KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Březen 2009

Evropský parlament ve Štrasburku ...

30. března 2009 v 23:35
V úterý 24.března jsem měl možnost navštívit na pozvání našeho Europoslance a kosmonauta Vladimíra Remka sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Kosmonautika na pardubické Univerzitě ...

28. března 2009 v 21:11
Krátkou, ale velice zajímavou a rozsáhlou výstavu, věnovanou především americké kosmonautice, mohou v těchto dnech vidět studenti, pedagogové i návštěvníci Univerzity Pardubice. Ve vestibulu Dopravní fakulty Jana Pernera vystavuje materiály ze své rozsáhlé sbírky pardubický sběratel Vladimír Plachý (účastníci KNP znají například jeho modely, především tu velikou ISS...). I když výstava trvá jen několik málo dní (25.3. - 2.4.) stojí za shlédnutí - a zasloužila by si mnohem, mnohem delší čas.
Přijďte se podívat, stojí to za to...!
MilanOpravdu jsme byli na Měsíci?

25. března 2009 v 22:56

Ještě jednou si dovoluji upozornit na svojí páteční večerní přednášku v DDM Delta v Pardubicích (mapa)
Budu se těšit na setkání s vámi...
Milan

Rozeslána nová čísla KOSMOS-NEWS ...

24. března 2009 v 0:13
Odběratelům byla zaslána nová dvě čísla KOSMOS-NEWS - únorové č.106 a březnové č.107.
Opět mě nezbývá než se všem pokorně omluvit za měsíční zpoždění únorového čísla - způsobené mým pracovním vytížením. Omlouvám se, omlouvám se, omlouvám se ...
Milan

Setkání sběratelů autogramů ...

22. března 2009 v 23:38
V sobotu 21.března 2009 se uskutečnilo v Praze pravidelné jarní setkání sběratelů autogramů - členů Klubu sběratelů autogramů.
Velké autogramiády, na které bylo 30 podepisujících se zajímavých hostů, se zúčastnil i náš kosmonaut Vladimír Remek.
Mezi těmi, kteří více než stovce přítomných sběratelů věnovali mnoho svých autogramů, byl i jeden z hostů letošní KNP - astrofyzik Stanislav Fischer, člověk který stál u prvopočátků našeho Interkosmosu.
Milan

KOSMOS-NEWS PARTY 2009 obsazeno ...

22. března 2009 v 10:37


Ke dni 21.3.2009 bylo pozastaveno přijímání přihlášek na letošní KNP.
Počet účastníků již naplnil stanovený počet 85 zájemců. Bohužel kapacita posluchárny není nafukovací, a víc lidí se tam již opravdu stěží vejde.
Další informace najdete na webu KOSMOS-NEWS PARTY 2009.
Milan

ČT1 - Studio 6 ...

16. března 2009 v 11:19
Už pět a půl hodiny po startu amerického raketoplánu Discovery STS-119 se o tomto letu k Mezinárodní kosmické stanici, o netopýru na nádrži a o budoucnosti americké kosmonautiky mluvilo v ranním vysílání Studia 6 na prvním programu České televize.
Osobně ve Studiu 6 na Kavčích horách byl ředitel České kosmické kanceláře doc.Jan Kolář, telemostem z pardubického studia České televize jsem byl připojen já (tentokráte za Českou astronomickou společnost, protože produkci ČT se nelíbilo, že by oba hosté byli ze stejné organizace...).
Šest a půlminutový rozhovor o kosmonautice a dva hosté naživo ve studiu - jaký to je rozdíl od doby ještě nedávné, kdy se o startu raketoplánu citovala tak maximálně krátká agenturní zpráva.

Nahrávka vystoupení je v archivu České televize - ČT24.
Milan


"Okna do vesmíru" - finále

3. března 2009 v 23:25
Od čtvrtka do sobotního večera probíhalo na Hvězdárně Karlovy Vary finálové klání nejlepších účastníků vědomostní soutěže v astronomii a kosmonautice "Okno do vesmíru".
Pět finalistů se podívalo, mimo jiné, i do Muzea kosmonautiky v Morgenrozhe-Rautenkranz a potom předvedlo své znalosti v řadě testů a odborně zaměřených soutěží.
Jména vítězů? Ondra, Martin, Zuzka, Míša, Martina...
Součástí doprovodného programu byla i moje přednáška pro veřejnost - o té více, až budu mít k dispozici fotografie.
Partnerem soutěže byla Česká kosmická kancelář.
Milan