KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Den s Eugenem Cernanem...

20. června 2008 v 17:43
Čtvrtek 19.června jsem prožil v blízkosti jedné z velkých legend kosmonautiky...
10:30 - Tisková konference Úřadu vlády ČR
Černý Superb s astronautem a jeho šestnáctiletou vnučkou Ashley přijíždí před Strakovu akademii přesně v okamžiku kdy tam přicházím i já. Vystupuje, zdraví se s pěticí čekajících lidí, rozdává první autogramy (neotravoval jsem...), za pár chvil bez jakéhokoliv odhánění návštěvníků mizí uvnitř budovy.
Po 45 minutách rozhovoru s předsedou vlády začíná tisková konference - ta se koná v zahradě, nikoliv v sále, jak je běžné - je škoda nevyužít slunečné jarní počasí. Dva televizní štáby (NOVA, PRIMA), asi deset dalšíách fotografů a novinářů, já a Michal Václavík... Po úvodním slovu předsedy vlády ČR Mirka Topolánka a pozdravu Eugena Cernana dochází na několik dotazů - mimo jiné i na očekávané téma "Radar". I odpověď je očekávaná: "Nejsem politik" - a dost rychlé otočení odpovědi mimo toto téma (ale k podtextu je znát souhlasné stanovisko...). Zářící dědeček představuje novinářům i svojí nejstarší vnučku Ashley (jen pro doplnění - má celkem čest vnuček a tři vnuky), které přijel ukázat místa kde žili její pra-prarodiče. A říká, že ona si asi teprve teď uvědomuje, že její dědeček byl astronaut...
Po necelých třiceti munutách setkání končí, následuje několik fotografií s vybranými (???) pracovníky Úřadu a klidný odjezd - už bez asistence sběratelů - i když pro ně by byla šance na získání autogramu Eugena Cernana před Úřadem vlády ČR asi nejsnadnější z celého dne.
Upozornil jsem na tuto možnost několik kolegů sběratelů, kteří jeho autogram chtěli získat - nebyl tam žádný z nich. Jejich problém...
Oficiální tisková zpráva Úřadu vlády je zde.
13:00 Beseda se středoškolskými studenty - Pantheon Národního muzea
Nabitý sál studentů, několik VIP hostů, busty českých velikánů na stěnách - to byly kulisy odpolední besedy amerického astronauta s česko-slovenskými předky. Moderátor programu dr.Jiří Grygar v úvodu vzpomíná na první setkání s Eugenem Cernanem v roce 1974, v nemilosti státní moci a v klidném "odstrčení" na Observatoři v Ondřejově.
Jak byli zúčastnění studenti na besedu vybráni nevím, předpokládám, že byla oslovena prestižní pražská gymnázia která vyslala po celé třídě, ale faktem je, že možná až 200 děti celkem se zájmem 1,5 hodiny poslouchalo. A neoddiskutovatelným faktem je i to, že Eugene Cernan mluvit umí, k dětem i dospělým. Stovky (možná snad tisíce???) podobných setkání jsou znát.
Zdařilou reportáž z besedy si můžete přečíst na stránkách novináře Karla Pacnera a z pera (pardón, klávesnice) téhož autora je i velký souhrnný článek na webu iDNES
Z několika "běžných" otázek vybočily snad pouze dvě - dotaz na směrování americké kosmonautiky po nástupu nového amerického presidenta (Cernan: "Obama, pokud zvítězí, chce vzít peníze z kosmonautiky a dát je na vzdělání. Ale k čemu budou peníze na školách, když studentům bude chybět motivace...") a dotaz na jeho medailonek který odmítl sundat před startem Apolla 17 (Cernan si rozepnul košili a medailonek s Mariií, patronkou pilotů, který nikdy z krku nesundal, ukázal...).
Po besedě následuje krátká autogramiáda, nepříliš připravení studenti si nechávají podepsat kusy papíru a batohy, knížek nebo fotografií je tam málo - a pokud už, tak od dospělejších zájemců :-)
19:00 Slavnostní recepce na počest Eugena Cernana v Pantheonu Národního muzea
Odhadem tak sedmdesát, osmdesát hostů se sešlo na večerním setkání s Eugenem Cernanem. Ten, v doprovodu vnučky a generálního ředitele Národního muzea, se z každým z hostů pozdraví a popovídá. Postupem času se však čím dál více vrací a čím dál déle zdržuje u skupiny "kosmonautických" hostů (odborníci na muzejnictví, druhá hlavní skupina hostů, ho zřejmě tolik neláká) - Jan Kolář, Tonda Vítek, Jiří Grygar, Pavel Suchan, Luboš Perek, Ladislav Sehnal, František Fárník, moje maličkost - až nám ho musí ředitel Národního muzea občas přijít uzmout...
Z popudu Jiřího Grygara vzniká i další fotografie "spikleneckého centra" - tentokráte ve složení Antonín Vítek, Eugene Cernan a Jan Kolář - jako vzpomínka na původní fotografii která vznikla na Ondřejově v roce 1974 při neoficiálním a neformálním předání československé vlaječky kterou měl s sebou Cernan na Měsíci. Tu původní fotografii nyní nemůžu nikde najít, tak snad alespoň "první kopii" z roku 1994 (Jiří Kroulík, Eugene Cernan, Jan Kolář a Karel Pacner).
Příjemné, téměř tříhodinové setkání se chýlí ke konci. Stoly jsou stále plné jídla a pití, ale zítra naše hosty čeká další náročný den - a to hlavně po emoční stránce - Eugene Cernan pojede vnučce Ashley ukázat rodiště předků její prababičky.
Na závěr hodnocení dědečka od šestnáctileté Ashley (z jejího rozhovoru s doc.Kolářem): "Rodina je z něj na zbláznění a pořád jen čekáme co si zase vymyslí. Před měsícem byl v Koreji a za měsíc letí do Číny na Olympiádu..."
Byl to úžasný den na který se nezapomíná...
Milan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daniel Lazecký Daniel Lazecký | E-mail | Web | 21. června 2008 v 10:57 | Reagovat

ŠPICA-no comment, a blahopřeji,moooc pěkná fotečka-závidím

2 Slatkar Slatkar | E-mail | Web | 12. října 2011 v 22:21 | Reagovat

Souhlas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama