KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Červen 2008

100 let od pádu Tunguského meteoritu ...

29. června 2008 v 16:27
Připomínáme si 100. výročí pádu vesmírného tělesa do centrální Sibiře u řeky Podkamenaja Tunguska.
Došlo k tomu po 7. hodině ranní tamního času 30. června roku 1908. Úkaz vyvolal řadu spekulací, vědecký svět se shoduje na pádu planetky nebo komety. Dodnes nebyl nalezen ani jediný kus meteoritu a pravděpodobně ani kráter.
Řada svědků onoho dne 30. června 1908 viděla průlet jasně zářícího neznámého tělesa a slyšela následnou sérii výbuchů. Došlo k tomu v centrální Sibiři nad řekou Podkamenaja Tunguska asi 75 km severně od města Vanavara v 7 hodin a 14 minut. To už bylo denní světlo a lidé na obloze nejprve spatřili tak intenzivní světlo, že se do něj ani nešlo dívat. Pohybovalo se od jihovýchodu k severozápadu a jeho let byl zakončen gigantickým výbuchem. Svědci hovoří dokonce o sérii několika výbuchů, jako by to byla dělostřelecká salva. Nad místem detonace se vytvořil vysoký sloup prachu a dýmu z požáru, který výbuch způsobil. Lidé cítili zemětřesení a silná tlaková vlna v okruhu několika desítek kilometrů vyrazila skleněná okna a porazila stojící lidi.
Obrovskou explozi zaznamenaly asijské seismické stanice jako zemětřesení o síle 5 stupňů Richterovy stupnice a barometry po celém světě detekovaly tlakovou vlnu. Kvůli obrovskému množství prachu, které se po výbuchu dostalo do atmosféry, byla v noci světlá obloha a ze svědeckých výpovědí plyne, že se v noci daly číst noviny a obloha hrála různými barevnými odstíny.
Další podrobnosti v Tiskovém prohlášení České astronomické společnosti.

KOSMOS-NEWS č.99 je na cestě ...

27. června 2008 v 21:36
Po zdržení způsobeném havárií mého počítače v pátek třináctého je konečně dokončeno "předjubilejní" devětadevadesáté číslo zpravodaje KOSMOS-NEWS a včera a dnes jsem ho odeslal odběratelům. V obálce je přiložena i společná fotografie z KOSMOS-NEWS PARTY 2008 pro ty, kteří si jí v Bohdanči objednali.
Z obsahu:
* KOSMOS-NEWS PARTY 2008
* Eugene Cernan s vnučkou Ashey navštívili Prahu
* Velké setkání legend v Morgenrothe-Rautenkranz
* World Space Week 2007 - závěrečná zpráva
* Perličky z Tomášova blogu - květen 2008
* Zemřel Kolumbův navigátor raketového věku
* Američané mají "měsíční beton"
* Židovský kosmonaut poblahopřál z vesmíru
... a další autorské i převzaté texty.
Zajímavé čtení přeje
Milan

Historická chvíle je zde ...

25. června 2008 v 15:19
Česká republika vstupuje do Evropské kosmické agentury
Praha, 25. června 2008 - Generální ředitel Evropské kosmické agentury (ESA) Jean-Jacques Dordain oficiálně informoval Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) o jednomyslném souhlasu Rady ESA se vstupem České republiky do této prestižní mezinárodní organizace.
Po podpisu přístupové dohody mezi vládou ČR a vedením ESA a následném schválení Parlamentem ČR se Česká republika stane plnoprávným členem Evropské kosmické agentury. "Je to završení několikaleté práce a já jsem rád, že mohu být u té poslední fáze naší cesty do ESA. Pro českou vědu bude mít plné členství v této organizaci obrovský význam," konstatoval ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška.
Evropská kosmická agentura je mezivládní výzkumná a vývojová organizace v oblasti výzkumu kosmu a kosmonautických technologií. Byla založena v roce 1975 a v současné době má 17 členských zemí. Po celou dobu své existence je uznávaným a rovnocenným partnerem jiných významných kosmických agentur, jako je americká NASA, Ruská kosmická agentura či japonská NASDA.
Mezi hlavní úspěchy ESA patří vývoj evropských nosných raket Ariane a Vega, instalace modulu Columbus na mezinárodní stanici ISS a úspěšná funkce nákladní kosmické lodě ATV. Unikátní je výzkum planety Venuše sondou Venus Express, za pozornost stojí i detailní stereosnímkování povrchu Marsu sondou Mars Express, která zajišťuje i spojení s americkou sondou Phoenix na povrchu Marsu, nebo přistání sondy Huygens na povrchu Saturnova měsíce Titan. ESA zajišťuje také celou řadu technologických výzkumných družic, jejichž výsledky nalézají uplatnění v hlavních evropských programech Galileo a Globální monitoring životního prostředí a bezpečnosti (GMES).
Česká republika navázala prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy oficiální kontakty s ESA v roce 1996, kdy byla uzavřena rámcová dohoda o spolupráci. Od té doby se MŠMT podařilo vzájemné vztahy neustále rozšiřovat.
V současné době završuje Česká republika čtyřleté působení v programu ESA pro evropské spolupracující státy (PECS). Jeho smyslem je příprava národních kapacit na úspěšné plné členství v ESA. V tomto programu bylo dosud řešeno 27 projektů z různých oborů v celkovém objemu 8,5 mil. Euro.
Výsledky dosažené Českou republikou v programu PECS ocenila ESA i při auditu připravenosti národní infrastruktury a staly se tak základem k vyslovení souhlasu všech nynějších členských zemí s přijetím České republiky za nového člena. Touto zkouškou zatím ze všech zemí bývalého socialistického bloku prošla jen Česká republika.
MŠMT se podařilo ve spolupráci s Českou kosmickou kanceláří konsolidovat české kapacity v oblasti kosmického výzkumu a průmyslu, navázat efektivní pracovní vztahy s Evropskou kosmickou agenturou a tak vytvořit podmínky pro úspěšné zapojení českých výzkumných a vývojových pracovišť do mezinárodní spolupráce.
Programy ESA představují pro české vědecké, výzkumné a průmyslové organizace široké možnosti zapojení do mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu kosmického prostoru, výzkumu Země, družicové telekomunikace a navigace a kosmonautických technologií. Spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou zvyšuje konkurenceschopnost českých ústavů a průmyslových firem a zlepšuje jejich mezinárodní uplatnění. Plné členství poskytne ČR významné ekonomické a kulturní přínosy založené na výrobě zařízení pro kosmonautiku a její využívání ve sféře služeb a vzdělávání.

