KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Srpen 2008

Nálet na Peenemünde ...

31. srpna 2008 v 23:14
Právě vyšlo:
Nálet na Peenemünde - anotace:
Západní zpravodajské služby v polovině roku 1943 zjistily, že v Peenemünde u baltského pobřeží působí od roku 1937 výzkumná a vývojová základna třetí říše, která pro spojence představuje vážnou raketovou hrozbu. Bombardovací velitelství Královského válečného letectva pak na příkaz Winstona Churchilla připravilo a v noci ze 17. na 18. srpen uskutečnilo operaci HYDRA s cílem tuto hrozbu oslabit. Autor nejen analyzuje plánování, průběh a výsledky operace, jíž se zúčastnilo 596 britských bombardérů, nýbrž líčí zážitky posádek letounů RAF a luftwaffe i Němců a dalších státních příslušníků, kteří na základně - mnohdy nedobrovolně - pracovali. Pokud jde o posouzení otázky, dosáhl-li nálet úspěchu, připomíná, že jediným jeho cílem bylo pozdržet vývoj, výrobu a operační použití raket V-2. Nebyl to tedy "nálet, který vyhrál válku" - jak se domnívali někteří nadšenci na straně spojenců -, nýbrž který způsobil zhruba dvouměsíční zpoždění pokusného programu a v důsledku toho i zmenšení rozsahu raketových operací. Nemělo by se však zapomínat ani na morální stránku náletu. Sebejistí Němci a jejich vůdci získali přesvědčivý důkaz, že RAF může v Německu doletět k jakémukoli cíli a tvrdě ho zasáhnout. Tím se oslabila i ochota mnohých Němců pokračovat v boji. Zhodnocením peenemündské operace a jejího relativního vlivu na další průběh války autor svou knihu nekončí. Připomíná, že po válce americká armáda odvezla z Harcu sto dokončených V-2 a množství dokumentace, v Bavorsku pak zajala von Brauna a celý "vrcholný výkvět" peenemündského týmu. Američané v tomto oboru posléze zaměstnali 492 německých raketových vědců a techniků. Využití jejich vědecké schopnosti a zkušenosti bylo krokem, který umožnil, aby jednoho dne člověk stanul na Měsíci.
Nakladatel: BB art
Originál: The Peenemünde Raid. 17-18 August 1943
Překlad: Jiří Gojda
Vyšlo: 13.8.2008
Formát: 304 stran, 21x15cm, česky, vázaná vazba
Rok vydání: 2008 (1. vydání)
Cena: 299,-Kč
Zajímavá kniha s řadou tabulek, map a grafů dokumentujících události devastujícího spojeneckého náletu - ústředním námětem knihy je nálet RAF na Peenemunde, obrana tohoto cíle silami luftwaffe i události na zemi v průběhu náletu a bezprostředně po něm. Tento nálet byl jediným přesně cíleným nočním náletem, který za války uskutečnilo všemi svými prostředky a silami bombardovací velitelství RAF.
Milan

Gratulace ...

30. srpna 2008 v 14:31
Moje gratulace dnes letí do Brna, kde slaví své druhé narozeniny blog Tomáše Přibyla.
Přesněji tedy, oslavil je již včera, 29.srpna, ale protože i já včera oslavoval (i když něco úplně jiného....) tak si dovoluji pogratulovat alespoň takhle "s křížkem po funuse".
Hodně úspěchů, zajímavých zpráv a spoustu natěšených a po těchto zprávách prahnoucích čtenářů přeje
Milan

Jubilejní KOSMOS-NEWS ...

29. srpna 2008 v 16:37
OMLOUVÁM SE ZA OPOŽDĚNÉ VYDÁNÍ … Kolikrát jen jste tahle slova ode mne již slyšeli nebo četli. Ale věřte mně, že právě toto jubilejní číslo KOSMOS-NEWS jsem chtěl opravdu distribuovat včas. Čáru přes mé plány však učinilo náhlé pozvání na pětitýdenní léčebný pobyt s mými bolavými zády (čekal jsem ho zhruba o 14 dní později…). Takže, ačkoliv jsem měl drtivou většinu textů včas připravenou nebylo v mých silách dodělat vše ještě před mým odjezdem. "Omlouvám se tedy za opožděné vydání tohoto čísla KOSMOS-NEWS a děkuji za pochopení".
Dnes byl KOSMOS-NEWS č.100 vytištěn a během víkendu bude odeslán všem (doufám že netrpělivým...) odběratelům.
Kromě článků vracejících se ještě k návštěvě amerického astronauta Eugena Cernana v České republice jsou zde články věnované nedávnému prohlášení astronauta Edgara Mitchella o mimozemšťanech a další zajímavosti...
Hezké čtení přeje všem
Milan

Neubrandenburg 2008 - další změna ...

26. srpna 2008 v 22:14
Ve složení hostů letošních kosmických dnů v Neubrandenburgu došlo kë změně.
Po posunutí termínu na 19.-21.září 2008 byla zrušena účast ruského kosmonauta Michaila Tjurina. Místo něj však pořadatelé do programu zařadili zajímavou náhradu - paní profesorku Natálii KOROLJOVOVOU, dceru "hlavního konstruktéra" Sergeje Pavloviče Koroljova.
Pokud opravdu přijede tak s již dříve avizovanými ruskými kosmonauty Olegem Kotovem a Alexandrem Lazutkinem vytvoří velice zajímavou sestavu hostů...
Bližší informace o 24.kosmických dnech v Neubrandenburgu a programové schéma.
Expedice z Pardubic bude na místě, pojede i někdo další?
Milan

Půlstoletí kosmonautiky...

25. srpna 2008 v 23:32
První družice, plody kosmonautiky, výpravy automatů k Měsíci a jiným planetám, první kosmonauti, špionážní družice, havárie známé i neznámé, Američané na Měsíci a sovětské selhání, kosmonauti na orbitálních stanicích, výpravy raketoplánů a stavba Mezinárodní kosmické stanice… To všechno se pokusili známí popularizátoři kosmonautiky Antonín Vítek a Karel Pacner postihnout v seriálu, který psali pro internetový deník iDnes-Technet u příležitosti padesátého výročí vypuštění první umělé družice - Sputniku 1. Každou kapitolu doprovodili ještě stručnými životopisy zúčastněných odborníků a kosmonautů i přiblížením vybraných technických detailů. Po velkém úspěchu u internetových čtenářů vychází nyní knižně.
A ve středu 24.září 2008 odpoledne proběhne v budově Akademie věd (Národní třída 3, Praha 1) slavnostní křest této knihy. Začátek programu je v 17 hodin, zájemci o kosmonautiku a přátelé pánů Pacnera a Vítka jsou zváni.
Držím palce a gratuluji k vydání knihy!!!
Milan

Mým zádům ku prospěchu …

17. srpna 2008 v 14:02
Čtvrtý týden mého pobytu na Košumberku končí. A měsíc intenzivního cvičení a rehabilitace se již projevuje. Ráno se probudím - a záda mě (skoro) nebolí. To je, v řádu mnoha posledních roků, věc pro mě nevídaná…
Vím, že jakmile po návratu domů zase zasednu k počítači, bude se moje krční i bederní páteř opět zlobit - ale i řadu cviků na uvolnění a relaxaci u počítače jsem se naučil. Tak už se jen doma donutit tyto odlehčovací a protahovací cviky provádět.
Před posledním týdnem léčení Vás zdraví
Milan

Jubilejní číslo zpravodaje KOSMOS-NEWS ...

14. srpna 2008 v 0:13
Jubilejní sté číslo zpravodaje KOSMOS-NEWS jsem předplatitelům slíbil zaslat v polovině letních prázdnin.
Nyní, s ohledem na moje dlouhodobé pobývání v Léčebně na Košumberku (viz. několik předcházejících příspěvnků) vypadá situace tak, že letní dvojčíslo KOSMOS-NEWS, již sté v pořadí, vyjde těsně před koncem srpna. Náplň je již téměř hotová, ale tím, že jezdím domů jen na neděle, nemám čas a možnost dát zpravodaj vytisknout a ani složit a rozeslat.
Prosím o strpení a shovívavost. Na rozdím od řady předchozích zdržení není toto způsobeno až tolik mým přičiněním...
Milan

Překvapení od TOPlistu ...

12. srpna 2008 v 0:13
E-mail od administrace TOP LISTU s týdenními výsledky návštěvnosti mých stránek KOSMOS-NEWS mě přinesl veliké překvapení. Běžná návštěvnost okolo 10-25 návštěvníků denně byla ve dvou dnech mnohonásobně převýšena. V neděli 3.srpna to bylo 772 originálních návštěv, v pondělí 4.srpna dalších 279 návštěvníků.
Jelikož se pravděpodobně nejedná o nějäký útok spamových robotů či něčeho podobného, je vysvětlením takovéhoto náhlého nárůstu návštěvnosti nejspíše někde na internetu zveřejněný odkaz na tyto stránky. Zkusil jsem ho v neděli (při "opušťáku" z Košumberku) dohledat, ale nepovedlo se...
Pokud by to někdo věděl, prosím o zprávu buď na můj e-mail /milan(zav)halousek.eu/ nebo přes textový box zde vlevo nahoře.
Díky
Milan

Mým zádům navzdory (3) …

10. srpna 2008 v 13:26
Třetí týden pobytu v Léčebně na Košumberku je za mnou. Záda si začínají zvykat, já také - zasunout bradu, narovnat záda - a nezapomenout na zpevnění pánevního dna…
Už několik známých se ptalo, co že vlastně celý den na Košumberku dělám. Takže tedy:
Denně mám pět až šest procedur, většinou rozprostřených do celého dopoledne a velké části odpoledne.
Ráno vstáváme těsně před sedmou hodinou, od 7:00 do 7:30 máme snídani (druhá směna potom od 7:45 do 8:15) a hned po snídani začínají většinou první procedury - vodoléčba (střídá se perličková koupel nebo vířivka na nohy) a elektroléčba (na bederní nebo krční páteř) v různých kombinacích. Třikrát týdně je dopoledne naplánováno i půlhodinové individuální cvičení s mojí fyzioterapeutkou, které je v mém případě kombinací protahovacích cviků na zkrácené a ochablé svaly s regeneračním cvičením. Jednou týdně dopoledne je naplánována klasická masáž zad.
Po obědě (11:30 až 12:00) mám třikrát týdně suchou uhličitou koupel (což znamená, že mě na 45 minut zavřou až po hlavu do igelitového pytle, do kterého napustí plynný kysličník uhličitý CO2) - tato procedura příznivě ovlivňuje prokrvení kůže, uvolňuje z těla škodlivé látky a preventivně léčivě působí na řadu vnitřních orgánů.
Potom hned běžím na společné cvičení - půlhodinu v tělocvičně, kde pod vedením fyzioterapeutky cvičíme a hlavně se snažíme zapamatovat si, jak a co máme cvičit doma ("… hlavně nezapomínejte zpevnit pánevní dno - to je, pánové, váš druhý mozek…").
Dvakrát týdně potom následuje hodinka v malém bazénu (10 metrů délka, 140cm hloubka - takže nic moc, když je tam současně šest-sedm lidí…) na druhém konci velkého areálu léčebny.
Poslední procedurou, která mě každý den čeká, je podvečerní (nebo spíše v mém případě večerní) desetiminutovka na rotopedu - oficiálním názvem "mechanoterapie".
Léčebnou procedurou, ordinovanou v Hamzově odborné léčebně, jsou i procházky, buď v areálu, nebo i mimo něj. "Vaše" fyzioterapeutka vás dokonce naučí jak správně chodit, například i za pomoci turistických hůlek (takových běžeckých lyžařských hůlek bez hrotů…).
A to už je večer a čas se buď podívat blíže na některou z místních restaurací (jen v Luži a nejbližším okolí Léčebny je jich více než deset!) nebo posedět na terase pavilonu, či kouknout na televizi.
V deset hodin se zavírají pavilony (ve čtvrtek a v sobotu o půl jedenácté), noční sestra zkontroluje všechny pokoje a jejich osazenstvo a tím končí další den v Hamzově odborné léčebně pro děti a dospělé.
A ráno nanovo… V mém případě ještě dalších 14 dní.
Milan

Mým zádům navzdory (2) …

3. srpna 2008 v 14:55
Druhý týden na Košumberku je za mnou. Záda se stále nesmířila s tím, že s nimi zacházím pro ně "neobvyklým" způsobem a pořád ještě to dávají dost důrazně najevo - i když se situace lepší, už nebolí tak moc a je vidět, že na ně soustředěné úsilí začíná mít příznivý vliv. A na mě samozřejmě také.
Minule jsem slíbil pár vět o zajímavém Arboretu, které je součástí Léčebny.
Celý areál Hamzovy odborné léčebny se nachází ve velkém parku osázeném stovkami nejrůznějších listnatých i jehličnatých stromů ze všech koutů světa. Základ tohoto lesoparku vytvořil již MUDr. Hamza v roce 1910 a dodnes je arboretum osazováno dalšími novými stromy a keři. Mezi nejvzácnější dřeviny parku patří Metasekvoje čínská, mezi ty nejhezčí, nejpopulárnější a nejčastěji zmiňované například Liliovník tulipánokvětý.
Ve středu 25.června 2008 večer se parkem prohnala několikaminutová větrná šmršť, která v něm způsobila ohromné škody. Možná jste spoušť, kterou řádění větru v parku způsobilo, viděli i v televizním zpravodajství. V parku bylo poškozeno celkem 185 stromů, z toho 58 jich bylo úplně vyvráceno nebo zlámáno. Ostatní byly více či méně poškozeny. Došlo i k značným materiálním škodám, které jsou vyčísleny na mnoho desítek milionů korun. Největší škody byly způsobeny na botanicko-historické hodnotě stromů (vždyť některé z nich rostou v parku již skoro 100 let, od roku 1910, kdy je nechal vysadil osobně zakladatel léčebny profesor František Hamza). Naštěstí v areálu plném pacientů a personálu nedošlo k žádným zraněním…
V současné době je celý Hamzův park už opět vzorně uklizen. Polámané stromy a větve jsou pořezány, složeny a připraveny k odvozu. Na vývratech je vidět, že řada zničených stromů byla stará, více či méně již předtím poškozená. Z mladších a menších stromů padlo pouze několik, a to ještě asi většinou jako důsledek sražení padajícími velikány.

Hamzův park a arboretum, nedaleká zřícenina hradu Košumberk i s malou oborou (jelen s rodinou, daňci, mufloni, kozy…), či monumentální stavba poutního kostela Panny Marie Pomocné na Chlumku stojí za zhlédnutí. Přijeďte na výlet…!
Milan