KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Srpen 2009

Voda na Zemi i ve vesmíru – dětská vědomostní soutěž...

30. srpna 2009 v 21:10
ESA astronaut Frank De Winne, ESA Education Team a UNICEF - dětský fond OSN vyhlašují vědomostní soutěž pro děti ve věku 12 - 14 let (rok narození 1996 až 1999) zaměřenou na význam čisté vody pro lidský život.

Voda, jako jeden z hlavních prvků pro zachování života na Zemi, má také zásadní význam pro současné lety lidí do kosmu a veškerou budoucí činnost při výzkumu vesmíru.
Značné úsilí je vynakládáno na řešení konkrétních problémů při kosmických letech - jako je nedostatek vody, potřeba její recyklace a specifické hygienické podmínky.
Technologie a řešení, vyvinuté odborníky pro využití při kosmických misích, mohou být použitelná i na Zemi, v místech kde je vody nedostatek nebo je pro člověka bez úpravy nepoužitelná.
Účastí v připraveném kvízu se můžete dozvědět více o vodě na Zemi i ve vesmíru a zjistit, jaké je mezi nimi propojení.
Test bude k dispozici ve všech jazycích členských států ESA - TEDY I V ČEŠTINĚ!

Na konci testu odhalí evropský astronaut Frank De Winne (který v tuto chvíli působí při své šestiměsíční misi jako velitel první kompletní šestičlenné posádky Mezinárodní kosmické stanice) v přímém přenosu přímo z paluby ISS správné odpovědi a vyhlásí jména vítězů.

Podmínkou pro účast ve vědomostním testu je věk 12 až 14 roků (rok narození 1996 až 1999) a registrace na stránkách soutěže (registrace probíhá v češtině) - při registraci se uvádí kontaktní e-mail soutěžícího a kontaktní e-mail jednoho z rodičů (pro případnou komunikaci v případě výhry v soutěži).

Registrační formulář je zájemcům přístupný od 26. srpna 2009 až do ukončení soutěže.
První otázka "vodního kvízu" bude zveřejněna na speciálních webových stránkách soutěže ve středu 9. září. Další otázky budou odkryty každé dva pracovní dny v 16:00 SELČ. Poslední desátá otázka bude zveřejněna 30. září 2009. Všechny otázky budou českým soutěžícím k dispozici v češtině.
Další informace najdete na webových stránkách Evropské kosmické agentury ESA a na stránkách České kosmické kanceláře.

Sally K. Rideová - první Američanka ve vesmíru ...

25. srpna 2009 v 21:16
Další přírůstek do sbírky doletěl včera do mé poštovní schránky. Sally Kristen Rideová, první Američanka ve vesmíru (první start 18.6.1983). Po Valentině Těreškovové (1963) a Světlaně Savické (1982) celkově třetí žena v kosmu.
Sice její fotografii ve sbírce mám, ale litografii A4 doposud ne.
A potom, že prý paní Rideová neodepisuje...

Alan Bean - Apollo 12 ...

17. srpna 2009 v 15:57
Při příležitosti 40. výročí přistání prvních lidí na Měsíci vydala Poštovní správa Ostrova Man sérii šesti poštovních známek s motivy obrazů amerického astronauta Alana Beana, čtvrtého člověka, který se procházel po měsíčním povrchu (Apollo 12, Skylab SL-3). Zajímavostí vydání je série 750 obálek prvního dne vydání, podepsaná vlastnoručně astronautem Beanem.
Na webových stránkách Isle of Man Post Office je možné objednat jak jednotlivé známky série, tak i obálku s podpisem - její cena je 22,50 GBP, což při aktuálním kurzu české koruny k anglické libře činí přesně 696,03 Kč, poštovné se nehradí (!!!).
Objednáno bylo 4.srpna a již 17.srpna jsem měl dopis s podepsanou obálkou č.179 ve svém stole.
Text i příležitostná razítka jsou ve stříbrném provedení, přiložena je i kartička vysvětlující všechny motivy obrazů reprodukované na známkách.
Myslím, že necelých sedm set korun za vlastnoruční podpis Alana Beana, navíc na sběratelsky velice zajímavém podkladu (možná nevíte, že většina amerických astronautů odmítá umísťovat své podpisy na filatelistický materiál...), není špatná investice. Moje "Letní srpnové vánoce 2009" pokračují - po podpisech Freda Haise a Billa Pogue další zajímavý přírůstek do sbírky ...

