KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Leden 2009

Pravda přichází z NOVY ...

31. ledna 2009 v 21:40
Dneska se na téma problémů vozítka SPIRIT na Marsu opravdu předvedla TV NOVA ve své hlavní zpravodajské relaci "TELEVIZNÍ NOVINY".
Nejprve moderátorka Michaela Ochotská divákům sdělila, že Spirit na Marsu pracuje už TŘI roky (aby za chvíli bylo uvedeno, že tam je od roku 2004).
Ale vrchol (alespoň pro nás "ksichtů" znalé) přišel ve chvíli, když pod mluvícího Michala Václavíka umístili jmenovku Tomáše Přibyla - aspoň, že tu Českou kosmickou kancelář trefili správně…
No, a to už nějak příliš nekomentuji větu druhého v příspěvku vystupujícího hosta: "... se s vozítkem Spiritem přerušilo … na několik hodin, či dní … spojení". Tak hodin, či dní? (První je správně…).

Moje babička vždycky říkala: "Povídali to v televizi, tak to musí být pravda!" No, to ještě neznala NOVU.

Televizní noviny z 31.1.2009 jsou v archivu TV NOVA - reportáž o Spiritu je od času 18:40

Milan

KOSMOS-NEWS PARTY 2009 - ZA 92 DNÍ ...

28. ledna 2009 v 23:42
Právě byly zprovozněny webové stránky KOSMOS-NEWS PARTY 2009, včetně on-line přihlášky.
Hned první večer přišlo 10 přihlášek!!!

Milan

Na vlnách sobotního Mikrofóra ....

26. ledna 2009 v 22:05
V sobotu 24.ledna před polednem jsem v magazínu MIKROFÓRUM na rozhlasových vlnách stanice Regina (Český rozhlas) vyprávěl o sbírání autogramů astronautů.
Pokud chcete ztratit 6 minut života, můžete si mé povídání poslechnout v archivu ČRo-Regina (začátek v čase 31:20, konec v 37:20)

Milan

Pět roků na Marsu ...

25. ledna 2009 v 13:25
Přiletěly na Mars pracovat tři měsíce. A "žijí" tam již pět roků!
Spirit a Opportunity: první přistál na Rudé planetě během (pozemské) neděle 4.ledna 2004, jeho identické dvojče Opportunity dnes na den přesně před pěti roky - také v neděli 25.ledna 2004.
Spirit i Opportunity jsou zcela stejně vypadající robotická vozítka - šestikolový podvozek, velikost 2,3 krát 1,6 krát 1,5 metru (š,d,v), hmotnost necelých 175 kilogramů.
Spirit ujel za svůj pobyt na Marsu zhruba 7,5 kilometru, Opportunity téměř dvakrát tolik - 13,6 kilometru. Za jeden sol (marsovký den - o cca 37 minut delší než ten pozemský) je každé z vozítek schopno v ideálním případě ujet více než 100 metrů.
Dnes už stroječky nejsou v ideálním stavu, projevuje se opotřebení a únava materiálu - ale přesto žijí a pracují. Naplánovanou délku svého života překonaly už o 2 028%...
A to jistě není špatný výsledek....

Další informace o Spiritu a Opportunity na encyklopedii Spaceprobes Antonína Havlíčka.

Milan

Na gyroskopu ...

22. ledna 2009 v 23:42
Když Vladimír Remek trénoval na svůj kosmický let určitě netušil, že si část "výcviku" zopakuje po více než 30 letech znovu.
Spolu s finálovou posádkou Expedice Mars 2008
si v belgickém Euro Space Centru vyzkoušel jeden ze simulátorů...


Milan

Léto 2009 - kosmické kempy pro mládež ...

20. ledna 2009 v 11:30
Jako každoročně v posledních několika letech, i letos spolupracuje Česká kosmická kancelář na výběru studentů, kteří se zúčastní letních kempů zaměřených na kosmonautiku a další moderní vědní obory.

INTERNATIONAL SPACE CAMP - USA, středisko NASA Hunstville
Týdenní vzdělávací program, určený mladým zájemcům o lety do vesmíru a aplikace vědy i techniky v kosmickém prostoru (věk 15 až 18 let - v letošním roce).
ISC 2009 se koná 25.-31.7.2009.
Přihlášky do konkurzu je možné posílat do 5.3.2009 na adresu pražského Planetária - více zde

EUROPEAN SPACE CAMP - Norsko, raketová základna Andøya
Letní tábor pro studenty se zájmem o přírodní vědy, matematiku, fyziku a kosmonautiku ve věku 17 až 20 roků se koná 29.7 - 6.8. 2009 v Andøye (severní Norsko).
Uzávěrka přihlášek je 15.4.2009 - více zde

Diplom pro KOSMOS-NEWS ...

18. ledna 2009 v 21:45
Za spolupráci s radioamatéry sdruženými okolo Karla Vlacha (OK1TIR) při jejich jarní ohromující akci připomínající 30.výročí letu Vladimíra Remka do kosmu jsem obdržel moc hezky vypracovaný pamětní diplom. Děkuji.
Ještě důležitější než diplom je však skutečnost, že díky tomuto mimořádnému radioamatérskému počinu se o výročí kosmického letu Vladimíra Remka (a jistě v mnoha případech o tomto kosmickém letu vůbec..) dozvědělo téměř 17tisíc radioamatérů z 166 zemí světa. A to je skutečnost, hodná potlesku...

Informace o projektu jsem přinesl na blogu 13.března 2008 a 3.června 2008.
Milan

www.vladimirremek.cz ...

14. ledna 2009 v 20:56
Do lehce inovovaného hávu se převlékly webové stránky našeho kosmonauta a Europoslance Vladimíra Remka.
Teď ještě doplnit, nebo opravit, některé rubriky (například KOSMOS-NEWS PARTY 2007 je stále inzerována jako že "...se uskuteční...").

A hlavně napjatě očekávám, a jistě nejenom já, kdy se na webu objeví informace o chystaném Světovém kongresu ASE na podzim 2009 v Praze...

Milan

Premiéra v IMAXU ...

13. ledna 2009 v 11:49
Ve čtvrtek 8.ledna 2009 se v pražském multikině IMAX uskutečnila slavnostní premiéra animovaného filmu "CESTA NA MĚSÍC 3D" o cestě třech mušších kluků v kabině Apolla 11 za lunárním dobrodružstvím.
Na pozadí skutečných reáliích letu expedice Apolla 11 se odehrává animovaný příběh Nata, IQ a Cvaldy, kteří se vydají společně s Armstrongem, Aldrinem a Collinsem na historickou cestu k Měsíci.
Mladí diváci si asi nebudou ve většině případů za čas pamatovat, že na Měsíc letěl Armstrong s Aldrinem, ale snad si vzpomenou na velice pěkně udělaný animovaný film kde se o "nějaké" cestě na Měsíc vyprávělo... A i o toto tu jde....

Slavnostní premiéry se zúčastnil, kromě řady dalších VIP hostů z českého "šoubyznysu", i Vladimír Remek. IMAX-sál pro 400 diváků byl plně obsazen, popcorn křupal (i pod nohami) a mouchy z plátna létali až mezi diváky...
Nečekejte nijak dokonalou rekonstrukci mise Apolla 11 k Měsíci, ale příjemnou podívanou díky dokonalým 3D efektům.
A podívat se na pěkně zpracované spojení lunárního modulu s velitelskou kabinou z pohledu "zvenku", i s dobře propracovanými zážehy manévrovacích motorků - to kosmonautického fajnšmekra určitě potěší...
Návštěvu doporučuji - i s potomky, abyste si případně v sále na animované "pohádce" nepřipadali nepatřičně....
Na článek o premiéře, i s televizní reportáří odvysílanou ČT24, se můžete podívat zde
Milan

Autogramiáda hostů slavnostní premiéry - kosmonauta Vladimíra Remka, Michala Maříka (daboval Cvaldu), Adama Mišíka (daboval IQ-ho, jen pro zajímavost - jeho mušší matku namluvila Anna Remková), Martina Suchardy (Nat) a hlavní posádky Expedice Mars 2008
Výstava o programu Apollo v předsálí multikina...
... popcorn
... a popcorn
Představení posádky Expedice Mars 2008 v sále před představením

Slovenský kosmický klub ...

10. ledna 2009 v 12:42
Vážení priatelia,
už viac ako polstoročie je kozmonautika jednou z neoddeliteľných súčastí nášho života. Často si to možno ani neuvedomujeme, ale za mnohé vymoženosti dnešnej doby vďačíme práve kozmonautike a kozmickému výskumu. Žiaľ, u nás na Slovensku stále nie je veľa inštitúcií, ktoré by jej venovali takú pozornosť, akú by si zaslúžila. Keďže práve vesmír a kozmonautika je oblasť, ktorá mnohých ľudí a najmä mladú generáciu mimoriadne zaujíma, rozhodli sme sa aspoň čiastočne prispieť k zlepšeniu danej situácie a rozbehnúť na Slovensku činnosť, ktorá tu dlho chýbala.

Od januára 2009 začína svoje pôsobenie občianske združenie s názvom Slovenský kozmický klub (SKK), ktoré bolo oficiálne zaregistrované na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky dňa 6. novembra 2008. Hlavným cieľom SKK bude popularizácia kozmonautiky a kozmického výskumu na Slovensku. SKK zároveň plánuje organizovanie rôznych popularizačných akcií pre verejnosť a školy, ako aj spoluprácu s inými organizáciami, spoločnosťami a združeniami, ktoré majú podobné zameranie a ciele. Za jednu z hlavných priorít svojej činnosti si SKK vytýčil popularizáciu kozmonautiky medzi deťmi a mládežou.

Členom SKK sa môžu stať všetky fyzické osoby staršie ako 15 rokov so serióznym záujmom o kozmonautiku alebo právnické osoby.

Veríme, že aj u nás na Slovensku, prípadne v zahraničí sa nájde dostatok zanietených nadšencov kozmonautiky a skúmania vesmíru, ktorí budú mať záujem stať sa členmi SKK. Zároveň sa aspoň takýmto spôsobom budeme snažiť podporovať všetky aktivity, ktoré by mohli postupne viesť k nadviazaniu prvotnej spolupráce medzi Slovenskou republikou a najprestížnejšou európskou organizáciou zaoberajúcou sa výskumom vesmíru - Európskou vesmírnou agentúrou ESA (European Space Agency).

Na záver by som chcel v mene Slovenského kozmického klubu poďakovať za pomoc a podporu Mgr. Stanislavovi Kanianskemu, riaditeľovi Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, ako aj pánovi Milanovi Halouskovi z Českej kozmickej kancelárie, ktorý stál pri zrode tejto myšlienky.

Všetky informácie týkajúce sa činnosti SKK budeme postupne zverejňovať na webstránke www.slovakspace.sk, ktorá je v súčasnosti vo výstavbe.

Akékoľvek ďalšie informácie Vám radi poskytneme na e-mailovej adrese slovakspace@slovakspace.sk .

S pozdravom,
RNDr. Ľuboš Ryban
predseda Slovenského kozmického klubu