Den s Eugenem Cernanem - moje úlovky ...

23. června 2008 v 22:55
Ze čtvrtečního programu s legendou americké astronautiky jsem si odnesl, kromě spousty úžasných a nezapomenutelných zážitků, i tři podpisy na doplnění mé sbírky...
Jen tyhle tři, nechtěl jsem více obtěžovat.
Milan

Den s Eugenem Cernanem...

20. června 2008 v 17:43
Čtvrtek 19.června jsem prožil v blízkosti jedné z velkých legend kosmonautiky...
10:30 - Tisková konference Úřadu vlády ČR
Černý Superb s astronautem a jeho šestnáctiletou vnučkou Ashley přijíždí před Strakovu akademii přesně v okamžiku kdy tam přicházím i já. Vystupuje, zdraví se s pěticí čekajících lidí, rozdává první autogramy (neotravoval jsem...), za pár chvil bez jakéhokoliv odhánění návštěvníků mizí uvnitř budovy.
Po 45 minutách rozhovoru s předsedou vlády začíná tisková konference - ta se koná v zahradě, nikoliv v sále, jak je běžné - je škoda nevyužít slunečné jarní počasí. Dva televizní štáby (NOVA, PRIMA), asi deset dalšíách fotografů a novinářů, já a Michal Václavík... Po úvodním slovu předsedy vlády ČR Mirka Topolánka a pozdravu Eugena Cernana dochází na několik dotazů - mimo jiné i na očekávané téma "Radar". I odpověď je očekávaná: "Nejsem politik" - a dost rychlé otočení odpovědi mimo toto téma (ale k podtextu je znát souhlasné stanovisko...). Zářící dědeček představuje novinářům i svojí nejstarší vnučku Ashley (jen pro doplnění - má celkem čest vnuček a tři vnuky), které přijel ukázat místa kde žili její pra-prarodiče. A říká, že ona si asi teprve teď uvědomuje, že její dědeček byl astronaut...
Po necelých třiceti munutách setkání končí, následuje několik fotografií s vybranými (???) pracovníky Úřadu a klidný odjezd - už bez asistence sběratelů - i když pro ně by byla šance na získání autogramu Eugena Cernana před Úřadem vlády ČR asi nejsnadnější z celého dne.
Upozornil jsem na tuto možnost několik kolegů sběratelů, kteří jeho autogram chtěli získat - nebyl tam žádný z nich. Jejich problém...
Oficiální tisková zpráva Úřadu vlády je zde.
13:00 Beseda se středoškolskými studenty - Pantheon Národního muzea
Nabitý sál studentů, několik VIP hostů, busty českých velikánů na stěnách - to byly kulisy odpolední besedy amerického astronauta s česko-slovenskými předky. Moderátor programu dr.Jiří Grygar v úvodu vzpomíná na první setkání s Eugenem Cernanem v roce 1974, v nemilosti státní moci a v klidném "odstrčení" na Observatoři v Ondřejově.
Jak byli zúčastnění studenti na besedu vybráni nevím, předpokládám, že byla oslovena prestižní pražská gymnázia která vyslala po celé třídě, ale faktem je, že možná až 200 děti celkem se zájmem 1,5 hodiny poslouchalo. A neoddiskutovatelným faktem je i to, že Eugene Cernan mluvit umí, k dětem i dospělým. Stovky (možná snad tisíce???) podobných setkání jsou znát.
Zdařilou reportáž z besedy si můžete přečíst na stránkách novináře Karla Pacnera a z pera (pardón, klávesnice) téhož autora je i velký souhrnný článek na webu iDNES
Z několika "běžných" otázek vybočily snad pouze dvě - dotaz na směrování americké kosmonautiky po nástupu nového amerického presidenta (Cernan: "Obama, pokud zvítězí, chce vzít peníze z kosmonautiky a dát je na vzdělání. Ale k čemu budou peníze na školách, když studentům bude chybět motivace...") a dotaz na jeho medailonek který odmítl sundat před startem Apolla 17 (Cernan si rozepnul košili a medailonek s Mariií, patronkou pilotů, který nikdy z krku nesundal, ukázal...).
Po besedě následuje krátká autogramiáda, nepříliš připravení studenti si nechávají podepsat kusy papíru a batohy, knížek nebo fotografií je tam málo - a pokud už, tak od dospělejších zájemců :-)
19:00 Slavnostní recepce na počest Eugena Cernana v Pantheonu Národního muzea
Odhadem tak sedmdesát, osmdesát hostů se sešlo na večerním setkání s Eugenem Cernanem. Ten, v doprovodu vnučky a generálního ředitele Národního muzea, se z každým z hostů pozdraví a popovídá. Postupem času se však čím dál více vrací a čím dál déle zdržuje u skupiny "kosmonautických" hostů (odborníci na muzejnictví, druhá hlavní skupina hostů, ho zřejmě tolik neláká) - Jan Kolář, Tonda Vítek, Jiří Grygar, