KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Luboš Perek, doyen české astronomické obce, oslaví 26. července devadesátiny...

25. července 2009 v 0:18
Luboš Perek se již dlouho skví na samotném nebi - od roku 1979 totiž nese jeho jméno planetka číslo 2900.

Narodil se 26. července 1919. Po studiu na Masarykově univerzitě v Brně, přerušeném válkou, a doktorandském pobytu na Univerzitě Karlově zahájil svou dráhu vědce v Astronomickém ústavu Československé akademie věd v Praze.
Jeho vědecké výsledky i zásluhy za rozvoj československé astronomie jsou dalekosáhlé. Po druhé světové válce měl v Československu zásadní podíl na rozvoji stelární astronomie - tedy astronomie, která se zabývá studiem vzdáleného vesmíru: hvězd, dvojhvězd, hvězdokup, galaxií a dalších mimogalaktických objektů.
Luboš Perek zkonstruoval v Brně reflektor o průměru 0,6 metru, který je ostatně stále v provozu, řídil výstavbu dvoumetrového reflektoru v Ondřejově, jenž byl v době svého dokončení jedním z největších dalekohledů na světě. Dodnes největší český astronomický dalekohled začal pracovat v roce 1967 a umožnil československým vědcům mnoho zásadních objevů.
V roce 1967 byl Luboš Perek zvolen na 13. valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie, konaném v Praze, jejím generálním sekretářem. Jako zatím jediný český astronom se ocitl v takto vysoké funkci.
Rok na to dopadla na celou vědeckou obec rána. Slibné kariéry a mezinárodní kontakty zásadním způsobem narušila sovětská okupace. Luboš Perek vedl v politicky nejtěžším období Astronomický ústav.
Po srpnu byl sice odvolán z ředitelské funkce a pouze pověřen řízením ústavu, ale jeho vědecký kolega Jiří Grygar vzpomíná: "Z Astronomického ústavu vedeného docentem Perkem se odcházelo pouze na vlastní žádost nebo do penze. Svou osobní statečností se zasloužil o to, že nikdo nebyl po normalizačních prověrkách propuštěn. Naopak ještě nabíral vědce vyhozené z jiných pracovišť nebo z rozpuštěných vědeckých ústavů."
V období normalizace se odehrála i absurdně humorná historka, která o charakteru doby jasně vypovídá. Do země svých předků se vydal roku 1974 na návštěvu americký astronaut Eugen Cernan. Pro jistotu si zařídil novinářskou akreditaci na veletrh Incheba, který se konal v Bratislavě.
Marně telefonovali pracovníci velvyslanectví na všechny strany, že kosmonaut s sebou přivezl československou vlajku, kterou měl na Měsíci, a chtěl by ji někomu předat. Prezident Ludvík Svoboda ho nechtěl nebo nesměl přijmout. Na nedostatek času se vymluvil i normalizační předseda Československé akademie věd Jaroslav Kožešník.
Nakonec vlaječku přijal ředitel Astronomického ústavu ČSAV docent Luboš Perek. Umístil ji na místě nejčestnějším - v kopuli dvoumetrového dalekohledu na observatoři v Ondřejově."
To však ještě není konec příběhu. "Po odchodu Perka mi nový ředitel nařídil, že vlajku musíme schovat, protože nemáme odpovídající věc z druhé strany, od Sovětů," vzpomíná astrofyzik Jiří Grygar.
Vlajka ležela ve skladu až do listopadové revoluce. Až od roku 1990 opět zdobí největší český dalekohled v ondřejovské hvězdárně.
Odborné kvality Luboše Perka i přes politické nepřízně dovedly až na místo vedoucího oddělení pro záležitosti kosmického prostoru sekretariátu Spojených národů. Tam se začal zabývat kromě vědeckého bádání i kosmickým právem. I na tomto poli dosáhl světového věhlasu, stal se světovým odborníkem na problematiku kosmického smetí a zasloužil se o definici geostacionární dráhy.

Když Luboš Perek letos v květnu přebíral ve slovutné budově pražského Karolina cenu Učené společnosti za zásluhy o rozvoj vědy, zazněl z novinářské obce dotaz: Nepíšete paměti?
"Ještě je brzy," odpověděl. Ostatně báječný smysl pro jemný humor na něm kolegové oceňují stejně jako jeho zásluhy na rozvoj české astronomie a podíl na astronomii světové.

Doc. RNDr. Luboš Perek DrSc., Dr. h. c. (90)
- Narodil se 26. července 1919.
- 1946: Ukončil studia Masarykovy univerzity v Brně.
- 1961: Získal titul doktora věd v astronomii na UK.
- 1967-1970: Generální sekretář Mezinárodní astronomické unie.
- 1968-1975: Ředitel Astronomického ústavu v Praze.
- 1975-1980: Ředitel oddělení sekretariátu OSN.
- 1989-1992: Předsedou Čs. astronomické společnosti.
- 1996-2006: Členem sboru ředitelů Mezinárodního ústavu kosmického práva.

* * * * * *
Vážený pane docente,
je mě velikým potěšením, že jsem měl možnost Vás poznat a spolupracovat s Vámi.
Je mě velkou ctí popřát Vám i tímto způsobem vše dobré do dalšího života.
V úctě
Milan Halousek

(Úvodní fotografie je z letošní KOSMOS-NEWS PARTY. Životopisnou vzpomínku jsem si vypůjčil z webu časopisu EKONOM, autorka Eva Bobůrková)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 velvet dress velvet dress | E-mail | Web | 14. ledna 2010 v 19:27 | Reagovat

Mint article. I find that blogging is replacing main stream news for many homosexual people.

2 marc jacobs by marc marc jacobs by marc | E-mail | Web | 14. února 2010 v 15:49 | Reagovat

Menschen mitgefohlt habe der mit roten Flecken vorne gestanden ist und sein Referat gehalten hat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama