KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Mým zádům navzdory (2) …

3. srpna 2008 v 14:55
Druhý týden na Košumberku je za mnou. Záda se stále nesmířila s tím, že s nimi zacházím pro ně "neobvyklým" způsobem a pořád ještě to dávají dost důrazně najevo - i když se situace lepší, už nebolí tak moc a je vidět, že na ně soustředěné úsilí začíná mít příznivý vliv. A na mě samozřejmě také.
Minule jsem slíbil pár vět o zajímavém Arboretu, které je součástí Léčebny.
Celý areál Hamzovy odborné léčebny se nachází ve velkém parku osázeném stovkami nejrůznějších listnatých i jehličnatých stromů ze všech koutů světa. Základ tohoto lesoparku vytvořil již MUDr. Hamza v roce 1910 a dodnes je arboretum osazováno dalšími novými stromy a keři. Mezi nejvzácnější dřeviny parku patří Metasekvoje čínská, mezi ty nejhezčí, nejpopulárnější a nejčastěji zmiňované například Liliovník tulipánokvětý.
Ve středu 25.června 2008 večer se parkem prohnala několikaminutová větrná šmršť, která v něm způsobila ohromné škody. Možná jste spoušť, kterou řádění větru v parku způsobilo, viděli i v televizním zpravodajství. V parku bylo poškozeno celkem 185 stromů, z toho 58 jich bylo úplně vyvráceno nebo zlámáno. Ostatní byly více či méně poškozeny. Došlo i k značným materiálním škodám, které jsou vyčísleny na mnoho desítek milionů korun. Největší škody byly způsobeny na botanicko-historické hodnotě stromů (vždyť některé z nich rostou v parku již skoro 100 let, od roku 1910, kdy je nechal vysadil osobně zakladatel léčebny profesor František Hamza). Naštěstí v areálu plném pacientů a personálu nedošlo k žádným zraněním…
V současné době je celý Hamzův park už opět vzorně uklizen. Polámané stromy a větve jsou pořezány, složeny a připraveny k odvozu. Na vývratech je vidět, že řada zničených stromů byla stará, více či méně již předtím poškozená. Z mladších a menších stromů padlo pouze několik, a to ještě asi většinou jako důsledek sražení padajícími velikány.

Hamzův park a arboretum, nedaleká zřícenina hradu Košumberk i s malou oborou (jelen s rodinou, daňci, mufloni, kozy…), či monumentální stavba poutního kostela Panny Marie Pomocné na Chlumku stojí za zhlédnutí. Přijeďte na výlet…!
Milan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama