KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Mým zádům navzdory …

27. července 2008 v 13:41
Letošní léto je ve znamení mého pobytu v Košumberku - v léčebně kde si dávám vždy jednou za několik roků dohromady svá bolavá záda.
Hamzova léčebna (přesněji Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé, předtím Hamzova dětská léčebna, nějaký čas i Gottwaldova dětská léčebna, původně ale M.U.Dra Františka Hamzy sanatorium pro skrofulosní /skrofulósa=tuberkulóza krčních mízních uzlin/) byla profesorem Františkem Hamzou (na fotografii z roku 1905) založena již v roce 1901 jako první dětský ústav pro léčbu tuberkulózy v českých zemích. Od roku 1909 je ústav státní, v roce 1962 byla léčba TBC v Léčebně ukončena a provedena přeměna na léčbu pohybového aparátu dětských pacientů. Od roku 1991 jsou zde léčeni i dospělí. V současnosti má Léčebna kapacitu 505 lůžek, o dětské i dospělé pacienty s ortopedickými a neurologickými problémy se stará 520 zaměstnanců ve 12 pavilonech.
Již po prvních dnech pobytu si moje záda s překvapením všimla, že se s nimi děje něco nepatřičného - že jsou masírována, protahována a nejrůzněji ohýbána, že je do nich pouštěna elektřina i magnetické proudy - a že musejí, i se svým majitelem, dělat spoustu dalších neobvyklých činností. Jejich reakce na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat - takže po prvním týdnu se sotva hýbu a bolí mě všechno, nejenom původně bolestivá krční páteř, kříž a palec pravé nohy…
Ale mým zádům navzdory podstupuji denně pět až šest procedur majících za cíl zrekonstruování a zrestaurování (pozor, neplést se slovem restaurace, tedy nálevna, či putyka) mé tělesné schránky do přijatelnější podoby. Příjemné a milé sestřičky, fyzioterapeutky a lázeňské pavilonu "K" (na fotografii), který se stal na minimálně měsíc mým bydlištěm, mě sice prohánějí, ale výsledek je nakonec vždy velice uspokojivý. I když to teď bolí, a moje záda protestují… Procedur, které ke zvelebení své tělesné schránky podstupuji, je celé spektrum: od individuálního cvičení s fyzioterapeutkou (ufff, někdy mě dotlačí ruku či nohu do pozice, o které vůbec netuším, že je v lidském rozsahu), přes každodenní společné skupinové rehabilitační cvičení, dvou různých druhů elektrických proudů které do mě pouštějí (no, elektrické křeslo by asi bylo horší…), šlapání na rotopedu, pobývání v pytli naplněném kysličníkem uhličitým CO2 (připadám si v něm jak nafouklá mumie, které kouká ven jen hlava), plavání, masáže až po perličkové a vířivé koupele.
Až se zase příští neděli zastavím doma, napíšu Vám něco o Hamzově arboretu, parku v němž se Léčebna nachází.
Zatím nashle. Milan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama