KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Září 2008

Drobnost, která potěší ...

7. září 2008 v 21:29
Do své sbírky jsem získal další obálku podepsanou celou posádkou "československého" Sojuzu-28, tedy Alexejem Gubarevem a Vladimírem Remkem.
Kolegové filatelisté by mě jistě vysvětlili, že obálka je "falešná" protože jen velmi těžko by na ní mohlo být československé poštovní razítka ze dne startu (tedy 2.3.1978) - ale i tak pro mě, sběratele autogramů hodnotu má. No, a nechat jí tam za 100,-Kč jsem samozřejmě nemohl...
Milan

Voda na Marsu ...

5. září 2008 v 23:47
Rada pro popularizaci vědy Akademie věd ČR si Vás dovoluje pozvat do Akademické kavárny na besedu na téma "Voda a život na Marsu, překvapila nás kosmická sonda Phoenix?"
ve středu dne 17. září 2008 v 16.00 h, kavárna knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1.
Diskusi na tato téma uvedou Mgr. Antonín Vítek, astronautický expert a Ing. Karel Pacner, publicista
... další informace o vodě na Marsu například na Astro.cz, Astronomia, iDnes.cz
Milan

Expedice Mars 2008 ...

3. září 2008 v 21:15
Redakce rozhlasového pořadu pro děti Domino společně s Dětskou tiskovou agenturou připravila pro své posluchače již pátý ročník konkurzu do dětské vesmírné posádky. Na úspěšné řešitele zadaných úkolů čeká o vánočních prázdninách pobyt v
Euro Space Center v Belgii a simulovaný let do vesmíru.
Akce se jmenuje EXPEDICE MARS 2008.
V pátek 26. prosince 2008 odjede z Prahy auto, které poveze členy dětské kosmické posádky do Belgie, do evropského vesmírného centra. Jejich jména zatím nemůžeme prozradit. Neznáme je. Může to být kdokoli, komu není méně než 10 a více než 17 let, domluví se anglicky a má smysl pro hru a dobrodružství.
Jak se přihlásit?
Je to velmi snadné. Stačí od 1. září 2008 poslouchat rozhlasové Domino (Český rozhlas 2 Praha od 19:10 hodin) a do konce září pečlivě vyplnit a poslat přihlášku (je na rozhlasových webových stránkách). To slovo pečlivě ještě jednou zdůrazňujeme. Při vesmírném letu i malá chyba nebo malé opomenutí může stát posádku život. Proto i malá chyba nebo malé opomenutí při vyplňování přihlášky může zavinit vyřazení z konkurzu.
Co na přihlášené čeká?
Stanou se kandidáty na členy dětské vesmírné posádky, která uskuteční simulovaný let na Mars. V posádce bude pět odborností: palubní inženýr - počítačový expert, palubní lékař - psycholog, letec dokumentarista, letec biolog, letec architekt - geolog. Je třeba si vybrat jednu z nich.
V prvním internetovém kole budou přihlášení vyplňovat test, který najdou na webových stránkách expedice. V pořadu Dominu budeme pravidelně napovídat.
V druhém kole budou účastníci vypracovávat projekt činnosti na Marsu ve zvolené odbornosti. I tady bude pro všechny připravená pravidelná nápověda prostřednictvím rozhlasového pořadu Domino.
Třetí kolo - semifinále - bude víkendové. Členové řídícího centra a velitelé jednotlivých odborností na základě osobních pohovorů vyberou 10 účastníků simulovaného letu ke hvězdám.
Čtvrté kolo - finále. O vánočních prázdninách vyjede vesmírná posádka do výcvikového centra v Belgii a podnikne simulovaný let do vesmíru.
Kde hledat další informace?
V pořadech Domino (Český rozhlas 2 Praha, každý všední den od 19:10 hodin). Startujeme 1. září! Každý den bude řídící centrum radit, jak vyplnit přihlášku a úvodní test. Hosty pořadů budou naši přední odborníci na výzkum vesmíru.
Na internetu na webových stránkách Expedice Mars 2008. Řídící centrum a velitelé jednotlivých odborností jsou připraveni všem účastníkům pomáhat a odpovědět na každou otázku.
Kdo Expedici Mars 2008 pořádá?
Hlavním pořadatelem je Český rozhlas Praha a občanské sdružení Dětská tisková agentura. Spolupořadatelem je Česká kosmická kancelář, Planetárium v Brně a další organizace.
Záštitu nad akcí převzal generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, patronem expedice je europoslanec a kosmonaut Vladimír Remek.
Další podrobnosti o Expedici Mars 2008 a přihlášku (od 8.9.2008) najdete na webových stránkách expedice.
Kontaktní e-mail: mars@dta.cz
Těšíme se na vás! Řídící centrum Expedice Mars 2008.
* * * * * * * * * *
Expedice Mars 2007 na blogu KOSMOS-NEWS: