KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Prosinec 2008

Pour Féliciter 2009 ...

31. prosince 2008 v 16:26
Hodně pohody do roku 2009, přátelé!
A děkuji Vám všem za záplavu desítek přání - elektronických i "papírových". Jen ukázku z nich máte zde - a to moje hned nad tímto textem.
POUR FÉLICITER 2009. HODNĚ ŠTĚSTÍ DO ROKU 2009!
Milan


Expedice Mars 2008 ve finále ...

29. prosince 2008 v 15:34
Desítka finalistů (pětičlenná hlavní a pětičlenná záložní posádka) odstartovala závěrečnou část EXPEDICE MARS 2008! Večer 26.prosince 2008 odjeli do belgického Euro Space Center, kde podstoupí čtyřdenní intenzivní kosmonautický výcvik, zakončený simulovaným kosmickým letem v trenažeru amerického raketoplánu.
Před odjezdem se uskutečnilo slavnostní setkání posádky, rodičů, velitelů a hostů v átriu Českého rozhlasu v Praze.
Reportáž z odjezdu vysílala i Česká televize na svém prvním programu v hlavních večerních UDÁLOSTECH.

Dobře si prohlédněte desítku mladých českých kosmonautů - možná je mezi nimi i tvář, kterou za nějakých deset-patnáct let najdeme i v Evropském oddíle kosmonautů...

Dnes (pondělí 29.12.) můžete o Expedici Mars slyšet více ve vysílání Rádia Domino na Českém rozhlase 2 - Praha od 19:10
a s účastníky Expedice si můžete dnes i chatovat od 19 hodin.
Milan


(foto: DTA)

Nový KOSMOS-NEWS rozeslán ....

25. prosince 2008 v 22:49
Těsně před vánočními svátky bylo odběratelům rozesláno nové, již stočtvrté, číslo bulletinu KOSMOS-NEWS.
Přiložena je i složenka na úhradu zasílání bulletinu pro rok 2009.

Z obsahu:
* Česká republika se stala 18. řádným členem Evropské kosmické agentury
* Zemřel Jurij Glazkov
* Endeavour STS-126 - opět jedna mediálně sledovaná mise
* Pivo z kosmu
* Cesta na měsíc 3D míří do českých kin se 3D brýlemi
* Členství v ESA: Příležitost pro české firmy

Přeji všem příjemné čtení a pohodové prožití zbytku vánočních svátků.
Milan

Vánoční koleda ....

24. prosince 2008 v 16:16


Zanotujte si u štědrovečerní večeře společně s Ozzákem a Comebackem koledu Rolníci, rolníci.

Rolníci, rolníci, kdopak vám dal hlas?
Stromy, koule, rohlíci, vožerem se zas.
Hvězda nad betlí, vosel u jeslí,
zlatý prase poránu ti to vykreslí!
Houby záleží, jestli nasněží,
zavoláme Ježicha, ať nám naježí!
Rolníci, rolníci, kdopak vám dal hlas?
Byl to kašpar veliký nebo dědek mráz?
Rolníci, rolníci, co to zvoní v nich?
Stromy, koule, rohlíci, vánoce a lííííh.


Omlouvám se, ale nemohl jsem to sem nedat...
Milan

Knížky pod stromeček ...

20. prosince 2008 v 16:58
Letošní vánoce, alespoň co se týče nových knížek o kosmonautice, budou opravdu docela bohaté! Posuďte sami, co se v posledních dnech (a týdnech) narodilo - a na knihkupeckých pultech objevilo:

Petr TOMEK - ZTRACENÝ MĚSÍC
Zcela ojedinělá kniha českého žurnalisty, který se již desítky let zabývá otazníky, jež se objevují kolem lidského dobývání kosmu. Vynikající text, mapující nejen historii dobytí Měsíce, ale i to, proč jej následující generace "ztratila". Autor, popularizátor vědeckého zkoumání vesmíru a redaktor časopisu VTM Science, klade důraz na prokazatelná fakta, jednu z částí knihy však věnuje i podrobnému přehledu nejčastějších "konspiračních teorií", které někdy pobaví, ale při nichž často i mrazí v zádech... (více zde)


Petr KUBALA - RAKETOPLÁNY, PŘÍBĚH KOSMICKÝCH KORÁBŮ
Celobarevná kniha je věnována jednomu z fenoménů kosmonautiky - raketoplánům. Běžnému člověku tak umožní nahlédnout do fantastického světa kosmických korábů a technologií. Z jakých hlavních částí se raketoplán skládá? Jak se posádka připravuje na let? Jak přesně probíhá start a jak přistání. To jsou jen některá z mnohých témat, jež tato kniha osvětluje. Titul je doslova nabitý zajímavostmi, technickými informacemi, spoustou úchvatných velkoplošných fotografií a schémat. (více zde)


Giles SPARRROW - VESMÍRNÉ VÝPRAVY
Encyklopedie kosmického věku, která pomocí přehledných ilustrativních textů, časových os, tabulek, technických dat a pozoruhodných fotografií mapuje dobývání vesmíru člověkem, je nepostradatelná pro každého zájemce o vesmír. Seznamuje čtenáře s tím, do jaké míry umělé družice, sondy a kosmické lodi s lidskou posádkou změnily život na Zemi - jakou revoluci přinesly v komunikaci i dalších technických oborech a nakolik ovlivnily náš pohled na vesmír a naše místo v něm. (více zde)


Bob WARD - DOKTOR VESMÍR
Příběh muže, který dostal Ameriku do vesmíru.
Doktor Vesmír přináší ojediněle vyváženou studii komplikované a pro mnohé stále kontroverzní postavy otce moderní raketové techniky. Novinář Bob Ward zde zúročil desítky let zkušeností s psaním o americkém vesmírném programu, o Wernheru von Braunovi a jeho raketovém týmu v Marshallově centru vesmírných letů NASA v Huntsvillu a předkládá čtenáři pohled na von Brauna, který není ani přehnaně idealizovaný, ani příliš přísný. (více zde)

Semifinále Expedice Mars 2008

14. prosince 2008 v 23:51
O víkendu se uskutečnilo na brněnské Hvězdárně a planetáriu Mikoláše Koperníka semifinálové kolo soutěže EXPEDICE MARS 2008.
Třiadvacet soutěžících - možná budoucích českých kosmonautů či Marsonautů - se v nabitém programu plném MArsu a kosmonautiky utkalo o možnost zúčastnit se o vánočních prázdninách výcvikového kempu v Evropském kosmickém centru v Belgii.
Kluci a holky ve věku 10 - 17 roků, kteří vzešli z více než 200 původně přihlášených soutěžících, předvedli svým budoucím velitelům své znalosti z angličtiny, kosmické techniky, lékařství, architektury, biologie i geologie... Důležitý byl i jejich kolektivní duch a snaha pracovat pro skupinu, nejenom pro sebe...

Jména deseti vítězů (pěti členů hlavní a pěti členů záložní posádky) nejsou na tomto místě důležitá - důležité je, že si všichni (děti, ale i dospělí) dobře užili předvánoční víkend a že se dozvěděli mnoho zajímavého o kosmonautice, o Marsu, o sobě a svých možnostech.

Jména postupujících najdete na stránkách Expedice Mars!

Milan
(foto Milan a Kuba)


Gagarin v aukci ...

11. prosince 2008 v 23:58
Vzácné archiválie dokumentující sovětské dobývání kosmu si mezi sebou rozprodají boháči na Západě. Ruský stát tak možná přijde nenávratně o kus své "kosmické" historie.

Nejméně za 700 tisíc dolarů by měla být v aukci prodána originální zpráva o prvním letu legendárního sovětského kosmonauta Jurije Gagarina. V Rusku se nyní historici hádají se státní Federální kosmickou agenturou Roskosmos o to, kdo může za vyvezení vzácných předmětů ze země. Roskosmos ale tvrdí, že se tak stalo ještě předtím, než agentura zodpovědná za dobývání vesmíru vznikla.

Aukční dům Sotheby's nabídne 11. prosince ke koupi unikátní dokumenty vypovídající o vývoji sovětské kosmonautiky. Mezi nimi se objeví také Gagarinovy zprávy o průběhu letu vesmírné lodi Vostok, na jejíž palubě 12. dubna 1961 tento sovětský občan poprvé v lidské historii zavítal do kosmu. Jde o tři listy papíru popsané psacím strojem. Sekretářka ihned po letu prostě přepsala Gagarinovy poznámky z jeho bloku napsané vlastnoručně. Gagarin potom každou ze čtyř kopií také sám podepsal.

Celý text článku - LIDOVKY.cz

No, asi nic pro nás...
Milan

Přednáška - Aplikace architektury ve vesmíru ...

9. prosince 2008 v 16:25
- Vývoj suborbitálních letounů / design interiérů
- Orbitální hotely
- Koncept habitatu na Marsu (spolupráce NASA)

Představení interdisciplinárního programu International Space University - ISU

15.12.2008 - České vysoké učení technické, Fakulta architektury/FSv - posluchárna C 223 (Areál ČVUT Dejvice, Thákurova 7) - 17:00 hodin

Presentuje absolvent programu ISU - Master of Sciences in Space Management a student doktorského studia na FA ČVUT Ing.arch. Ondřej Doule M.Sc.

Klub Sisyfos - přednáška v Ostravě ...

7. prosince 2008 v 17:07
Přednáška Jiřího Grygara je vždycky zajímavá!Příjemné prožití druhé Adventní neděle přeje Milan

Chat s Vladimírem Remkem ...

3. prosince 2008 v 21:34
Ve čtvrtek 11. prosince od 17 do 18 hodin máte možnost chatovat s naším kosmonautem a patronem Expedice Mars 2008
Vladimírem Remkem.
Chat se uskuteční na webových stránkách pro děti Českého rozhlasu

Milan