KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Duben 2009

Zítra začínáme ...

30. dubna 2009 v 13:50
Již zítra v podvečer, tedy v pátek 1.května 2009, začne devátý ročník KOSMOS-NEWS PARTY.
Všechny potřebné informace najdete na webových stránkách KNP, v případě potřeby volejte kdykoliv na telefon 602 153 564.
Těším se na setkání s vámi všemi.
Milan

Astronautova tchýně z Brna ...

29. dubna 2009 v 15:38
Tak nám jedna tchýně jednoho amerického astronauta dnes rozpoutala malou telefonickou bouři v mém mobilu.
Od rána jsem měl už osm telefonátů s dotazem, jak se ke tchýni amerického astronauta dostat.
Vše odstartoval dnešní článek na serveru Novinky.cz - "Letím do kosmu s českou vlajkou, řekl Novinkám americký astronaut"
Americký astronaut Andrew Feustel vynese v květnu do kosmu českou vlajku a výtisk Písní kosmických Jana Nerudy. Osobně to potvrdil Novinkám. Feustel je členem posádky mise STS 125, která v květnu poletí opravit Hubbleův vesmírný teleskop (HST), aby mohl být používán až do roku 2013... celý článek na Novinky.cz

Zápletka celého příběhu je v tom, že astronautova manželka má svojí matku v České republice - v článku však chybně uvedeno, že v Plzni. Takže od rána volají novinové, rozhlasové i televizní plzeňské redakce - a já všem říkám, že mají trochu smůlu, protože tchýně nebydlí v Plzni, ale v Brně. A odkazuji je na hlavního autora této taškařice - Pavla Suchana z České astronomické společnosti (článek na Astro.cz vyšel dnes odpoledne).
Po obědě se správné tchýnino bydliště dozvěděli i v Brně - šestý, sedmý a osmý telefonát byl už z brněnských redakcí...

Každopádně je samozřejmě moc fajn, že se zase kosmonautika alespoň formou Nerudových Písní kosmických dostala do zájmu médií - i když tchýně není holt z Plzně, ale z Brna

Mimochodem, informace o cestě Písní kosmických k Hubblu není vůbec nová - už v polovině loňského roku o tomto nápadu psal server Aktuálně.cz - (a tchýni umístil správně do Brna!)
Tak těch telefonátů je již deset...
Milan

Jak lvové bijem o mříže,
jak lvové v kleci jatí,
my bychom vzhůru k nebesům
a jsme zde Zemí jatí.

Nám zdá se, s hvězd že vane hlas:
Nuž pojďte, páni, blíže,
Jen trochu blíže hrdobci,
jimž hrouda nohy víže!

Jan Neruda: Písně kosmické

Kalendáříky 2009 ...

28. dubna 2009 v 22:49
Pro sběratele a zájemce o kosmonautiku a astronomii vydalo vydavatelství OFTIS Ústí nad Orlicí již počátkem tohoto roku dvě série kapesních kalendáříků na rok 2009 - první osmikusová série připomíná letošní 40.výročí přistání prvních lidí na Měsíci. Druhá série potom na osmi záběrech představuje krásu vesmíru objevovanou Hubble Space Teleskopem.
Obě série budou k získání na KOSMOS-NEWS PARTY nebo si je případní zájemci mohou objednat v internetovém obchodě vydavatelství. K dispozici jsou i nejrozmanitější další motivy (a už i kalendáříky na rok 2010).
Malinko se zde pochlubím tím, že návrh obou sérií jsem pro vydavatelství připravoval já (u obrázků HST s kolegou z Hvězdárny b.Artura Krause v Pardubicích)
Milan

Fyzikální cirkus 2009 ...

27. dubna 2009 v 22:48
Poslední dubnovou sobotu (25.4.2009) se v brněnské Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka na Kraví hoře za účasti prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka odehrálo napínavé dobrodružství a dramatické soutěžení - třetí ročník soutěže středoškolských a vysokoškolských týmů v experimentální fyzice "Fyzikální cirkus 2009 - přistání na Venuši". Soutěže se zúčastnilo rekordní množství více než 120 soutěžících z 28 týmů z 16 měst celé České republiky.
Studentské týmy musely v první disciplíně zkostruovat raketu z PET lahve poháněnou vodou a stlačeným vzduchem, která je schopná vynést co nejvýše do vzduchu "kosmonauta" (křepelčí vajíčko) a bezpečně přistát zpátky na zemi, aniž by kosmonaut zahynul (vajíčko se rozbilo).
Druhou disciplínou byla stavba vozítka poháněného pastičnkou na myši - úkolem bylo bezpečně a co nejrychleji dopravit na vozítku "kosmonauta" (opět samozřejmě v podobě křepelčího vajička) po trati dlouhé tři metry.
(podle Tiskové zprávy organizátorů Fyzikálního cirkusu 2009)
Devítičlenná mezinárodní odborná porota ve složení Lucie Kanioková a Petra Kučerová (Jihomoravské inovační centrum), Eva Janouškovcová (Centrum pro transfer technologií MU), Vladimír Remek, Antonio Castro (European Space Agency), Milan Halousek (Česká kosmická kancelář), Zdeněk Mikulášek (Ústav fyziky a teoretické astrofyziky Přírodovědecké fakulty MU), Jiří Zablatzký (Letecký ústav Fakulty strojního inženýrství VUT) a hostitel Jiří Dušek (Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně) udělila 16 cen v širokém spektru kategiorií - blíže na stránkách Fyzikálního cirkusu 2009.
Úžasný den za krásného počasí, se spoustou vynikajících výsledků - třicetisekundový let rakety ve středoškolské kategorii a dva vysokoškolské starty, které nebyly změřeny pro tak dlouhý let rakety, že ta nebyla následně vůbec dohledána, a třímetrová dráha projetá vozítkem v čase velice těsně nad 2 sekundy. Davy návštěvníků a řada fan klubů jednotlivých soutěžních týmů - opravdu se bylo na Kraví hoře na co dívat...
Milan

Přednáška o kosmické robotice ...

23. dubna 2009 v 23:03
Na pozvání Katedry řídicí techniky ČVUT-FEL vystoupí 27.4. a 28.4. 2009 v posluchárnách 309 a 209 v Dejvicích od 16:00 světově uznávaný odborník na vesmírnou robotiku z NASA Dr. Richard Volpe. Je vedoucím sekce Robotických a mobilních systémů v Jet Propulsion Laboratory, NASA, která se zabývá vývojem robotických vozítek pro výzkum ve vesmíru (projekty - Mars Science Laboratory, Phoenix Mars Lander, Mars Exploration Rover).

No, dobře tedy ...

22. dubna 2009 v 20:45
Moje pondělní vystoupení v pořadu VÍKEND na TV NOVA mělo opravdu krátké trvání... Dva kratičké vstupy byly vše, co z téměř 3/4 hodinového natáčení vzniklo. Ale na druhou stranu - byl jsem tam dvojnásobně oproti Tomášovi
Když si vezmeme, že tříčlenný štáb strávil celý jeden den cestou do Brna a Pardubic, a do vysílání z toho šly necelé dvě minuty, tak už se člověk snad ani nemůže divit, že je příprava televizního programu tak drahá...
Dost tragický byl v příspěvku o Apollu 13 doprovodný komentář a obrázky. Že ve jmenovce Jima Lovella se objevilo dvojité "W" - budiž, že většina animací představujících let Apolla 13 nebyla animací letu Apolla, nýbrž Orionu - to už je horší. Ale že Kena Mattinglyho poslala TV NOVA při letu Apolla 16 až na Měsíc - ź toho by měl radost asi jen sám pilot velitelské sekce Apolla 16 Mattingly. A to si nejsem jist, že jsem všechny prohřešky při sledování stihl postřehnout...
Byla to tak trochu trapárna... Škoda...
Milan
(P.S.: fotka je z natáčení 24.února v mé pracovně)

Fyzikální cirkus letos přistane na Venuši ...

21. dubna 2009 v 23:49

Napínavé dobrodružství a velké drama čeká brněnskou Kraví horu poslední dubnovou sobotu 25. dubna.
Za účasti prvního československého kosmonauta pana Vladimíra Remka se před tamní hvězdárnou a planetáriem odehraje třetí ročník soutěže středoškolských a vysokoškolských studentských týmů v experimentální fyzice "Fyzikální cirkus 2009". Poprvé budou studenti do vesmíru odpalovat rakety s živou posádkou. Inovace raket proto musí oproti minulým ročníkům vyřešit i bezpečné starty a přistání, aby nedošlo k zabití malého a křehkého "kosmonauta". "Kosmonauti" budou také brázdit Venuši na vozítkách poháněných pastičkami na myši.
Netradiční soutěž pořádá Masarykova univerzita, Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, Spolek přírodovědců Masarykovy univerzity v Brně a DIALOG centrum, o.s. za podpory řady firem a institucí. Cílem je dlouhodobý a systematický rozvoj tvůrčích schopností studentů. Vzrůstající zájem studentů dosvědčuje i rekordní množství 32 přihlášených týmů. V Brně se potkají studentští konstruktéři z celé České republiky. Své zástupce v soutěži bude mít Brno (16 týmů), Praha (3 týmy), Ostrava (3 týmy), Zábřeh (2 týmy), a po jednom týmu Jindřichův Hradec, Lipník nad Bečvou, Vsetín, Opava, Třebíč, Ivančice, Valašské Klobouky a Kyjov.

Slavnostní zahájení je naplánováno na 10:00 hodinu, vyhlášení výsledků soutěže proběhne kolem 16:00 hodiny. Čeká nás pestrá přehlídka raket a vozítek i udivující studentská konstruktérská kreativita. Pořadatelé očekávají vytvoření nových rekordů v délce letu i v rychlosti jízdy vozítka. Stávající rekordy byly zaznamenány minulý rok. V obou disciplínách zabodoval tým studentů VUT, jejich raketa vydržela ve vzduchu 9,67 sekundy a vozítko ujelo dráhu 3 metrů za 1,86 sekundy.
Součástí celodenního happeningu bude bohatý doprovodný program pro přihlížející veřejnost, rodiče s dětmi a fankluby soutěžních týmů. Organizátoři slibují pozorování denní oblohy, novinky z evropské kosmonautiky, letectví a astronomie, autogramiádu Vladimíra Remka, kosmickou dílnu, soutěžení, multimediální pořad Hvězdárny a také "Venušiny špeky".

Více informací na http://cirkus.hvezdarna.cz

(Tisková zpráva 16.4.2009)

Hlavu vzhůru!

17. dubna 2009 v 22:41
V pondělí 20.dubna na TV NOVA se (doufám) objevím v pořadu VÍKEND na téma "Hlavu vzhůru!" - a povídat se bude o legendárním letu Apolla 13.

Začátek je v 21:00 hodin a na obrazovce bude přítomen i Tomáš Přibyl.
Reportáž se natáčela koncem února...

Z upoutávky pořadu na stránkách TV NOVA:
Reportáže Víkendu 20. dubna spojuje výzva "Hlavu vzhůru"!
Už jste viděli chlapy, kteří běhají s fotoaparáty kolem letišť? Jsou to špioni či snad teroristé? Ne, říká se jim spotteři. Poznáme příčinu jejich posedlosti, jejich pohledu do nebe. (reportáž připravil Martin Vencl)
Leckdo si možná myslí, že "tam nahoře" nic není. Otec Vlastimil je farář, působí v Třebíči a hledí vzhůru s důvěrou, protože to vidí jinak. (Radek Kříž)
Někdo vzhůru hledět chce, někdo nemůže jinak, což je příběh primáře na vozíčku. Doktor Kříž má za sebou martyrium, ale tváří se jakoby nic. A jakoby nic úspěšně léčí jiné vozíčkáře. (Žaneta Pilařová a Martin Vencl)
Uvidíme, uslyšíme, poznáme pár projevů, které otřásly světem. Z řečnišť XX. století mluvili lidé nejrozličnějších typů, od mužů takřka svatých až po masové vrahy. (Zuzana Jiroušová)
S Apollem 13 (a reportérem Martinem Venclem) do vesmíru vylétneme snadno, horší už to bude s návratem, na který hleděl vzhůru celý svět. Jedna z pověstných, legendárních vesmírných plaveb se neuvěřitelně, ba fatálně zkomplikovala. Pokud rozluštění této tajenky neznáte, prozradí vám ho Víkend.
Těšíme se na vás!

I já se na vás těším! Milan

Billboard ...

16. dubna 2009 v 18:03
V Pardubicích se objevil nový billboard s nám jistě známou tváří - a to v souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu ...
V Pardubicích jsem zatím viděl jeden billboard na rychlodráze na Hradec Králové (na úrovni odbočky na Rosice nad Labem). Kdo objeví další? (Nejen v Pardubicích, samozřejmě...)
Milan

Zač je v Pardubicích perník ...

14. dubna 2009 v 21:51
V rámci celoroční dětské soutěže, organizované Krajskou knihovnou v Pardubicích (a dalšími partnery), se ve středu 15.dubna od 16:15 koná ve velkém sále Knihovny beseda o kosmonautice určená dětským soutěžícím i nesoutěžící veřejnosti.
Od 16:15 si budeme povídat u výstavy o programu Apollo, od 16:30 si potom v sále popovídáme o knížkách a o kosmonautice. A také o tom, co by děti, jako vyslanci z planety Země, s sebou vzali při cestě za obyvateli vzdálené vesmírné planety - tak, aby to charakterizovalo /1/ je samotné, /2/ jejich vlast a /3/ planetu Zemi.
Už se těším na jejich nápady.

V rámci jednotlivých měsíčních programových témat si již s dětmi povídal pan spisovatel L.Macháček, hokejový trenér V.Martinec a hokejista P.Mudroch, ředitel Vč.muzea dr.F.Šebek, elitní pardubický policista nebo zkušený zoolog. A teď došlo i na kosmonautiku... Podrobnosti najdete zde.

Zájemci o besedu jsou vítáni!
Milan