Hezké léto všem přeje
Milan

Český rozhlas 6 - Zaostřeno na mladé ...

16. srpna 2009 v 20:11
Sobotní večerní dvacetiminutové povídání o studentském vědeckém festivalu v Tunisu, o "Žluťáskovi" a o studentských aktivitách České kosmické kanceláře na Českém rozhlase 6.

Zaostřeno na mladé (ČRo 6) - 15.8.2009 21:40
Mladí zájemci o kosmonautiku a robotiku. Hosté: Studentka Monika Svědirohová a Milan Halousek z odboru vzdělávání Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře. Připravil Jiří Kokmotos.
Fotografie z natáčení - vlevo Jiří Kokmotos, vpravo Monika Svědirohová

Bill Pogue - Skylab SL-4 ...

13. srpna 2009 v 23:48
Dalším milým přírůstkem do mé sbírky je velká podepsaná fotografie formátu A4, kterou mě poslal americký astronaut William "Bill" Pogue - účastník třetí dlouhodobé expedice na orbitální stanici Skylab.
Zajímavostí jistě je aktuální foto astronauta - připravená pro Návštěvnické centrum KSC.
Děkuji, pane Pogue!

Fred Haise - Apollo 13 ...

8. srpna 2009 v 11:32
Tak jsem měl "letní" Vánoce - po více než 3/4 roce jsem zase v poštovní schránce našel zajímavou obálku s ještě zajímavějším obsahem

Svoje podepsané fotografie mě poslal pan Fred Haise, pilot lunárního modulu expedice Apollo 13.

Pět fotografií formátu 21 x 15, všechny s osobním věnováním - srdce sběratele zaplesá...
A nebyla to jediná obálka toho dne. I v té další bylo něco mnohem zajímavějšího než je složenka... O tom ale až příště.
Krásné léto přeje
Milan

Andrew Feustel - středa - Americké středisko ...

6. srpna 2009 v 20:55
Středeční podvečer byl ve znamení besedy Andrewa Feustela se zájemci o kosmonautiku v Americkém kulturním středisku v Praze. Příjemného setkání v zahradě se zúčastnila jak celá rodina Andrewa Feustela, tak i řada pozvaných hostů z české kosmické sféry. V programu vystoupil Tomáš Přibyl, Antonín Vítek, Jiří Grygar, ale i písničkář Radek Tomášek, s jehož pomocí zazpívalo celé auditorium manželům Feustelovým i českou lidovou písničku...
Řada dotazů byla na závěr nahrazena dlouhatánskou řadou zájemců o autogramy a navazujícím společenským setkáním pozvaných hostů s manžely Feustelovými - při které jsem získal i společnou fotografii s astronautem.

Zleva vpředu: Chargé d'Affaires americké ambasády Mary Thompson-Jonesová, rodina Feustelových a ředitel Amerického centra Miroslav Konvalina. Vzadu vykukuje písničkář Radek Tomášek a ředitel Astronomického ústavu AV ČR Petr Heinzel.
Další fotografie ze setkání najdete například na stránkách Amerického velvyslanectví.

Andrew Feustel - pondělí - Akademie věd ČR ...

3. srpna 2009 v 23:31
V pondělí dopoledne se uskutečnilo první veřejné vystoupení amerického astronauta Andrewa Feustela v České republice (pokud tedy nepočítám již několik televizních a rozhlasových rozhovorů - například pondělní ranní rozhovor manželů Feustelových ve Studiu 6 /čas 07:15/).
Na půdě Akademie věd České republiky předal, spolu s manželkou Indirou a syny Ari Maximem a Adenem Chandlerem, řediteli Astronomického ústavu AV ČR doc.dr. Petru Heinzelovi knížku Písní kosmických, kterou měl s sebou při své kosmické cestě k Hubblovu teleskopu.
Spolu s knížkou přivezl i českou vlaječku, kterou měl také s sebou ve vesmíru.