KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Fyzikální cirkus 2009 ...

27. dubna 2009 v 22:48
Poslední dubnovou sobotu (25.4.2009) se v brněnské Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka na Kraví hoře za účasti prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka odehrálo napínavé dobrodružství a dramatické soutěžení - třetí ročník soutěže středoškolských a vysokoškolských týmů v experimentální fyzice "Fyzikální cirkus 2009 - přistání na Venuši". Soutěže se zúčastnilo rekordní množství více než 120 soutěžících z 28 týmů z 16 měst celé České republiky.
Studentské týmy musely v první disciplíně zkostruovat raketu z PET lahve poháněnou vodou a stlačeným vzduchem, která je schopná vynést co nejvýše do vzduchu "kosmonauta" (křepelčí vajíčko) a bezpečně přistát zpátky na zemi, aniž by kosmonaut zahynul (vajíčko se rozbilo).
Druhou disciplínou byla stavba vozítka poháněného pastičnkou na myši - úkolem bylo bezpečně a co nejrychleji dopravit na vozítku "kosmonauta" (opět samozřejmě v podobě křepelčího vajička) po trati dlouhé tři metry.
(podle Tiskové zprávy organizátorů Fyzikálního cirkusu 2009)
Devítičlenná mezinárodní odborná porota ve složení Lucie Kanioková a Petra Kučerová (Jihomoravské inovační centrum), Eva Janouškovcová (Centrum pro transfer technologií MU), Vladimír Remek, Antonio Castro (European Space Agency), Milan Halousek (Česká kosmická kancelář), Zdeněk Mikulášek (Ústav fyziky a teoretické astrofyziky Přírodovědecké fakulty MU), Jiří Zablatzký (Letecký ústav Fakulty strojního inženýrství VUT) a hostitel Jiří Dušek (Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně) udělila 16 cen v širokém spektru kategiorií - blíže na stránkách Fyzikálního cirkusu 2009.
Úžasný den za krásného počasí, se spoustou vynikajících výsledků - třicetisekundový let rakety ve středoškolské kategorii a dva vysokoškolské starty, které nebyly změřeny pro tak dlouhý let rakety, že ta nebyla následně vůbec dohledána, a třímetrová dráha projetá vozítkem v čase velice těsně nad 2 sekundy. Davy návštěvníků a řada fan klubů jednotlivých soutěžních týmů - opravdu se bylo na Kraví hoře na co dívat...
Milan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama