KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Červenec 2008

Tv Nova ...

30. července 2008 v 18:05
Dnes od 19,30 budu ve spravodajství TV NOVA s příspěvkem o kosmické turistice.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Doplněno 31.7.2008:
Pokud jste můj vstup nestihli (což zase, vzhledem k jeho délce, nebylo až takové neštěstí) je možné se na celý příspěvek podívat v archivu TV NOVA na adrese
http://www.nova.cz/tvarchiv/?238d=30.07.2008&238m=d&238p=TNOVINY&238v=141972
Pro zajímavost: Kvůli těmto dvěma větám (z toho jedné ustřihnuté v půlce slova) jel dvoučlenný štáb za mnou z Pardubic do Košumberka a točil se mnou skoro dvacetiminutový rozhovor...
Pro zajímavost podruhé: V pavilonu který je v reportáži za mnou vidět bydlím - dokonce je vidět i okno mého pokoje v prvním patře :-)))
Milan

Zatmění Slunce 1.srpna 2008 ...

30. července 2008 v 0:13
V pátek 1.srpna 2008 krátce před polednem proběhne nad našimi hlavami nepříliš běžný úkaz - částečné zatmění Slunce.
Z našeho území budeme moci pozorovat přibližně 24% slunečného zákrytu (čím budete severněji a východněji, tím více zatmění slunečního disku uvidíte - i když rozdíl bude ve spíše nepostřehnutelných desetinách procenta).
Viditelnost zatmění (v SELČ; vztaženo na geografické středy měst)
Pro zde neuvedená místa se časy mohou lišit o desítky vteřin.
V posledním sloupci je uveden procentuální díl zakrytí slunečního kotouče.
I když bude zakryto přibližně 25% slunečního disku, rozhodně se vyvarujte přímého pohledu do Slunce bez použití ochranného slunečního filtru. Jinak hrozí vážné a nevratné poškození zraku!!!
Další zatmění Slunce, pozorovatelné z České republiky, nastane až v úterý 4.ledna 2011, kdy bude zakryto přibližně 79% slunečného kotouče, což bude jisto jistě pozoruhodná podívaná!!!
Informace čerpány z astronomického serveru ASTRO.cz, na jejichž stránkách najdete i další informace, včetně on-line přenosu ze zatmění.
Milan

Mým zádům navzdory …

27. července 2008 v 13:41
Letošní léto je ve znamení mého pobytu v Košumberku - v léčebně kde si dávám vždy jednou za několik roků dohromady svá bolavá záda.
Hamzova léčebna (přesněji Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé, předtím Hamzova dětská léčebna, nějaký čas i Gottwaldova dětská léčebna, původně ale M.U.Dra Františka Hamzy sanatorium pro skrofulosní /skrofulósa=tuberkulóza krčních mízních uzlin/) byla profesorem Františkem Hamzou (na fotografii z roku 1905) založena již v roce 1901 jako první dětský ústav pro léčbu tuberkulózy v českých zemích. Od roku 1909 je ústav státní, v roce 1962 byla léčba TBC v Léčebně ukončena a provedena přeměna na léčbu pohybového aparátu dětských pacientů. Od roku 1991 jsou zde léčeni i dospělí. V současnosti má Léčebna kapacitu 505 lůžek, o dětské i dospělé pacienty s ortopedickými a neurologickými problémy se stará 520 zaměstnanců ve 12 pavilonech.
Již po prvních dnech pobytu si moje záda s překvapením všimla, že se s nimi děje něco nepatřičného - že jsou masírována, protahována a nejrůzněji ohýbána, že je do nich pouštěna elektřina i magnetické proudy - a že musejí, i se svým majitelem, dělat spoustu dalších neobvyklých činností. Jejich reakce na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat - takže po prvním týdnu se sotva hýbu a bolí mě všechno, nejenom původně bolestivá krční páteř, kříž a palec pravé nohy…
Ale mým zádům navzdory podstupuji denně pět až šest procedur majících za cíl zrekonstruování a zrestaurování (pozor, neplést se slovem restaurace, tedy nálevna, či putyka) mé tělesné schránky do přijatelnější podoby. Příjemné a milé sestřičky, fyzioterapeutky a lázeňské pavilonu "K" (na fotografii), který se stal na minimálně měsíc mým bydlištěm, mě sice prohánějí, ale výsledek je nakonec vždy velice uspokojivý. I když to teď bolí, a moje záda protestují… Procedur, které ke zvelebení své tělesné schránky podstupuji, je celé spektrum: od individuálního cvičení s fyzioterapeutkou (ufff, někdy mě dotlačí ruku či nohu do pozice, o které vůbec netuším, že je v lidském rozsahu), přes každodenní společné skupinové rehabilitační cvičení, dvou různých druhů elektrických proudů které do mě pouštějí (no, elektrické křeslo by asi bylo horší…), šlapání na rotopedu, pobývání v pytli naplněném kysličníkem uhličitým CO2 (připadám si v něm jak nafouklá mumie, které kouká ven jen hlava), plavání, masáže až po perličkové a vířivé koupele.
Až se zase příští neděli zastavím doma, napíšu Vám něco o Hamzově arboretu, parku v němž se Léčebna nachází.
Zatím nashle. Milan

Pardubická hvězdárna v Toulavé kameře ...

25. července 2008 v 0:13
V neděli 13.7.2008 odvysílala Česká televize na svém prvním programu v rámci cyklu "Toulavá kamera" reportáž o naší pardubické hvězdárně barona Artura Krause.
Ti, kteří by chtěli reportáž shlédnout mají možnost na adrese http://toulavakamera.ct24.cz/article.asp?article_id=876
Milan (pořád v lázních...)

Neubrandenburg posunut ...

23. července 2008 v 0:13
24.kosmické dny v Neubrandenburgu změnily datum - termín konání se posunul o jeden týden!
V současné době je setkání s kosmonauty nedaleko Peenemunde plánováno na víkend 19.-21.9.2008.
Předpokládá se účast kosmonautů Olega Kotova, Alexandra Lazutkina a Michaila Tjurina.
Milan (toho času na rehabilitačním pobytu s bolavými zády, článek připraven 20.7.2008)

KOSMOS-NEWS č.97, 98 a 99 na webu ...

22. července 2008 v 0:13
S radostí Vám všem oznamuji, že jsem konečně na web umístil zpravodaj KOSMOS-NEWS č.97 (duben 2008), č.98 (květen 2008) a č.99 (červen 2008).
Přece jen na něco jsou dlouhé deštivé večery na dovolené dobré - může se v klidu pracovat a dodělávat resty na které doma není čas...
Milan (toho času na léčebném pobytu s bolavými zády, článek připraven 20.7.2008)

Po roce ...

20. července 2008 v 15:53
Před rokem jsem začal psát tento blog - v úterý 17.července 2007 vyšel první článek.
Samozřejmě jsem chtěl připomenout tuto událost přesně ve výroční den - ale nepodařilo se. Byl jsem na dovolené v Beskydech a neměl přístup na internet (protože mobilním připojením nedisponuji a nejbližší veřejně přístupný internet byl cca 30 km daleko až v Rožnově pod Radhoštěm).
Takže alespoň poděkuji Tomášovi, který na svém blogu tuto "historickou" událost připomenul...
Za ten rok jsem zveřejnil 216 textů - někdy více, někdy méně kosmonautických. Podle TOPlistu je shlédlo 16.731 návštěvníků, což je více než 45 denně, včetně víkendů - ve všední dny se denní návštěvnost pohybuje již téměř pravidelně přes 50 čtenářů.
Rekordní návštěva byla v pondělí 12.května 2008, kdy blog navštívilo 111 návštěvníků (173 shlédnutí) - když napíšu, že to bylo den po skončení letošní KOSMOS-NEWS PARTY tak je hned asi všem jasné, co tam všichni ti zájemci hledali ...
Všem, kteří můj blog navštěvují, nebo dokonce i čtou, děkuji, jejich stále se zvyšující počet mě zavazuje pokračovat a přinášet stále nové zajímavosti z kosmonautiky - i odjinud...
Hezký den všem přeje
Milan (na obrázku trápící své obézní tělo na úbočích beskydských vršků)

Zkázu Titanicu jsem nepřežil ...

12. července 2008 v 0:09
Dnes na nekosmonautické téma...
Navštívil jsem dneska v pražské Lucerně velkou výstavu "TITANIC, VÝSTAVA ARTEFAKTŮ" (stránky výstavy).
A musím se rozdělit o několik silných zážitků z výstavy.
Především to je atmosféra, která na člověka zapůsobí když chodí kolem autentických předmětů z této neobyčejné lodi a věcí lidí, kteří se na ní plavili a umírali. Relativně hodně tmavé prostory, ztmavující se čím dál tím více jak návštěvník prochází časovou osou od stavby lodi až po tragickou noc z 14. na 15. dubna 1912.
Ve vitrínách, pod silným sklem, máte před sebou velké množství příběhů a lidských osudů. Osobní věci pasažérů a členů posádka, často i s fotografií a jménem - a velice často doplněné o větu "Zkázu lodi nepřežil".
Ve dvou případech je na výstavě porušena absolutní ochrana exponátů - malým otvorem se můžete dotknout kusu kovového opláštění lodě - dotknout se Titanicu! A v druhém případě můžete nasát vzduch z vitrímy, ve které je vystavena brašna v níž vezl anglický obchodník do Spojených států vzorky svých voňavek. Ještě dnes, po téměř století (z toho téměř celou dobu pod mořskou hladinou) brašna krásně voní po svém rozlitém obsahu.
Hudba, nasvícení exponátů, uspořádání jednotlivých částí expozice - to vše přispívá k uvědomění si, jaké nepředstavitelné drama se oné noci událo. Uvědomění si, že vystavené talíře používali opravdu lidé na Titanicu, že hřebeny, tabatěrky, zrcátka či hrací karty patřili skutečným lidem, mnohdy vedle těchto věcí představených fotografiemi - a u většiny z nich i dovětkem "...zkázu lodi nepřežil...". Talíře, příbory z první, druhé či třetí třídy, dlaždice, vodovodní kohoutky, nočník, brašna, kladivo, peníze, brýle, bota, ... to vše představuje zkázu Titanicu v pražské Lucerně.
Snad jen poměrně velká řada překlepů a pravopisných chyb na panelech i popiskách u exponátů kazí trochu dojem z výstavy a ukazuje, že česká verze téhle mezinárodní výstavy se nejspíše nepřipravovala zde. A spíše úsměvně pak působí situace, kdy ceny palubních lístků jsou na informačních panelech několikrát uváděny v Eurech (!!!). I když je jasné, že jde pouze o chybné použítí znaku pro Euro, místo správného pro britskou libru či americký dolar, takováhle věc by autorům takto jinak perfektně připravené výstavy asi uniknout neměla...
A závěrem vysvětlení nadpisu dnešního blogu:
Na začátku výstavy obdrží každý návštěvník od sličné hostesky v stejnokroji plavčíka společnosti White Star Line lodní lístek vyplněný na jméno některého ze skutečných pasažérů oné tragické plavby. A na konci prohlídky (budete na ní potřebovat minimálně hodinu, spíše o mnoho více) si můžete toto jméno najít na velkých tabulích - buď mezi zhruba 700 zachráněnými nebo mezi více než 1.500 zahynuvšími. Při "mém" Frankovi Thomasu Andrewovi štěstí nepřálo, vysněný Nový svět nikdy nespatřil...
Výstavu "TITANIK, VÝSTAVA ARTEFAKTŮ" si nenechte ujít - je krásná i krutá zároveň, a člověk po jejím shlédnutí musí dost přemýšlet...
Milan
Titanic na Wikipedii

Třetí podpis směrem k ESA ...

8. července 2008 v 20:58
Dnes, v úterý 8.července 2008 byl učiněn třetí podpis na listiny posouvající českou republiku k ESA.
První podpis učinila 9.1.2007 tehdejší ministryně školství Miroslava Kopicová pod dopisem vyjadřujícím zájem České republiky o vstup do vesmírné agentury a připravenost zahájit přístupová jednání.
Druhý podpis, respektivě podpisy, připojili členové Rady ESA 18.6.2008 když na svém jednání jednomyslně odsouhlasili vstup ČR do organizace (více o této události zde).
Třetím podpisem na finálové cestě České republiky do Evropské kosmické agentury bylo dnešní podepsání přístupových listin českým premiérem Mirkem Topolánkem a generálním ředitelem ESA Jean-Jacques Dordainem (více například v tiskové zprávě Úřadu vlády ČR)
Na cestě do ESA nás čekají ještě poslední tři zastavení s důležitými podpisy.
Na podzim připojí svůj "podpis" pod smlouvu obě komory Parlamentu ČR, které budou dnes podepsané listiny ratifikovat.
Předposlední podpis učiní poté president České republiky Václav Klaus, ke kterému listiny budou směřovat po (doufejme bezproblémovém) schválení v Parlamentu.
A poslední podpis pod české vstupní listiny učiní administrativa francouzského ministerstva zahraničních věcí, kam budou naše podepsané a ratifikované listiny předány.
Den následující po tomto předání se Česká republika oficiálně stane 18 členským státem Evropské kosmické agentury a připojí si svojí vlaječku k logu ESA.
Pokud vše půjde podle předpokladů mělo by se tak stát nejpozději do konce tohoto roku.
Milan

Tajné impérium ...

6. července 2008 v 23:16
Právě jsem dočetl velice zajímavou knížku o americké vesmírné špionáži...
Philip Taubman: TAJNÉ IMPÉRIUM - Eisenhower, CIA a skrytý příběh americké vesmírné špionáže
V prvních a nejnebezpečnějších letech studené války provedla hrstka Američanů vedená prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem revoluci ve špionáži a vedení války. Za velkého utajení a bez slídění Kongresu a tisku sestrojili exoticky nové stroje, které umožnily dohled nad Sovětským svazem a ochranu Spojených států před překvapivým jaderným útokem. Kniha Tajné impérium poprvé v plném rozsahu popisuje dramatický příběh těchto mužů a jejich vynálezů.
Skupinka vědců, inženýrů, podnikatelů a vládních představitelů přepsala v krátkém období prudkého růstu přísně tajné inovace padesátých let 20. století knihu týkající se konstrukce letadel a zavedla národ do vesmíru. Za stejně smělého úsilí, které umožnilo vznik atomové bomby, navrhli, sestrojili a provozovali letadlo U-2 a nadzvukové špionážní letadlo SR-71 a první průzkumné družice Corona - stroje, které dokázaly za den získat o výzbroji Sovětského svazu více informací, než by za deset roků shromáždila armáda špiónů.
Jejich pozoruhodné vynálezy a odvážné mise umožnily kontrolovat smlouvy s Moskvou o zbrojení a pomohly udržovat mír za studené války i průzkum, mapování, spojení a zaměřovací systémy z vesmíru, jež americké ozbrojené síly používaly v Perském zálivu a v poslední době v Afghánistánu. Tyto obrovsky nákladné stroje však také vedly k opomíjení tradičnějších prostředků ke shromažďování zpravodajských informací prováděnému za pomoci špionáže lidmi.
Ostřílený reportér a redaktor New York Times Philip Taubman vyzpovídal desítky účastníků a prošel tisíce, dříve tajných dokumentů, aby mohl vyprávět tento skrytý a obsáhly příběh. Provádí rekonstrukci rozhodujících setkání, rozhovorů a rozhodnutí, které daly podnět a vedly k vývoji špionážního letadla a družicových projektů v jednom z nejnebezpečnějších období našich dějin, v době, kdy svět podle Eisenhowera "směřoval ke katastrofě".
Taubman sleduje tento příběh z Bílého domu do CIA, z Pentagonu do Skunkových dílen Lockheedu v Burbanku, z tajné zkušební základny U-2 v Nevadě do tajných montážních center družic v Palo Alto a dalších míst v této zemi i zahraničí. Odhaluje nové informace o původu a vývoji projektů, o jejich téměř technickém nezdaru i o tom, jak se téměř staly obětí byrokratické nevšímavosti a soupeření ve Washingtonu.
Neuvěřitelně složití špióni na obloze dosáhli pozoruhodného úspěchu, protože podali důkaz toho, že rozdíl v raketách týkající se naší ochrany před překvapivým sovětským útokem je mýtus. V jistém smyslu však lze neúspěch při odhalení plánu teroristických útoků 11. září 2001 také přisoudit těmto výkonným strojům, protože čím více byla vláda závislá na špionážních družicích, tím více opomíjela agenty a informátory. Za současného vedení nové a divočejší války s terorismem však budeme k boji potřebovat stroje ve vesmíru i špióny na zemi.
(podle nakladatelství BB ART)
Tajné impérium
Nakladatel: BB art
ISBN: 80-7341-604-2, EAN: 9788073416041
Originál: Secret Empire, překlad: Luděk Bednář
Formát: 430 stran, 23x15cm, česky, vázaná vazba
Rok vydání: 2005 (1. vydání)