KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Srážka nad našimi hlavami ...

12. února 2009 v 13:10
Tak už došlo k tomu, k čemu jednou dojít muselo. O čem odborníci tu tiššeji, tu hlasitěji spekulovali. Na obloze se poprvé v historii srazili satelity. No satelit s kouskem kosmického smetí, ne kosmická stanice s mikrometeoritem - ale dvě velké těžké a rychlé družice.
Ruský nefunkční vojenský satelit KOSMOS-2251
se v téměř kolmém nárazu střetl ve výšce 800 km s aktivní družicí amerického systému satelitní telefonie IRIDIUM-33.
Vzájemná srážka v rychlosti přes 40 tisíc kilometrů za hodinu dvou těles o hmotnosti 850 kg a 600 kg vedla k absolutní destrukci obou satelitů a k vytvoření dvou velkých oblaků trosek. Další vývoj situace bedlivě sleduji určitě nejenom já...
Jedná se o první takovouto srážku v historii kosmonautiky. Doposud byl zaznamenán pouze incident z roku 1996, kdy se francouzská družice CERISE pravděpodobně srazila s třetím stupněm nosné rakety ARIANE. I když přišla o část svého vnějšího vybavení podařilo se jí stabilizovat a udržet v provozu.
Druhý (z pochopitelných důvodů nepotvrzený) případ pochází z roku 1991, kdy se ve vesmíru údajně srazily dvě ruské/sovětské družice KOSMOS.
O této události, která se stala sice už v úterý 10.2.2009 pět minut před osmnáctou hodinou našeho času, ale která byla zveřejněna agenturami až dnes ráno, jsem telefonicky hovořil v poledních zprávách na zpravodajském televizním kanálu Z1.

Milan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama