KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Únor 2009

NOVA TV - VÍKEND ...

24. února 2009 v 23:45
Dneska u mě doma v pracovně natáčel Martin Vencl z TV NOVA rozhovor do pořadu "VÍKEND" o letu expedice Apolla 13 a problémech, které s ním souvisely.
Vysílat se bude v pondělí 20.dubna v díle naznaném "Hlavu vzhůru.
A nenatáčelo se jen v Pardubicích...


Zpráva autorovi ...

13. února 2009 v 16:33
Omlouvám se všem, kteří využívali ke komunikaci se mnou box nahoře v levém sloupci tohoto blogu.
"Zpráva autorovi" byl rychlý způsob komunikace a řadou z vás často využíván.
Nyní jsem byl nucen tento komunikační box odstranit - doufám, že dočasně...
Blog.cz byl napaden masivním spamovým útokem, který se projevuje tím, že do mé e-mailové schránky proudí skrze tento komunikační box desítky a desítky spamů denně. Včera jich bylo přes 120... Dnes zatím asi 70 - a právě mě došla trpělivost.
Jakmile se administrátorům Blog.cz podaří tyto spamy odrazit, zase "Zprávu autorovi" vrátím zpět na stránky. Zatím pište buď dole přes komentáře nebo na milan(a)halousek.eu
Milan

Srážka nad našimi hlavami ...

12. února 2009 v 13:10
Tak už došlo k tomu, k čemu jednou dojít muselo. O čem odborníci tu tiššeji, tu hlasitěji spekulovali. Na obloze se poprvé v historii srazili satelity. No satelit s kouskem kosmického smetí, ne kosmická stanice s mikrometeoritem - ale dvě velké těžké a rychlé družice.
Ruský nefunkční vojenský satelit KOSMOS-2251
se v téměř kolmém nárazu střetl ve výšce 800 km s aktivní družicí amerického systému satelitní telefonie IRIDIUM-33.
Vzájemná srážka v rychlosti přes 40 tisíc kilometrů za hodinu dvou těles o hmotnosti 850 kg a 600 kg vedla k absolutní destrukci obou satelitů a k vytvoření dvou velkých oblaků trosek. Další vývoj situace bedlivě sleduji určitě nejenom já...
Jedná se o první takovouto srážku v historii kosmonautiky. Doposud byl zaznamenán pouze incident z roku 1996, kdy se francouzská družice CERISE pravděpodobně srazila s třetím stupněm nosné rakety ARIANE. I když přišla o část svého vnějšího vybavení podařilo se jí stabilizovat a udržet v provozu.
Druhý (z pochopitelných důvodů nepotvrzený) případ pochází z roku 1991, kdy se ve vesmíru údajně srazily dvě ruské/sovětské družice KOSMOS.
O této události, která se stala sice už v úterý 10.2.2009 pět minut před osmnáctou hodinou našeho času, ale která byla zveřejněna agenturami až dnes ráno, jsem telefonicky hovořil v poledních zprávách na zpravodajském televizním kanálu Z1.

Milan


Vyzvědači v TESCU ...

9. února 2009 v 0:17
V oddělení knih, resp. v oddělení zlevněného zboží obchodního řetězce TESCO se již před vánocemi objevila v nabídce zlevněných knížek publikace Karla Pacnera "Atomoví vyzvědači".
Cena pouhých 99,- korun českých...

Alespoň v pardubickém Tescu je knížka k dispozici pořád - kupoval jsem jí tam počátkem minulého týdne.

Milan