KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Česká republika se stala 18. řádným členem ESA ...

14. listopadu 2008 v 15:52
TISKOVÁ ZPRÁVA ČESKÉ KOSMICKÉ KANCELÁŘE ze dne 14. listopadu 2008

ČESKÁ REPUBLIKA SE STALA 18. ŘÁDNÝM ČLENEM EVROPSKÉ KOSMICKÉ AGENTURY

Odevzdáním podepsané a ratifikované Dohody o přístupu České republiky k Úmluvě Evropské kosmické agentury (European Space Agency, ESA) do úschovy francouzského ministerstva zahraničních věcí se dnem 12. listopadu 2008 stává Česká republika oficiálně osmnáctým členským státem tohoto prestižního kosmického společenství (a prvním státem z bývalého východního bloku).

Pro rozvoj kosmonautiky a jejích aplikací v České republice má spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou zásadní význam. Vstupem do Evropské kosmické agentury stoupá atraktivita České republiky v oblasti vědecko-výzkumných i průmyslových aktivit. Českým firmám a organizacím se otvírá cesta k využití know-how, kterým disponuje ESA a organizace s ní přímo spolupracující. České firmy tedy díky členství v "Evropském kosmickém klubu" budou mít snadnější přístup k novým technologiím a vědeckým poznatkům. Široká oblast působnosti se českým organizacím otevírá v celém spektru činností, které jsou v kosmickém průmyslu realizovány - od vývoje a výroby elektronických nebo mechanických součástek a dílů, přes softwarové aplikace či přenos, záznam a zpracování dat až po zajišťování služeb souvisejících s kosmonautikou nebo na kosmonautiku navazujících.

České subjekty se mohou připojit k aktivitám, které pro ESA zajišťují velká nadnárodní konsorcia, případně realizovat své nápady a svá inovativní řešení. V neposlední řadě získá Česká republika vstupem do ESA plný přístup ke kosmickým i pozemním prostředkům a zařízením, kterými Evropská kosmická agentura disponuje, jako je například laboratorní modul Columbus na Mezinárodní kosmické stanici ISS, nebo Hubbleův kosmický teleskop. Občané České republiky se od nynějška mohou ucházet i o přijetí do evropského oddílu kosmonautů. Členství v ESA bude mít i pozitivní dopad pro českou ekonomiku. Veškeré své projekty realizuje ESA na základě transparentní veřejné soutěže a jedním ze základních pravidel, jimž se činnost ESA řídí, je garance návratnosti minimálně 84% vložených národních prostředků prostřednictvím zakázek z projektů v průběhu pěti let.

Přístupová dohoda byla podepsána v úterý 8. července 2008 předsedou vlády ČR Mirkem Topolánkem a ředitelem Evropské kosmické agentury Jean-Jacquesem Dordainem. Následovala ratifikace Senátem PČR (18. září 2008), Poslaneckou sněmovnou PČR (25. září 2008) a v druhé polovině října byl proces završen podpisem prezidenta ČR. Po ratifikaci je Česká republika Dohodou vázána a ta se stane součástí právního řádu s tím, že její ustanovení mají v případě nesouladu přednost před zněním národních zákonů.

Evropská kosmická agentura (ESA, European Space Agency) je mezinárodní mezivládní organizací pro rozvoj kosmického výzkumu a kosmických technologií, jež byla zřízena Úmluvou 30. května 1975, která nabyla platnosti 30. května 1980 (ESA Convention). V současné době je plnoprávnými členy ESA, vedle České republiky, ještě dalších 17 evropských států: Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie. Zvláštní postavení kooperujícího člena má Kanada. Vedle toho jsou ještě Maďarsko (od roku 2003), Rumunsko (2006) a Polsko (2007) členy programu PECS a Estonsko podepsalo s ESA v roce 2007 rámcovou dohodu o spolupráci.

Kontakt:
Česká kosmická kancelář, o.p.s.
Kateřinská 10, 128 00 Praha 2
tel. +420 224 918 288

Česká kosmická kancelář, o.p.s. (CSO, Czech Space Office) je ústředním kontaktním místem pro koordinaci kosmických aktivit v České republice. Poskytuje českým zájemcům informace o mezinárodních kosmonautických programech, o možnostech se do nich aktivně zapojit, podporu a poradenství při přípravě projektových návrhů. Současně je CSO i vstupním místem pro mezinárodní profesní organizace působící v oblasti kosmonautiky, které zde získávají informace o kosmických aktivitách v České republice. CSO jim poskytuje údaje o možných partnerech mezi českými výzkumnými institucemi a komerčními podniky v různých oborech, které mají zájem a kapacity zapojit se do kosmických programů.
CSO je také českou kontaktní organizací pro spolupráci s ESA (Evropská kosmická agentura) a provádění příslušných dohod uzavřených s touto agenturou. Kancelář zastupuje Českou republiku v Mezinárodní astronautické federaci (IAF) a dalších evropských odborných a poradních orgánech. Vede také registr českých umělých objektů vypuštěných do kosmu.

Další informace:
www.czechspace.cz - Česká kosmická kancelář
www.czechspace.cz/cs/cso/spoluprace_esa - spolupráce České republiky s ESA
www.czechspace.cz/cs/cso/spoluprace_esa/programy - povinné a volitelné programy ESA
www.czechspace.cz/cs/oesa - Evropská kosmická agentura (česky
www.czechspace.cz/cs/system/files/images/statyESA.jpg - mapa Evropy s členskými státy ESA
www.esa.int - European Space Agency ESA (oficiální stránky)
www.vlada.cz/scripts/detail.php?id=37940 - Slavnostní podpis přístupové smlouvy k ESA 8.7.2008 - Úřad vlády ČR, fotogalerie
www.vlada.cz/scripts/detail.php?id=37915 - Slavnostní podpis přístupové smlouvy k ESA 8.7.2008 - Úřad vlády ČR, tisková konference
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama