-71 a Sojuz TM-26), člověk který strávil v kosmu 651 dní (aktuálně 4.místo v historických tabulkách), z toho skoro 79 hodin při šestnácti (!!!) výstupech do volného kosmu (což je první místo mezi všemi kosmonauty!).
Podepsání hromádky fotografií (holt sběratelé chtějí mít podepsanou každou posádku ve které letěl...) a několik společných fotografií - třeba před vystaveným motorem J-2 z druhého stupně rakety Saturn V bylo předehrou dlouhému povídání o tom, jak v Česku učíme děti kosmonautiku, jak si vychováváme nové budoucí odborníky, jak se kosmonautikou bavíme, a že i k nám do Pardubic přijedou za pár dnů dva kosmonauté... (mluvil jsem rusko-anglicky ústy své manželky )
A na závěr několik postřehů:
* Byl jste někdy v Praze? "Ano, několikrát, ale více jsem jezdil do Bratislavy a Košic, hodně biologických experimentů jsem dělal s místními lidmi..."
* Po omluvě za velké množství fotografií k podpisu, protože sběratelé potřebují mít podepsané všechny posádky... "No, občas se divím, kde ty fotografie sehnali. Ani já je nemám všechny."
Bylo to příjemné a milé setkání, za pozornost ale stála i zde instalovaná část expozice z Tassilova Muzea kosmonautiky - kromě již zmíněného motoru J-2 z druhého stupně Saturnu-V to byl například pytlíček s měsíčním prachem který z kapsy vysypal David Scott z Apolla 15, nebo kus plechu z trosek sovětské měsíční rakety N-1 (na následujících dvou fotografiích).
A spousta dalších zajímavostí, které stojí za to shlédnout osobně.
Byl to opravdu příjemný den (i s perníkovou chaloupkou z Pardubic).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama