KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Září 2009


Kongres ASE Prague 2009 - registrace návštěvníků ...

25. září 2009 v 20:15
Zájemci o účast v programových blocích v úterý 6.10. a ve čtvrtek 8.10., které se konají na ČVUT v Praze v Dejvicích (Technická č.2, Praha 6, posluchárna A209), se musí předem zaregistrovat na internetu a vyčkat na potvrzení registrace ze strany pořadatelů.

Informace o registraci najdete na webových stránkách ČVUT, věnovaných Kongresu ASE Prague 2009.
Registrační formulář se vyplňuje v češtině zde (Registration Request - english), podmínky registrace jsou k dispozici zde.

Hodně štěstí!

Noc vědců na Observatoři Ondřejov ...

24. září 2009 v 23:08
Astronomický ústav AV ČR, v.v.i. v rámci Evropské noci vědců připravil následující mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti.
Program se uskuteční v pátek 25. září 2009 na observatoři v Ondřejově od 15:00 do 24:00.

Vernisáž - v 17:30 bude v Muzeu V. Šafaříka slavnostně zpřístupněna knížka Písní kosmických Jana Nerudy, kterou americký astronaut Andrew Feustel vzal na palubě raketoplánu Atlantis k Hubbleovu kosmickému dalekohledu jako symbol věčných otázek o vesmíru.

15:00 - 19:00 (začátky v 15:00, 16:00, 17:00 a 18:00 u historické hvězdárny a muzea)
  • Exkurze do Slunečního oddělení: můžete se podívat na sluneční patrolu, k horizontálnímu dalekohledu HSFA 2 (průměr zrcadlového objektivu 50 cm, ohnisková vzdálenost 35 metrů) a slunečnímu radioteleskopu o průměru 10 metrů. Přístroje budou v provozu a za jasného počasí bude předvedeno reálné pozorování Slunce, jinak ukázky pozorování ze záznamu.
  • Exkurze k přístroji PZT Oddělení galaxií a planetárních systémů.
  • Exkurze k největšímu dalekohledu v ČR (přístroj Stelárního oddělení - průměr hlavního zrcadla 2 m, ohnisková vzdálenost 64 m, hmotnost 87 tun), prohlídka a informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků.
  • Exkurze k robotickému dalekohledu D 50 skupiny astrofyziky vysokých energií.

Otevřeno muzeum V. Šafaříka - historické přístroje a dokumenty, vznik a vývoj ondřejovské hvězdárny, osobnost jejího zakladatele J. J. Friče.

Prohlídka dvou historických kopulí původní hvězdárny, v případě jasného počasí pozorování Slunce v Západní kopuli.

Výstava Bolidy a pády meteoritů k 50. výročí pádu Příbramských meteoritů. Výstava ukáže příběh unikátního světového prvenství české vědy - prvního pozorovaného pádu meteoritu s rodokmenem (1959) a zároveň informuje o současné Evropské bolidové síti řízené z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

Výstava kreseb Měsíce, autor Milan Blažek, premiéra v ČR.

Výstava vítězných prací Výtvarné soutěže ZUŠ Říčany VIDÍM VESMÍR pořádané při příležitosti Mezinárodního roku astronomie.

Kosmonautika. Návštěvníci si budou moci prohlédnout modely kosmické techniky, seznámit se s aplikacemi kosmického výzkumu používanými v běžném lidském životě, prověřit si své znalosti v malém testu z kosmonautiky. Děti si vymalují podle svých představ skafandr kosmonauta nebo raketoplán. K vidění bude i malá výstavka fotografií a autogramů
nejznámějších kosmonautů světa. Informace o aktuálním dění v kosmonautice - ve světě, v kosmu i u nás. (Zajišťuje Astronautická sekce České astronomické společnosti.)

Den otevřených dveří a Noc vědců na pardubické hvězdárně ...

23. září 2009 v 23:56
V pátek 25. září Vás na pardubické hvězdárně čeká skutečně mimořádně pestrý program.

Zveme Vás na Den otevřených dveří od 9 hodin do 23 hodin. Podvečer tohoto dne je vyhlášen jako Evropská Noc vědců. Při této příležitosti bude premiéra filmu "Za černým Sluncem do Ruské velkozemě", výstava "Z našich expedic za zatměními Slunce", přednáška pro veřejnost, nepostradatelné pozorování oblohy v případě jasného počasí a v dopoledním bloku si na své přijdou i ti nejmenší.

Program:

9:00 - 12:00
  • Ve velkém sále DDM Delta audiovizuální pořady pro děti a mládež (ve
    smyčce; pořady brněnské a ostravské hvězdárny)
  • Na hvězdárně (v kopuli a na terase) pozorování Slunce a Venuše; za
    špatného počasí prohlídka hvězdárny, zajímavé experimenty pro malé fyziky
13:00 - 18:00
  • Ve velkém sále DDM Delta premiéra filmu "Za černým Sluncem do Ruské
    velkozemě" (ve smyčce, začátek vždy v celou hodinu)
  • Na hvězdárně (v kopuli a na terase) pozorování Slunce, Venuše, Měsíce a
    dalších objektů; za špatného počasí prohlídka hvězdárny
19:00 - 20:30
  • Ve velkém sále DDM Delta přednáška "Jak se rodí planety", lektor Matyáš
    Zetek (student Technického lycea v Pardubicích)
  • Po přednášce v případě jasného počasí pozorování oblohy (v kopuli a na
    terase hvězdárny)
20:30 - 23:00
  • Na hvězdárně v kopuli a na terase pozorování noční oblohy (Jupiter, Měsíc,
    objekty vzdáleného nebe a družice)

Další informace najdete na stránkách Astronomické společnosti Pardubice

Kongres ASE Prague 2009 - program v Pardubicích ...

20. září 2009 v 22:57
V rámci kongresu ASE Prague 2009 se dva kosmonauté s manželkami přijedou podívat ve středu 7.října do Pardubic.
Program, který organizuji společně s Magistrátem města Pardubic a dalšími partnery, by měl mít následující podobu:
  • 9:00 - příjezd kosmonautů do Pardubic, uvítání představiteli Města Pardubice
    (Radnice)
  • 10:00 - 12:15 - návštěva SPŠE Pardubice (kosmonaut č.1), návštěva Gymnázia
    Dašická Pardubice (kosmonaut č.2) - setkání se studenty, beseda
  • 12:30 - 14:00 (oba kosmonauté + manželky) - Slavnostní oběd s primátorem
    města Pardubic a dalšími představiteli města
  • 14:15 - 17:15 (oba kosmonauté) - Univerzita Pardubice - beseda se studenty a
    veřejností (Aula Arnošta z Pardubic, od 15 hodin), autogramiáda, prohlídka
    prostor UP, výstava kosmonautiky
  • 17:30 - 19:00 (oba kosmonauté + manželky) - Vernisáž výstavy "Šest expedic
    Saros za úplným zatměním Slunce" - DDM Delta , Hvězdárna b.A.Krause
    Pardubice
Jména kosmonautů, kteří do Pardubic přijedou, nejsou doposud známá - organizátoři nám je sdělí až těsně před vlastní akcí (upozorňuji na to, abych předešel dotazům "Kdo tady bude?"...)

Na rozdíl od pražského programu je součásti besedy v Aule pardubické Univerzity i autogramiáda obou hostů a výstava kosmonautiky v předsálí (modely, dokumenty, fotografie, autogramy, ...).
Začátek besedy určené široké veřejnosti je v 15 hodin. Tlumočení je zajištěno.
Všichni jste srdečně zváni...
Milan H.

Kongres ASE Prague 2009 - aktualizovaný seznam účastníků ...

15. září 2009 v 15:46
Na webových stránkách českého organizačního výboru kongresu ASE Prague 2009 se objevil nový seznam účastníků kongresu.
Na seznamu je ke dni 14.9.2009 celkem 55 jmen, z toho 4 ženy.
I když některá zajímavá jména, uvedená v původním seznamu, již v tomto novém nejsou (např. Scott Carpenter nebo Mary Weberová), objevila se tam řada nových neméně zajímavých - například Valentina Těreškovová, otec a syn Garriottové, Pamela Melroyová nebo Rusty Schweickart.




Takže tedy aktuální seznam hostů kogresu k 14.9.2009:


Viktor AfanasyevRussiaSoyuz TM-11, Soyuz TM-18, Soyuz TM-29, Soyuz TM-33
Vladimir AksyonovRussiaSoyuz 22, Soyuz T-2
Aleksandar AlexandrovBulgariaSoyuz TM-5
Alexander AlexandrovRussiaSoyuz T-9, Soyuz TM-3
Oleg AtkovRussiaSoyuz T-10
Tokhtar AubakirovRussiaSoyuz TM-13
Sergei AvdeevRussiaSoyuz TM-15, Soyuz TM-22, Soyuz TM-28
Alexander BalandinRussiaSoyuz TM-9
Yuri BaturinRussiaSoyuz TM-28, Soyuz TM-32
Karol BobkoUSASTS 6, STS 51D, STS 51J
Vance BrandUSAASTP, STS 5, STS 41B, STS 35
Jean-Francois ClervoyFranceSTS 66, STS 84, STS 103
Catherine ColemanUSASTS 73, STS 93
Roger CrouchUSASTS 83, STS 94
Bonnie DunbarUSASTS 61A, STS 32, STS 50, STS 71, STS 89
Reinhold EwaldGermanySoyuz TM-25
John FabianUSASTS 7, STS 51G
Bertalan FarkasHungarySoyuz 36
Anatoli FilipchenkoRussiaSoyuz 7, Soyuz 16
Jake GarnUSASTS 51D
Owen GarriottUSASkylab 3, STS 9
Richard GarriottUSASoyuz TMA-13
Georgi GrechkoRussiaSoyuz 17, Soyuz 26, Soyuz T-14
Alexei GubarevRussiaSoyuz 17, Soyuz 28
Chris HadfieldCanadaSTS 74, STS 100
Henry Hartsfield, Jr.USASTS 4, STS 41D, STS 61A
Miroslaw HermaszewskiPolandSoyuz 30
Georgi IvanovBulgariaSoyuz 33
Alexei LeonovRussiaVoskhod 2, Soyuz 19
Yang LiweiChinaShenzhou 5
Vladimir LyakhovRussiaSoyuz 32, Soyuz T-9, Soyuz TM-6
Pamela MelroyUSASTS 92, STS 112, STS 120
Talgat MusabayevKazakhstanSoyuz TM-19, Soyuz TM-27, Soyuz TM-32
Marcos PontesBrazilSoyuz TMA-8
Dumitru PrunariuRomaniaSoyuz 40
Kenneth ReightlerUSASTS 48, STS 60
Vladimir RemekCzech Rep.Soyuz 28
Richard RichardsUSASTS 28, STS 41, STS 50, STS 64
Jerry RossUSASTS 61B, STS 27, STS 37, STS 55, STS 74, STS 88, STS 110
Sultan al-SaudS. ArabiaSTS 51G
Viktor SavinykhRussiaSoyuz T-4, Soyuz T-13, Soyuz TM-5
Alexander SerebrovRussiaSoyuz T-7, Soyuz T-8, Soyuz TM-8, Soyuz TM-17
Vladimir ShatalovRussiaSoyuz 4, Soyuz 8, Soyuz 10
Muszaphar ShukorMalaysiaSoyuz TMA-11
Russell SchweickartUSAApollo 9
Yi So-yeonS. KoreaSoyuz TMA-12
Valentina TereshkovaRussiaVostok 6
Michel TogniniFranceSoyuz TM-15, STS 93
Yuri UsachevRussiaSoyuz TM-18, Soyuz TM-23, STS 101, Expedition 2, STS 102
Franz ViehböckAustriaSoyuz TM-13
Pavel VinogradovRussiaSoyuz TM-26, Soyuz TMA-8 (u), Expedition 13
Sergei VolkovRussiaSoyuz TMA-12, Expedition 17
James VossUSASTS 44, STS 53, STS 69, STS 101 (u), Expedition 2, STS 102 (d)
Koichi WakataJapanSTS 72, STS 92, STS 119
Charles WalkerUSASTS 41D, STS 51D, STS 61B

Anatolij Solovjov - Mittweida, 5.9.2009 ...

12. září 2009 v 12:18
Na krátky rodinný výlet za přítelem Tassilo Romischem a jeho Muzeem kosmonautiky jsme se vypravili v sobotu 5.září 2009.
Samozřejmě, že hlavním magnetem, který nás do Mittweidy, města kousek od Drážďan, táhl, byl kosmonaut Anatolij Solovjov, jeden z hostů právě zde probíhajících městských slavností.
Více než hodinové setkání v aule místní univerzity bylo příjemné a poklidné. Většina lidí, procházejících kolem našeho hloučku ani netušila, že ten drobný muž v bundě je pětinásobný kosmonaut (Sojuz TM-5, Sojuz TM-9, Sojuz TM-15, Atlantis STS-71 a Sojuz TM-26), člověk který strávil v kosmu 651 dní (aktuálně 4.místo v historických tabulkách), z toho skoro 79 hodin při šestnácti (!!!) výstupech do volného kosmu (což je první místo mezi všemi kosmonauty!).
Podepsání hromádky fotografií (holt sběratelé chtějí mít podepsanou každou posádku ve které letěl...) a několik společných fotografií - třeba před vystaveným motorem J-2 z druhého stupně rakety Saturn V bylo předehrou dlouhému povídání o tom, jak v Česku učíme děti kosmonautiku, jak si vychováváme nové budoucí odborníky, jak se kosmonautikou bavíme, a že i k nám do Pardubic přijedou za pár dnů dva kosmonauté... (mluvil jsem rusko-anglicky ústy své manželky )
A na závěr několik postřehů:
* Byl jste někdy v Praze? "Ano, několikrát, ale více jsem jezdil do Bratislavy a Košic, hodně biologických experimentů jsem dělal s místními lidmi..."
* Po omluvě za velké množství fotografií k podpisu, protože sběratelé potřebují mít podepsané všechny posádky... "No, občas se divím, kde ty fotografie sehnali. Ani já je nemám všechny."
Bylo to příjemné a milé setkání, za pozornost ale stála i zde instalovaná část expozice z Tassilova Muzea kosmonautiky - kromě již zmíněného motoru J-2 z druhého stupně Saturnu-V to byl například pytlíček s měsíčním prachem který z kapsy vysypal David Scott z Apolla 15, nebo kus plechu z trosek sovětské měsíční rakety N-1 (na následujících dvou fotografiích).
A spousta dalších zajímavostí, které stojí za to shlédnout osobně.
Byl to opravdu příjemný den (i s perníkovou chaloupkou z Pardubic).

Kongres ASE Prague 2009 - seznam účastníků ...

10. září 2009 v 13:06
Neoficiální seznam účastníků kongresu ASE Prague 2009 čítá tato jména:

  1. Viktor Afanasjev (Sojuz TM-11, Sojuz TM-18, Sojuz TM-29, Sojuz TM-33), Rusko
  2. Vladimir Aksjonov (Sojuz 22, Sojuz T-2), Rusko
  3. Sultan bin Salman Al-Saud (STS-51G), Saudská Arábie
  4. Alexander Panayotov Alexandrov (Sojuz TM-5), Bulharsko
  5. Alexander Pavlovich Alexandrov (Sojuz T-9, Sojuz TM-3), Rusko
  6. Oleg Aťkov (Sojuz T-10), Rusko
  7. Toktar Aubakirov (Sojuz TM-13), Kazachstán
  8. Sergej Avdìjev (Sojuz TM-15, Sojuz TM-22, Sojuz TM-28), Rusko
  9. Alexander Balandin (Sojuz TM-9), Rusko
  10. Jurij Baturin (Sojuz TM-28, Sojuz TM-32), Rusko
  11. Karol Bobko (STS-6, STS-51D, STS-51J), USA
  12. Roy Bridges (STS-51F), USA
  13. Scott Carpenter (Mercury 7), USA
  14. Jean-François Clervoy (STS-66, STS-84, STS-103), Francie
  15. Catherine Colemanová (STS-73, STS-93, Sojuz TMA-20, ISS 26/27), USA
  16. Roger Crouch (STS-83, STS-94), USA
  17. Reinhold Ewald (Sojuz TM-25), Nìmecko
  18. John Fabian (STS-7, STS-51G), USA
  19. Anatolij Filipčenko (Sojuz 7, Sojuz 16), Rusko
  20. Jake Garn (STS-51D), USA
  21. Owen Garriott (Skylab 2, STS-9), USA
  22. Jurij Gidzenko (Sojuz TM-22, Sojuz TM-31, ISS-1, Sojuz TM-34), Rusko
  23. Georgij Grečko (Sojuz 17, Sojuz 26, Sojuz T-14), Rusko
  24. Alexej Gubarev (Sojuz 17, Sojuz 28), Rusko
  25. Chris Hadfield (STS-74, STS-100), Kanada
  26. Hank Hartsfield (STS-4, STS-41D, STS-61A), USA
  27. Miroslaw Hermaszewski (Sojuz 30), Polsko
  28. Georgi Ivanov (Sojuz 33), Bulharsko
  29. Alexej Leonov (Voschod 2, Apollo Sojuz Test Project), Rusko
  30. Vladimir Ljachov (Sojuz 32, Sojuz T-9, Sojuz TM-6), Rusko
  31. Jon McBride (STS-41G), USA
  32. Talgat Musabajev (Sojuz TM-19, Sojuz TM-27, Sojuz TM-32), Kazachstán
  33. Marcos Pontes (Sojuz TMA-8), Brazílie
  34. Dumitru-Dorin Prunariu (Sojuz 40), Rumunsko
  35. Kenneth Reightler (STS-48, STS-60), USA
  36. Vladimir Remek (Sojuz 28), Èeská republika
  37. Richard Richards (STS-28, STS-41, STS-50, STS-64), USA
  38. Jerry Ross (STS-61B, STS-27, STS-37, STS-55, STS-74, STS-88, STS-110), USA
  39. Viktor Savinych (Sojuz T-4, Sojuz T-13, Sojuz TM-5), Rusko
  40. Alexander Serebrov (Sojuz T-7, Sojuz T-8, Sojuz TM-8, Sojuz TM-17), Rusko
  41. Vladimir Šatalov (Sojuz 4, Sojuz 8, Sojuz 10), Rusko
  42. Sheikh Muszaphar Shukor (Sojuz TMA-11), Malajsie
  43. Michel Tognini (Sojuz TM-15, STS-93), Francie
  44. Jurij Usačev (Sojuz TM-18, Sojuz TM-23, STS-101, STS-102, ISS-2), Rusko
  45. Franz Viehböck (Sojuz TM-13), Rakousko
  46. Sergej Volkov (Sojuz TMA-12, ISS 17), Rusko
  47. James Voss (STS-44, STS-53, STS-69, STS-101, STS-102, ISS-2), USA
  48. Charles Walker (STS-41D, STS-51D, STS-61B), USA
  49. Mary Ellen Weberová (STS-70, STS-101), USA
  50. Yang Liwei (Shenzhou 5), Čína
  51. Soyeon Yi (Sojuz TMA-12), Jižní Korea
Bez záruky! V seznamu bude ještě určitě docházet ke změnám!

Kongres ASE Prague 2009 - kosmonauté i v Pardubicích ...

7. září 2009 v 15:43

Plánovaný program pardubického setkání s kosmonauty:
  • beseda na Střední průmyslové škole elektrotechnické
  • beseda na Gymnáziu Dašická
  • přijetí primátorem města Pardubic panem ing. Jaroslavem Demlem
  • beseda na Univerzitě Pardubice (určeno pro nejširší veřejnost)
  • účast na slavnostní vernisáži výstavy na Hvězdárně barona Artura Krause v Pardubicích

Bližší informace najdete postupně zde nebo mě můžete kontaktovat na milan@halousek.eu

V televizi ...

5. září 2009 v 12:54
V následující dnech bych se měl dvakrát objevit na televizní obrazovce.

V pondělí večer se již potřetí za poslední dva roky mihnu na TV NOVA v pořadu VÍKEND v reportáži na téma Hubblova kosmického teleskopu. Začátek je v pondělí 7. září 2009 ve 21:25. Už nyní se na vteřinku objevuji v upoutávce na tento pořad - tak věřím, že ve vlastním pořadu budu o něco déle...
Povídat se bude o "životě a práci" Hubblova kosmického teleskopu, o své cestě k HST bude vyprávět i americký astronaut Andrew Feustel, objeví se i další známé tváře...

V úterý 8. září 2009 jsem pozván do živého vysílání podvečerního magazínu "60 minut"
TV Barrandov - povídat se tentokráte nebude o kosmonautice, ale o sbírání autogramů (takže se stejně vrátíme ke kosmonautice...). Vysílá se v úterý od 17:45, opakuje potom ve 02:35, 06:00 a v 10:50 následující den.