KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Pardubická maturantka pojede na studentský vědecký festival do Tunisu ...

13. dubna 2009 v 18:45

Jeden z vítězů letošního, již 16. ročníku, soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže EXPO SCIENCE AMAVET 2009, student 3.ročníku pardubické Střední průmyslové školy elektrotechnické Patrik Čermák se se svojí odbornou prací na téma využití Peltierových článků (například v kosmonautice) zúčastní s podporou České kosmické kanceláře jednoho z největších světových festivalů středoškolských vědeckých prací INTEL ISEF 2010 v USA. Tohoto vědeckého festivalu se každoročně účastní přes 1.500 studentských projektů z celého světa a účast českých studentů garantuje občanské sdružení AMAVET - Asociace pro mládež, vědu a techniku, hlavní organizátor národní soutěže EXPO SCIENCE AMAVET.

Česká kosmická kancelář, jeden z partnerů národní soutěže EXPO SCIENCE AMAVET 2009, podpoří i další studentský projekt, který má blízko k tématům, kterými se Česká kosmická kancelář zabývá - a to projekt autonomního kybernetického robotického vozítka slečny Moniky Svědirohové, maturantky ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích. Ta svojí práci představí na mezinárodní výstavě vědeckotechnických projektů mládeže ESI 2009 v Tunisu.

Národního finále EXPO SCIENCE AMAVET 2009 se ve dnech 9. a 10.dubna 2009 v sálech Akademie věd ČR v Praze zúčastnilo 28 projektů, které postoupily ze tří regionálních kol (Pardubice, Příbram, Brno). Mezi hosty soutěže byl předseda AV ČR profesor Jiří Drahoš, v odborné porotě zasedli, vedle zástupce České kosmické kanceláře Milana Halouska, především pracovníci jednotlivých ústavů Akademie věd a pedagogové ČVUT a Karlovy university. Slavnostního vyhlášení výsledků se zúčastnil místopředseda AV ČR profesor Miroslav Tůma.

O soutěži referovala Česká televize ve svém hlavním večerním zpravodajském pořadu UDÁLOSTI, která představila některé z vítězných projektů a jejich autory.

Kromě navázání spolupráce se studenty Monikou Svědirohovou a Patrikem Čermákem ocenila Česká kosmická kancelář věcnou cenou - knihou "Vesmírné výpravy" - ještě další projekt zaměřený na kosmické aplikace - a to projekt hromadného zpracování dat o kosmickém záření CZELTA
studentů Jana Hubíka a Lukáše Fajta z Gymnázia Dašická v Pardubicích.

Soutěž EXPO SCIENCE AMAVET 2009 ukázala, že středoškolští studenti, při dobrém vedení a podpoře ze strany svých škol a vyučujících, jsou schopni připravit velice kvalitní a vysoce odborné vědecké práce, které určitě obstojí i v praxi a na mezinárodních soutěžích - a to nejenom z technických oborů, ale i z oblasti zoologie, chemie, biologie, životního prostředí nebo sociologie. A to je zjištění více než příjemné!
Milan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama