KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Červen 2009

Závěrečná zpráva Světového kosmického týdne 2008 – Česká republika na prvním místě …

27. června 2009 v 19:29
Kancelář Organizace spojených národů ve Vídni vydala v minulých dnech Závěrečnou zprávu o Světovém kosmickém týdnu (World Space Week, WSW) za rok 2008.
Může nás jistě těšit, že Česká republika se mezi 63 zeměmi celého světa, které se každoroční oslavy kosmonautiky zúčastnily, umístila v počtu uspořádaných akci na prvním místě.
Česká kosmická kancelář, národní koordinátor programu Světového kosmického týdne, děkuje všem organizacím, školám, klubům i jednotlivcům, bez jejichž výrazného přispění by se program, zaměřený na připomenutí celosvětového významu kosmonautiky, nemohl v České republice v takto širokém rozsahu uskutečnit.

V roce 2008, kdy si Česká republika připomněla dvě významné události své kosmické historie (30.výročí startu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka a 30. výročí vypuštění první československé družice Magion-1) se do programu kosmického týdne nejvýznamněji zapojily:
Hvězdárna a planetárium M.Koperníka Brno, Hvězdárna a planetárium České Budějovice, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové, Hvězdárna lázeňského města Karlovy Vary, Hvězdárna barona Artura Krause Pardubice, Hvězdárna v Úpici, Hvězdárna Valašské Meziříčí, Hvězdárna Domu kultury Uherský Brod, Hvězdárna Vsetín, Hvězdárna Žebrák, Gymnázium Teplice, ZŠ Pardubice-Pardubičky, 1. ZŠ Kadaň, ZŠ Hustopeče nad Bečvou, ZŠ UNESCO Uherské Hradiště, ZŠ Vidče, ZŠ Zubří, Webový portál Astro.cz, Webový portál Kosmo.cz, Česká kosmická kancelář, Česká astronomická společnost, Astronomická společnost Pardubice, KOSMO KLUB o.s., KOSMOS-NEWS o.s., Akademie věd ČR, Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem, Česká televize, Český rozhlas - Leonardo, Český rozhlas - Rádio Česko, Český rozhlas 1 - Radižurnal, Český rozhlas 2 - Praha, Český rozhlas Hradec Králové, Český rozhlas Pardubice, Rádio Hey Profil, Dětská tisková agentura Domino, Hradecký deník, Pardubický deník, Valašský deník, MF DNES, Technet - iDNES.cz

V Česku proběhlo 63 přednášek, besed, seminářů, výstav a dalších pořadů věnovaných kosmonautice, astronomii a dalším moderním vědním oborům majícím vztah k vesmíru, včetně pozorování přeletů Mezinárodní kosmické stanice, družic a dalších kosmických objektů. Uskutečnil se křest knihy "Půlstoletí kosmonautiky" autorů Karla Pacnera a Antonína Vítka, bylo odvysíláno 23 rozhlasových a televizní pořadů, rozhovorů a informačních spotů a byla vydána Tisková zpráva České kosmické kanceláře. Na školách se uskutečnilo 17 výstav, besed a komponovaných pořadů o kosmonautice. Celkem se tedy v průběhu Světového kosmického týdne 2008 uskutečnilo v České republice 105 akcí, kterých se osobně zúčastnilo téměř 5 tisíc návštěvníků a mnoho desítek tisíc dalších si informace vyslechlo v rozhlasových relacích, televizním pořadu nebo přečetlo v denním tisku či na webových stránkách spolupracujících organizací.

I v letošním roce se Česká republika přihlásila k tradici Světového kosmického týdne. Hlavní událostí, na kterou se bude v programu asi nejvíce vzpomínat, je 40. výročí přistání prvních lidí na Měsíci (20.7.1969, Apollo 11). Ale mimo pozornost nezůstanou jistě ani dvě významné domácí české události - přesně ve dnech, ve kterých probíhá každoročně Světový kosmický týden (tedy 4. - 10. října) bude Praha hostit téměř 80 kosmonautů z celého světa - účastníků XXII. světového kongresu Asociace kosmických cestovatelů (The Association of Space Explorers, ASE). A o pár dní později, 14. října 2009 si připomeneme 40. výročí startu prvních československých vědeckých přístrojů do vesmíru - byly to fotometr pro měření měkkého rentgenového záření Slunce a optický sluneční fotometr (přístroje k měření světelného toku, jasu, teploty a barvy světla) na palubě družice Interkosmos-1.

Česká kosmická kancelář, národní koordinátor aktivit Světového kosmického týdne, se těší na spolupráci s tradičními i nově zapojenými organizátory vzdělávacích a popularizačních akci, konaných v rámci celosvětových oslav kosmonautiky "World Space Week 2009".

Další informace:
Webové stránky České kosmické kanceláře - http://www.czechspace.cz/vzdelavani/skt
Hlavní koordinátor aktivit SKT v ČR - Česká kosmická kancelář, Milan Halousek, tel.: 602 153 564, e-mail: halousek@czechspace.cz
Stránky World Space Week - http://www.worldspaceweek.org
Kompletní Závěrečnou zprávu WSW2008 si můžete stáhnout na adrese http://www.worldspaceweek.org/ST-SPACE-44.pdf (PDF, 1,16 MB)


KOSMOS-NEWS č. 110 ...

23. června 2009 v 12:52
Odběratelům bylo včera a dnes rozesláno červnové číslo bulletinu KOSMOS-NEWS č. 110.

Z obsahu:
* Homer Hickam (Vítek Formánek)
* Perličky z Tomášova blogu - květen 2009 (Tomáš Přibyl)
* Nové tváře ve vesmíru (Milan Halousek)
* Atlantis STS-125 (Aleš Holub, MEK)
* Poprvé v česku vynášely poštu rakety (Orlický deník)
* Pošli své jméno na Mars (Milan Halousek)

Těm, kteří si jí v Bohdanči objednali, je přiložena v zásilce společná fotografie účastníků letošní KOSMOS-NEWS PARTY

Příjemné čtení přeje Milan

Léto budiž pochváleno ...

21. června 2009 v 0:14
Dne 21. června 2009 v 7 hodin 45 minut 31 sekund SELČ vstupuje Slunce do znamení Raka. Nastává letní slunovrat, na severní polokouli začíná astronomické léto.
V okamžiku letního slunovratu se dostává Slunce nad obratník Raka na severní polokouli (Slunce dosahuje v poledne největší výšky nad obzorem za celý rok). Den, který je v tomto okamžiku nejdelší a trvá 16 hodin a 22 minuty, se začíná zkracovat a noc prodlužovat.
V okamžiku letního slunovratu se severní pól nejvíce přiklání ke Slunci. Kromě toho, že v tuto dobu je u nás den nejdelší, má tato situace ještě jeden důsledek: Slunce neklesne více než 18° pod obzor, což znamená, že u nás nenastává pravá astronomická noc, ale pouze astronomický soumrak. V tomto období se u nás nikdy úplně nesetmí.

Podle webových stránek Hvězdrárny Valašské Meziříčí

Krásné léto všem přeje Milan

Alexandrovci ...

18. června 2009 v 0:32
Ve středu večer byli v Pardubicích Alexandrovci - celým a přesným názvem "Dvakrát řádem Rudého praporu vyznamenaný akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova".
Nevěděl jsem přesně, co od koncertu očekávat, tušil jsem ale, že to bude zážitek k zapamatování. A opravdu...

Hned při první písni - slavné válečné "Vstavaj strana moja rodnaja" (můžete si jí poslechnout v podání Alexandrovců zde - třetí píseň adshora, originální název "Священная война"), doprovázené sugestivními válečnými záběry z průběhu Druhé světové války, běhal asi většině z možná více než deseti tisíc diváků v pardubické ČEZ aréně mráz po zádech - přiznávám, že i mě...
A následovala řada známých i méně známých zpívaných či tančených čísel. Třicet devět zpěváků, před nimi dvacetidevítičlenný orchestr s tradičními ruskými nástroji - harmonikou, balalajkou, ale i elektronickými klávesami či elektronickou kytarou (holt, i v Rudé armádě se časy mění...).
Třináct tanečníků, osm tanečnic, dva dirigenti, tři sólisté (to ale byly HLASY!!!). Plus osmnáctičlenný sbor "Mladých Alexandrovců", Eva Pilarová a Petr Kolář.
Shrnuto - dvě a půl hodiny úžasného zážitku, podaného na absolutně profesionální úrovni a s maximálním nasazením. Kozáček, Katuša a závěrečná asi nejslavně píseň souboru - tedy "Kalinka" byli už jen třešničkou na dortu připraveném pro pardubické návštěvníky.

Vím, že odmítači "dob minulých" zařadí jistě Alexandrovce mezi dinosaury minulého století - ale poslouchalo se to úžasně.
Snad jen jedna osobní výtka. Já mám Alexandrovce spojené právě s vojenskými a válečnými písněmi. A tak jsem čekal že z této oblasti a této doby bude v programu písní více, než ve skutečnosti bylo. Ale slyšet italsky "Granadu" nebo česky "Lady Karneval" bylo taky zážitkem.

Hezký den všem
Milan

Pošli své jméno na Mars ...

9. června 2009 v 23:10
Novou kampaň, popularizující kosmonautiku, zahájila americká NASA. Nejširší veřejnost má možnost poslat své jméno na Mars v rámci mise Mars Science Laboratory a robotického vozítka "Curiosity" (Zvědavost), při jejich plánovaném startu v roce 2011.
Jména všech zájemců, kteří se zaregistrují na stránkách projektu Send Your Name to Mars, budou uložena na speciálním čipu umístěném na roveru Curiosity, který odstartuje na podzim roku 2011 hledat znaky života na mikrobiální úrovni na planetě Mars.
K dnešnímu dni je v databázi již celkem 170 933 záznamů, z toho i 1 302 jmen z České republiky (což nás řadí na 18 místo v pořadí států) - no, na blbinky, to my slyšíme...

Hezký a klidný den přeje
Milan

Písně kosmické ...

8. června 2009 v 22:36
Na webových stránkách Astronomického ústavu Akademie věd se objevila fotografie amerického astronauta Andrewa Feustela, který na palubě raketoplánu Atlantis zapózoval s útlou knížkou "Písní kosmických" Jana Nerudy, kterou s sebou vezl na servisní misi k Hubblovu kosmickému teleskopu.
Více o celém projektu najdete například zde.
Návštěva Andrewa Feustela v České republice se plánuje na přelom července a srpna 2009! Detaily se právě dojednávají.
Milan
<<< A pro ty nevěřící v detailu - opravdu to jsou "Písně kosmické", respektive tedy "Kosmické písně"

Leonov a spol. v Praze ...

4. června 2009 v 23:36
 Aktualizováno 7.6.2009 
Středa 3.června - a v Praze mezi studenty je Alexej Leonov a řada dalších kosmonautů!!!
Zaplněná velká posluchárna ČVUT-FEL na Karlově náměstí přivítala odpoledne čtveřici kosmonautů, kteří si se studenty přišli popovídat. "Náš" Vladimír Remek doprovodil před více než 300 posluchačů své kosmické kolegy Richarda Richardse z USA (4 starty) a Viktora Savinycha z Ruska (3 lety). Čtvrtý inzerovaný kosmonaut - Reinhold Ewald z Německa - se sice nedostavil, avšak "jeho náhradník" byl více než zajímavý - jeden z nejznámějších kosmonautů světa, první člověk, který vystoupil do volného vesmíru - sovětský kosmonaut Alexej Leonov (2 kosmické lety, 15.člověk v kosmu).
Po krátkém úvodním slově všech přítomných hostů došlo na velkou řadu dotazů studentů. Hodně rozruchu přitom způsobil Alexej Leonov, který se své povídání o výstupu do volného kosmu rozhodl doprovodit písemně na tabuli v posluchárně. No, ale sežeňte na vysoké škole křídu...
Přes hodinu a půl trvající beseda a následná autogramiáda jistě uspokojila každého z přítomných studentů a několika sběratelů autogramů.
Kosmonauté, kteří se představili studentům, jsou v Praze na jednání výboru organizace ASE (Association of Space Explorers) a připravují zde podzimní pražský světový kongres této organizace.
Asi není bez zajímavosti, že současně s návštěvou čtyř kosmonautů na ČVUT na Karlově náměstí, byla druhá skupina kosmonautů na pracovním jednání na ČVUT v Dejvicích - taktéž dost zajímavá jména - Karol Bobko, Miroslav Hermaczewski a Bertalan Farkas.

Setkání především s Alexejem Leonovem bylo úžasným zážitkem...
Milan

Aktualizováno 7.6.:
Podle informace kolegy Ivo Hudce nebyla na jednání v Dejvicích trojice Bobko-Hermaszewski-Farkas, ale trojice Charles Walker, Jurij Usačec a zřejmě i Chris Hadfield.
Také bezesporu zajímavá jména, že ano?

(na titulní fotografii zleva: Vladimír Remek, Richard Richards, Alexej Leonov, překladatel, Viktor Savinych)

Vladimír Remek a Richard Richards

Čtyři hodiny na Chodově ...

2. června 2009 v 22:48
V neděli a úterý proběhla série přednášek o Apollu v rámci doprovodného programu velké výstavy o záhadách, UFO a mimozemšťanech v Nákupním centru na Chodově.
V neděli odpoledne jsem měl nejdelší přednášku ve svém životě! Původně plánovaný blok čtyř samostatných, ale shodných, přednášek hodinu po hodině se nakonec spojil do jednoho dlouhého více než čtyřhodinového nepřerušeného pásma povídání o programu Apollo, vlajících-nevlajících amerických vlajkách, poletujícím-nepoletujícím prachu a písmenech "C" na měsíčních kamenech...
Přednášky se konaly v nikterak neoděleném prostoru kavárny, takže lidé přicházeli i v průběhu jedné přednášky a po jejím skončení zůstávali na další blok. A mě bylo líto nezačít co nejdříve (tedy skoro hned) zase povídat pro ty, kteří po ukončení neodešli a čekali na pokračování. Takže z toho byly nakonec více než čtyři hodiny, v jejímž průběhu se vystřídalo přes 85 posluchačů.
No, zatím jsem ještě nikdy takhle dlouho nepřetržitě nepovídal…
V úterý dopoledne z něhož jsou zveřejněné fotografie, v bloku určeném pro školní třídy, už účast byla o poznání slabší - poslechnout si povídání o programu Apollo přišlo něco málo přes 30 studentů.
Milan