KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Září 2008

Padesát let NASA, padesát let dobývání kosmu ...

30. září 2008 v 22:44
Americký úřad pro letectví a kosmonautiku NASA slaví 1.října 2008 své padesátiny.
.
NASA vznikla jako reakce na úspěchy sovětského kosmického programu a po svém předchůdci - Národním poradním výboru pro letectví (NACA) zdědila hned na počátku více než 8.000 zaměstnanců.
.
Historie NASA je lemována množstvím velikých úspěchů, ale i řadou tragédií a neúspěšných misí.
.
* 25. května 1961 - projev presidenta J.F. Kennedyho - "Domnívám se, že si náš národ může vytknout za úkol dopravit člověka na Měsíc a opět bezpečně na Zemi a docílit toho dříve, než uplyne toto desetiletí..."
* 5. května1961 - Alan Shepard - patnáctiminutový balistický skok
* 20. února 1962 - John Glenn - první Američan ve vesmíru (třetí člověk celkově)
* Vánoce 1968 - první oblet Měsíce lidmi - Apollo8
* 20./21. července 1969 - Apollo 11 - první lidé na Měsíci
* 1973 - vypuštění orbitální laboratoře Skylab
* 1975 - společný mezinárodní let Sojuz-Apollo
* 12.dubna 1981 - start prvního raketoplánu Columbia (na den přesně 20 roků po startu Jurije Gagarina)
* 1983 - první Američanka v kosmu - Sally Rideová (20 roků po Valentině Těreškovové) a první Američan černé pleti Guion Bluford
* od roku 1995 lety amerických raketoplánů k sovětské orbitální stanici MIR
* od roku 1998 výstavba Mezinárodní kosmické stanice ISS
.
Milníky nepilotovaných misí:
* 1962 - Mariner 2 - první sonda k jiné planetě Sluneční soustavy - k Venuši
* Programy na výzkum Měsíce, především Rangers (1962 - 1965) a Lunar Orbiter (1966-1967)
* Sondy Viking - průzkum Marsu (1975)
* Pioneer-10 a -11 (1972, 1973) a Voyager-1 a -2 (1977) - mise k vnějším planetám Sluneční soustavy - Jupiteru, Saturnu, Uranu, Neptunu (dodnes funkční a nejvzdálenější tělesa vyrobená lidskou rukou v kosmu)
* Hubble Space Telescope - start 24.dubna 1990 na palubě raketoplánu Discovery (společný projekt s ESA)
* Od ledna 2004 - dlouhodobý průzkum Marsu vozítky Spirit a Opportunity
.
Ale nebyly jen úspěchy, sláva a šampaňské - došlo i na tragédie a neúspěchy...
* 27. ledna 1967 - při nácviku startu uhořela v kabině lodi Apollo 1 celá její posádka - Guss Grissom, Ed White a Roger Chaffee
* 28. února 1966 - při letecké havárii zahynula hlavní posádka kosmické lodi Gemini 9 - Elliot See a Charles Bassett
* V dubnu 1970 došlo během letu expedice Apollo 13 k výbuchu nádrže s kapalným kyslíkem - posádka Jim Lovell, Fred Haise a John Swigert byla v ohrožení života, ale společným úsilím stovek pracovníků NASA se podařil šťastný návrat
* 28. ledna 1986 - během startu explodoval raketoplán Challenger a v jeho troskách zahynulo všech sedm amerických astronautů
* 1. února 2003 - patnáct minut před přistáním se v atmosféře rozpadl nejstarší americký raketoplán Columbia a na jeho palubě zahynulo všech sedm astronautů, včetně prvního izraelského astronauta Illana Ramona
.
Budoucnost NASA je zaměřena především na dokončení výstavby Mezinárodní kosmické stanice ISS, úspěšné dokončení letů amerických raketoplánů (do plánovaného ukončení v roce 2010 zbývá posledních 10 nebo 11 startů...), příprava nového programu pilotovaných letů Orion, návrat lidí na Měsíc do roku 2020 a pilotovaná expedice na Mars někdy po roce 2035.
.
Mnoho úspěchů v dalším snažení přeje
Milan
.
P.S.: O výročí NASA jsem dnes večer mluvil krátce na Českém rozhlase 1 - Radiožurnálu v pořadu "Stalo se dnes".
.

Evropská noc vědců ...

29. září 2008 v 23:19

Letošní Evropská noc vědců proběhla v desítkách měst celé Evropy v pátek 26.září 2008.
Z řady českých měst vynikl program připravený v areálu Astronomického ústavu Akademie věd České republiky na Ondřejově.
Mimo klasického astronomického programu (představení největšího českého "dvoumetrového" teleskopu, Sluneční patroly, bolidových monitorovacích kamer a dalších pracovišť) byla v rámci programu na Ondřejově představena i kosmonautika. Astronautická sekce České astronomické společnosti (v zastoupení Halousek-Jakl) představila modely kosmické techniky, výstavu posterů k blížícímu se 40.výročí přistání lidí na Měsíci a řadu dalších materiálů ks kosmonautickou tématikou. Děti si mohly vymalovat svůj raketoplán a svého astronauta, dospělí si vyzkoušet test kosmonautických znalostí.
Od 16 hodin do půlnoci prošlo areálem Observatoře na Ondřejově přes 900 návštěvníků (včetně velkého množství dětí a studentů), kosmonautickou expozici navštívilo odhadem přes 400 návštěvníků.
Snad se nám podařilo zase trochu představit kosmonautiku veřejnosti. A o to při téhle akci šlo především...
Milan

Křest hvězdným prachem ...

29. září 2008 v 0:31
Originálním a nefalšovaným červeně se blištícím hvězdným prachem pokřtil novou knížku Karla Pacnera a Antonína Vítka "Půlstoletí kosmonautiky" jeden z kmotrů, šéfredaktor webmagazinu iDNES Michal Hanák.
Zakončil tak oficiální část slavnostního setkání na Akademii věd, kde se to tvářemi, známými z naší kosmonautiky, jen hemžilo...
Křtu se jako další kmotři zúčastnili předseda Akademie věd prof. Václav Pačes a ředitel vydavatelství Epocha, které má tuto pozoruhodnou publikaci "na svědomí".
Příjemný podvečer byl završen inprovizovanou autogramiádou obou autorů - a z velkého množství zájemců o podpisy do nových knížek (které se přímo na místě prodávaly) měli jistě oba velkou radost, byť je asi ke konci již pobolívala ruka...Gratulaci k perfektní knížce posílá
Milan

Vladimír Remek šedesátiletý ...

26. září 2008 v 0:30

Významného životního jubilea se dnes, v pátek 26.září 2008, dožívá první československý kosmonaut pan Vladimír REMEK.
Hodně štěstí, zdraví a pohody do dalších roků!!! A věřím, že se budeme ještě dlouho potkávat na akcích na podporu a popularizaci kosmonautiky.
Milan H.

Už se to blíží ... !

25. září 2008 v 20:54

Další krok do kosmické Evropy byl dnes učiněn!
Zdroj: Web Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
Předcházející události:
Schválení Senátem (18.9.2008)
Podpis přístupové dohody (8.7.2008)
Milan

Další krok učiněn ...

21. září 2008 v 11:49

Po mediálně sledovaném podpisu Smlouvy o přistoupení České republiky k ESA (červenec 2008) proběhl ve veškeré tichosti ve čtvrtek 18.9.2008 další právní krok k naplnění našeho plného členství v prestižním evropském kosmickém klubu. V průběhu své 16.schůze Senát PČR schválil znění této smlouvy a doporučil jí k ratifikaci.

Z celkového počtu 54 přítomných senátorů (jak jistě všichni víte má náš Senát 81 členů - zdá se to jen mě, ale není nepřítomnost 27 z nich docela vysoká???) hlasovalo pro přijetí usnesení o souhlasu se zněním smlouvy a jejím doporučením k ratifikaci 48 senátorů, proti nebyl žádný (kupodivu!) a šest našich zákonodárců se zdrželo hlasování (senátoři Tomáš Jirsa, Jaroslav Kubert a Pavel Eybert za ODS, Otakar Veřovský za ČSSD, Adolf Jílek za KDU-ČSL a senátor Jaromír Štětina z Klubu otevřené demokracie) . Osobně by mě docela zajímalo co zmíněným šesti senátorům vadí na zapojení České republiky do ESA, že pro naše připojení nezvedli svou velectěnou ručku... Přepis stenografického záznamu z rozpravy k tomuto bodu a detailní záznam hlasování si můžete přečíst na webových stránkách Senátu PČR.
Tak teď ještě vyslovení souhlasu se smlouvou v Poslanecké sněmovně Parlamentu a na závěr podpis presidenta České republiky - a budeme tam!
Milan

Joel Montalbano, letový ředitel ...

20. září 2008 v 0:39

Opravdu překvapující obsah skrývala velká béžová obálka s logem NASA, která se objevila přede dvěmi dny v mé poštovní schránce! Už před otevřením bylo znát, že obsahem nebude "pouhá" podepsaná fotografie a tradiční prokladový kartón - na to byla obálka příliš naditá. A opravdu - po otevření jsem z ní začal vyndávat samolepky, nášivky, informační materiály o ISS ... a nakonec i podepsanou fotografii letového ředitele NASA Joela Montalbana
V závěru průvodního dopisu se pan "flight director" omlouvá za velké zdržení odpovědi, způsobené jeho působením v Moskvě. No, pravdou je, že žádost o autogram jsem mu posílal v únoru roku 2001. Tehdy jsem napsal všem letovým ředitelům ze skupiny jmenované v roce 2000. A za dva měsíce, v polovině dubna, jsem dostal noviny/zpravodaj Johnson Space Center se společnou fotografií všech letových ředitelů oddílu 2000 a se všemi jejich podpisy (viz. obrázek níže) - tehdy mojí žádost za všechny kolegy vyřídila jedna ze dvou žen ve skupině letových ředitelů, Catky Koernerová. Ale jak patrno, moje žádost uvízla někde v pracovním stole pana Joela Montalbana, a nyní došlo k jejímu opětovnému vyřízení.
Já se kvůli druhému podpisu pana letového ředitele zlobit samozřejmě nebudu, velice milou omluvou za sedm a půl leté zpoždění odpovědi mě jsou tři perfektně zpracované nášivky ISS expedic -15, -16 a -17 a několik samolepek týchž expedic.

Jo, jo, cesty našich žádostí o autogramy jsou klikaté - když jsem posílal tuto, tak v New Yorku ještě stály dvojčata World Trade Center a svět se nebál Usámy ani antraxu...
Milan

Pozvánka ...

16. září 2008 v 18:47
Upozorňuji, že oproti pozvánce uveřejněné 25.8.2008 došlo k posunutí začátku akce o půl hodiny - na 16:30.
Dále připomínám, že zítra (tedy 17.9.2008) se koná beseda na téma "Voda a život na Marsu, překvapila nás kosmická sonda Phoenix?" (s Antonínem Vítkem a Karlem Pacnerem)
Milan

ESA hledá jméno ...

12. září 2008 v 23:24
... pro svojí misi na ISS!
V květnu 2009 odstartuje ke své půlroční misi na Mezinárodní kosmické stanici ISS evropský astronaut Frank De Winne (Belgie).
ESA při této příležitosti vyhlašuje soutěž, jejímž cílem je najít název/jméno pro tuto misi.
Během svého působení na ISS bude De Winne provádět vědecké experimenty připravené vědci z různých zemí celého světa, především potom z Evropy. Kromě toho bude představovat moderní technologie a vzdělávací programy.
Soutěž vyhlášená Evropskou kosmickou agenturou je přístupná všem občanům členských států ESA, včetně České republiky, bez omezení věku. Vybraný název bude oficiálním evropským názvem/jménem půlroční mise Franka De Winne na Mezinárodní kosmické stanici a vítěz obdrží od ESA věcnou odměnu (tedy přesně zarámované nové logo mise s podpisy evropských astronautů)
Předložené návrhy musí respektovat následující aspekty:
  • Evropa zkoumá vesmír dlouhodobě - Lidé jsou průzkumníci ze své podstaty, Evropa má tradici ve zkoumání vesmíru a Země a žije budoucím výzkumem vesmíru
  • Evropa má v kosmu svou laboratoř Columbus - Evropa využívá své laboratoře Columbus na ISS pro vědu, technologie a vzdělávání ve prospěch života na Zemi
  • Z vesmíru vypadá naše planeta modrá, protože je tvořena převážně vodou - Voda je základem života.Clean water is the basis for healthy life of all humans on Earth. Čistá voda je základem zdravého života všech lidí na Zemi
Další informace a technické podmínky soutěže najdete na webových stránkách ESA.
Uzávěrka předložení soutěžních návrhů je 15.10.2008
Případní zájemci ať kontaktují Českou kosmickou kancelář.

Rozhovory z Expedice Mars 2008 ...

11. září 2008 v 0:33
Na úvodní webové stránce EXPEDICE MARS 2008 si můžete poslechnout rozhlasové rozhovory k naší Expedici... A některé stojí opravdu za tu chvíli se zapnutým reproduktorem - dr.Dvořák a jeho tradičně netradiční pohled na dálkový kosmický let (tentokrát na téma "domácí, či spíše palubní, zvířata"), nebo povídání houslistky Gabriely Demeterové či architekta Vlada Miluniče.
A nebo můj krátký, byť nepříliš technicky dobře zvládnutý, telefonát...
Poslouchejte Domino, každý den v 19:10 na Českém rozhlase 2 - Praha - dočkáte se ještě mnoha zajímavého. A nebo pokud vám není méně než 10 a více než 17 roků (rok narození 1991 a mladší) tak se přihlaste, vyplňte vstupní test kosmonauta a poleťte s námi na Mars!!!
Milan