KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Listopad 2008

Výstava APOLLO - vernisáž 25.11.2008 ...

25. listopadu 2008 v 23:02
V úterý 25.11.2008 proběhla v podvečer v klubovně Dětské tiskové agentury v Praze vernisáž mojí výstavy o americkém měsíčním kosmickém programu APOLLO.

Trocha poezie nikoho nezabije ...

24. listopadu 2008 v 15:38
Že astronautům na Mezinárodní kosmické stanici ISS utekl jeden z dovezených a zkoumaných pavouků jste již asi slyšeli (on ve skutečnosti neutekl, pouze se dostal do terária svého souseda a tam se poťouchle schoval pod změť pavučiny).

Dneska jsem k této "kauze" objevil jeden móóóc hezký přídavek - no, posuďte sami následující poetické dílko iDnes-blogera Radka Folprechta
Pavouk na orbitální stanici
/ ze sbírky Písně kosmické /

Na orbitu, na stanici,
cosi rejdí ve sklenici.
Pavouci dva jsou to milí
pavučinku sobě vili.
Jeden však ten výzkum zhatí,
uteče a všem se ztratí.

"Haló, Hjůstne, my jsme v rýži,
pavouk se tu někde plíží!
Poraď nám jak na hajzlíka,
ať nám pořád neutíká."


"Ha, průser máte na triku,
však nešiřte tam paniku!
Hned zítra pošlem za kačku
vám galaktickou plácačku."

Trocha poezie nikoho nezabije - ani pavouka...
Milan
Výstava v Praze ...

19. listopadu 2008 v 9:48
Dětská tisková agentura, Klub DOMINO a Milan HALOUSEK
si Vás dovolují co nejsrdečněji pozvat na vernisáž výstavy

"PROJEKT APOLLO - NEJNÁDHERNĚJŠÍ DOBRODRUŽSTVÍ ČLOVĚKA VE VESMÍRU"
věnované blížícímu se 40. výročí přistání prvních lidí na Měsíci (20. / 21. 7. 1969)

Autorem výstavy o americkém pilotovaném dobývání Měsíce je Milan Halousek, vedoucí Odboru vzdělávání České kosmické kanceláře a předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti

Vernisáž, spojená s krátkým povídáním o kosmonautice, se uskuteční v úterý 25. listopadu 2008 v 17:30 hodin v klubovně Dětské tiskové agentury DOMINO, Na Nivách 314, Praha 4 (5 minut chůze od stanice metra "C" Kačerov, směr Michle - detail mapy)
Další informace na webu Dětské tiskové agentury a na tomto blogu, případně na telefonu 602 153 564.

Všechny zájemce srdečně zve
Milan

KOSMOS-NEWS č. 103 ...

17. listopadu 2008 v 20:30
Odběratelům bylo dnes odesláno (tedy vhozeno do oranžové schránky poštovní...) nové číslo bulletinu KOSMOS-NEWS č.103 - listopad 2008.

Z obsahu:
* Oldřich Pelčák, pětašedesátiletý
* Emblémy se jmény manželek
* Sojuz TMA-13 - s dalším kosmickým turistou na palubě
* Perličky z Tomášova blogu
* Osobnosti na ČT24: "Projekt Kopernikus není Velký bratr", říká Ondřej Mirovský
* Kosmické cestování a vesmírná nemoc

A pokud jste to ještě nezjistli, tak na webu KOSMOS-NEWS jsou umístěna (konečně) i minulá čísla bulletinu - jubilejní číslo 100, zářijové číslo 101 a říjnové číslo 102.

Věřím, že vás informace zaujmou.
Milan

Česká republika se stala 18. řádným členem ESA ...

14. listopadu 2008 v 15:52
TISKOVÁ ZPRÁVA ČESKÉ KOSMICKÉ KANCELÁŘE ze dne 14. listopadu 2008

ČESKÁ REPUBLIKA SE STALA 18. ŘÁDNÝM ČLENEM EVROPSKÉ KOSMICKÉ AGENTURY

Odevzdáním podepsané a ratifikované Dohody o přístupu České republiky k Úmluvě Evropské kosmické agentury (European Space Agency, ESA) do úschovy francouzského ministerstva zahraničních věcí se dnem 12. listopadu 2008 stává Česká republika oficiálně osmnáctým členským státem tohoto prestižního kosmického společenství (a prvním státem z bývalého východního bloku).

Pro rozvoj kosmonautiky a jejích aplikací v České republice má spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou zásadní význam. Vstupem do Evropské kosmické agentury stoupá atraktivita České republiky v oblasti vědecko-výzkumných i průmyslových aktivit. Českým firmám a organizacím se otvírá cesta k využití know-how, kterým disponuje ESA a organizace s ní přímo spolupracující. České firmy tedy díky členství v "Evropském kosmickém klubu" budou mít snadnější přístup k novým technologiím a vědeckým poznatkům. Široká oblast působnosti se českým organizacím otevírá v celém spektru činností, které jsou v kosmickém průmyslu realizovány - od vývoje a výroby elektronických nebo mechanických součástek a dílů, přes softwarové aplikace či přenos, záznam a zpracování dat až po zajišťování služeb souvisejících s kosmonautikou nebo na kosmonautiku navazujících.

České subjekty se mohou připojit k aktivitám, které pro ESA zajišťují velká nadnárodní konsorcia, případně realizovat své nápady a svá inovativní řešení. V neposlední řadě získá Česká republika vstupem do ESA plný přístup ke kosmickým i pozemním prostředkům a zařízením, kterými Evropská kosmická agentura disponuje, jako je například laboratorní modul Columbus na Mezinárodní kosmické stanici ISS, nebo Hubbleův kosmický teleskop. Občané České republiky se od nynějška mohou ucházet i o přijetí do evropského oddílu kosmonautů. Členství v ESA bude mít i pozitivní dopad pro českou ekonomiku. Veškeré své projekty realizuje ESA na základě transparentní veřejné soutěže a jedním ze základních pravidel, jimž se činnost ESA řídí, je garance návratnosti minimálně 84% vložených národních prostředků prostřednictvím zakázek z projektů v průběhu pěti let.

Přístupová dohoda byla podepsána v úterý 8. července 2008 předsedou vlády ČR Mirkem Topolánkem a ředitelem Evropské kosmické agentury Jean-Jacquesem Dordainem. Následovala ratifikace Senátem PČR (18. září 2008), Poslaneckou sněmovnou PČR (25. září 2008) a v druhé polovině října byl proces završen podpisem prezidenta ČR. Po ratifikaci je Česká republika Dohodou vázána a ta se stane součástí právního řádu s tím, že její ustanovení mají v případě nesouladu přednost před zněním národních zákonů.

Evropská kosmická agentura (ESA, European Space Agency) je mezinárodní mezivládní organizací pro rozvoj kosmického výzkumu a kosmických technologií, jež byla zřízena Úmluvou 30. května 1975, která nabyla platnosti 30. května 1980 (ESA Convention). V současné době je plnoprávnými členy ESA, vedle České republiky, ještě dalších 17 evropských států: Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie. Zvláštní postavení kooperujícího člena má Kanada. Vedle toho jsou ještě Maďarsko (od roku 2003), Rumunsko (2006) a Polsko (2007) členy programu PECS a Estonsko podepsalo s ESA v roce 2007 rámcovou dohodu o spolupráci.

Kontakt:
Česká kosmická kancelář, o.p.s.
Kateřinská 10, 128 00 Praha 2
tel. +420 224 918 288

Česká kosmická kancelář, o.p.s. (CSO, Czech Space Office) je ústředním kontaktním místem pro koordinaci kosmických aktivit v České republice. Poskytuje českým zájemcům informace o mezinárodních kosmonautických programech, o možnostech se do nich aktivně zapojit, podporu a poradenství při přípravě projektových návrhů. Současně je CSO i vstupním místem pro mezinárodní profesní organizace působící v oblasti kosmonautiky, které zde získávají informace o kosmických aktivitách v České republice. CSO jim poskytuje údaje o možných partnerech mezi českými výzkumnými institucemi a komerčními podniky v různých oborech, které mají zájem a kapacity zapojit se do kosmických programů.
CSO je také českou kontaktní organizací pro spolupráci s ESA (Evropská kosmická agentura) a provádění příslušných dohod uzavřených s touto agenturou. Kancelář zastupuje Českou republiku v Mezinárodní astronautické federaci (IAF) a dalších evropských odborných a poradních orgánech. Vede také registr českých umělých objektů vypuštěných do kosmu.

Další informace:
www.czechspace.cz - Česká kosmická kancelář
www.czechspace.cz/cs/cso/spoluprace_esa - spolupráce České republiky s ESA
www.czechspace.cz/cs/cso/spoluprace_esa/programy - povinné a volitelné programy ESA
www.czechspace.cz/cs/oesa - Evropská kosmická agentura (česky
www.czechspace.cz/cs/system/files/images/statyESA.jpg - mapa Evropy s členskými státy ESA
www.esa.int - European Space Agency ESA (oficiální stránky)
www.vlada.cz/scripts/detail.php?id=37940 - Slavnostní podpis přístupové smlouvy k ESA 8.7.2008 - Úřad vlády ČR, fotogalerie
www.vlada.cz/scripts/detail.php?id=37915 - Slavnostní podpis přístupové smlouvy k ESA 8.7.2008 - Úřad vlády ČR, tisková konference

Astronaut George Zamka v Polsku ...

13. listopadu 2008 v 23:11
Velice zajímavý e-mail mě dneska přišel od polského kolegy a přítele Waldeka Zwirzchlejskeho - no, posuďte sami:

...moze bude to zajimave pro jinych sberateli autogramu z CR. Pomerne blizko, bo v Krakove, a zvlastne v Chorzovie (coz je mesto na Slezku, bezpostredne stykajici se s Katovicemi, necelych 100 km od Ostravy) bude on v ctvrtek, resp. v patek 20/21 listopadu.
Vice informace v polstine:

-----------------------------------------------
George Zamka pilot STS-120 Discovery odwiedzi w dniach 16-23 listopada Warszawę, Olsztyn, Krakow i Chorzów. Przyjedzie do Polski na zaproszenie Ambasady USA i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Podczas spotkań Zamka będzie opowiadał o zakończonych programach NASA, nowym programie "Constellation Program", przyszłych misjach i szkoleniu astronautów.
W Krakowie spotka się 20 listopada ze studentami zainteresowanymi badaniami kosmosu i astronomią. Tego samego dnia o godz. 18:00 astronauta spotka się z młodzieżą z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Zamku w Niepołomicach.
21 listopada o 9:30 odbędzie się spotkanie w Planetarium w Chorzowie. George Zamka otworzy również wystawę "Nowa era odkryć - 50 rocznica istnienia NASA". Wystawa została przygotowana przez dział Prasy i Kultury Konsulatu Generalnego USA w Krakowie i pokazuje spektakularne zdjęcia przestrzeni kosmicznej zrobione podczas różnych misji organizowanych przez NASA.
Po południu tego samego dnia astronauta odwiedzi szkołe w Sopotni Wielkiej i spotka się z uczniami, którzy pasjonują się badaniem kosmosu i astronomią.
Osoby zainteresowane informacjami o programie pobytu astronauty w Polsce prosimy o telefon tel: 12 424 5140.
-----------------------------------------------

Se Zamkou se mě nepodařilo setkat během návštěvy posádky mise Discovery STS-120 v lednu tohoto roku v římském středisku ESA ESRIN - takže by snad teď to vyšlo?
George Zamka je jedním z mála amerických astronautů, kteří mě v poslední době odpověděli na mojí žádost o autogram (i když je to možná i tím, že je jedním z nemnoha, kterým jsem vůbec napsal...)

MilanPhoenix "zmrznul" na Marsu ...

12. listopadu 2008 v 10:19
Dnešní ranní krátký a nečekaný vstup do vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu:
V rámci pořadu "Ranní interview" jsem si skoro pět minut povídal s moderátorem Janem Pokorným o právě končící misi sondy Phoenix v polární oblasti Marsu.
Záznam si můžete poslechnout zde - omluvte drobné nepřesnosti, na přípravu jsem měl necelých 10 minut...
Milan

Poprvé v ESA ...!

9. listopadu 2008 v 17:55
Evropská kosmická agentura ESA ve své před několika dny vydané publikaci poprvé uvedla Českou republiku mezi členskými státy. A přidala i českou vlaječku na mapku Evropy.

Paráda! Už jsme tam!

Milan

Pozvánka - Ztracený Měsíc ...

7. listopadu 2008 v 9:03
Literární kavárna a knihkupectví GLOBE, Pštrossova 6, Praha 1 - mapa

Science Café - Výzkum Marsu ...

2. listopadu 2008 v 16:54
Zajímavý projekt se zrodil v hlavách několika pražských studentů - přemýšleli, jak přiblížit současnou českou vědu laické veřejnosti a napadlo je zorganizovat pravidelné debatní večery v příjemném prostředí kavárny, kam by mezi obyčejné lidi pozvali hosty z vysokých škol, výzkumných laboratoří nebo vzdělávacích organizací. Studenti se inspirovali například Velkou Británií, kde již úspěšně probíhá podobný projekt

První Science Café v České republice se uskuteční v úterý 11. listopadu 2008 v Kavárně 3+1 (Plaská 10, Praha 1) od 19 hodin. Tématem bude výzkum Marsu. Debatovat přijdou:

Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně
Jakub Rozehnal, ředitel Štefánikovy hvězdárny v Praze.

Kdy přistane na Marsu první člověk? Jak funguje sonda Phoenix? Jaké jsou možnosti osídlení Marsu?
Přijďte se zeptat, diskutovat, setkat se s předními českými odborníky.

Stránky projektu s dalšími informacemi
Článek o akci na webu Instantních astronomických novin IAN.cz

Milan