KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Fyzikální cirkus letos přistane na Venuši ...

21. dubna 2009 v 23:49

Napínavé dobrodružství a velké drama čeká brněnskou Kraví horu poslední dubnovou sobotu 25. dubna.
Za účasti prvního československého kosmonauta pana Vladimíra Remka se před tamní hvězdárnou a planetáriem odehraje třetí ročník soutěže středoškolských a vysokoškolských studentských týmů v experimentální fyzice "Fyzikální cirkus 2009". Poprvé budou studenti do vesmíru odpalovat rakety s živou posádkou. Inovace raket proto musí oproti minulým ročníkům vyřešit i bezpečné starty a přistání, aby nedošlo k zabití malého a křehkého "kosmonauta". "Kosmonauti" budou také brázdit Venuši na vozítkách poháněných pastičkami na myši.
Netradiční soutěž pořádá Masarykova univerzita, Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, Spolek přírodovědců Masarykovy univerzity v Brně a DIALOG centrum, o.s. za podpory řady firem a institucí. Cílem je dlouhodobý a systematický rozvoj tvůrčích schopností studentů. Vzrůstající zájem studentů dosvědčuje i rekordní množství 32 přihlášených týmů. V Brně se potkají studentští konstruktéři z celé České republiky. Své zástupce v soutěži bude mít Brno (16 týmů), Praha (3 týmy), Ostrava (3 týmy), Zábřeh (2 týmy), a po jednom týmu Jindřichův Hradec, Lipník nad Bečvou, Vsetín, Opava, Třebíč, Ivančice, Valašské Klobouky a Kyjov.

Slavnostní zahájení je naplánováno na 10:00 hodinu, vyhlášení výsledků soutěže proběhne kolem 16:00 hodiny. Čeká nás pestrá přehlídka raket a vozítek i udivující studentská konstruktérská kreativita. Pořadatelé očekávají vytvoření nových rekordů v délce letu i v rychlosti jízdy vozítka. Stávající rekordy byly zaznamenány minulý rok. V obou disciplínách zabodoval tým studentů VUT, jejich raketa vydržela ve vzduchu 9,67 sekundy a vozítko ujelo dráhu 3 metrů za 1,86 sekundy.
Součástí celodenního happeningu bude bohatý doprovodný program pro přihlížející veřejnost, rodiče s dětmi a fankluby soutěžních týmů. Organizátoři slibují pozorování denní oblohy, novinky z evropské kosmonautiky, letectví a astronomie, autogramiádu Vladimíra Remka, kosmickou dílnu, soutěžení, multimediální pořad Hvězdárny a také "Venušiny špeky".

Více informací na http://cirkus.hvezdarna.cz

(Tisková zpráva 16.4.2009)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama