
Poslední dubnovou sobotu (25.4.2009) se v brněnské Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka na Kraví hoře za účasti prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka odehrálo napínavé dobrodružství a dramatické soutěžení - třetí ročník soutěže středoškolských a vysokoškolských týmů v experimentální fyzice "Fyzikální cirkus 2009 - přistání na Venuši". Soutěže se zúčastnilo rekordní množství více než 120 soutěžících z 28 týmů z 16 měst celé České republiky.
Studentské týmy musely v první disciplíně zkostruovat raketu z PET lahve poháněnou vodou a stlačeným vzduchem, která je schopná vynést co nejvýše do vzduchu "kosmonauta" (křepelčí vajíčko) a bezpečně přistát zpátky na zemi, aniž by kosmonaut zahynul (vajíčko se rozbilo).
Druhou disciplínou byla stavba vozítka poháněného pastičnkou na myši - úkolem bylo bezpečně a co nejrychleji dopravit na vozítku "kosmonauta" (opět samozřejmě v podobě křepelčího vajička) po trati dlouhé tři metry.
(podle Tiskové zprávy organizátorů Fyzikálního cirkusu 2009)





Devítičlenná mezinárodní odborná porota ve složení Lucie Kanioková a Petra Kučerová (Jihomoravské inovační centrum), Eva Janouškovcová (Centrum pro transfer technologií MU), Vladimír Remek, Antonio Castro (European Space Agency), Milan Halousek (Česká kosmická kancelář), Zdeněk Mikulášek (Ústav fyziky a teoretické astrofyziky Přírodovědecké fakulty MU), Jiří Zablatzký (Letecký ústav Fakulty strojního inženýrství VUT) a hostitel Jiří Dušek (Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně) udělila 16 cen v širokém spektru kategiorií - blíže na stránkách Fyzikálního cirkusu 2009.



Úžasný den za krásného počasí, se spoustou vynikajících výsledků - třicetisekundový let rakety ve středoškolské kategorii a dva vysokoškolské starty, které nebyly změřeny pro tak dlouhý let rakety, že ta nebyla následně vůbec dohledána, a třímetrová dráha projetá vozítkem v čase velice těsně nad 2 sekundy. Davy návštěvníků a řada fan klubů jednotlivých soutěžních týmů - opravdu se bylo na Kraví hoře na co dívat...
Milan