KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Gagarin v aukci ...

11. prosince 2008 v 23:58
Vzácné archiválie dokumentující sovětské dobývání kosmu si mezi sebou rozprodají boháči na Západě. Ruský stát tak možná přijde nenávratně o kus své "kosmické" historie.

Nejméně za 700 tisíc dolarů by měla být v aukci prodána originální zpráva o prvním letu legendárního sovětského kosmonauta Jurije Gagarina. V Rusku se nyní historici hádají se státní Federální kosmickou agenturou Roskosmos o to, kdo může za vyvezení vzácných předmětů ze země. Roskosmos ale tvrdí, že se tak stalo ještě předtím, než agentura zodpovědná za dobývání vesmíru vznikla.

Aukční dům Sotheby's nabídne 11. prosince ke koupi unikátní dokumenty vypovídající o vývoji sovětské kosmonautiky. Mezi nimi se objeví také Gagarinovy zprávy o průběhu letu vesmírné lodi Vostok, na jejíž palubě 12. dubna 1961 tento sovětský občan poprvé v lidské historii zavítal do kosmu. Jde o tři listy papíru popsané psacím strojem. Sekretářka ihned po letu prostě přepsala Gagarinovy poznámky z jeho bloku napsané vlastnoručně. Gagarin potom každou ze čtyř kopií také sám podepsal.

Celý text článku - LIDOVKY.cz

No, asi nic pro nás...
Milan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama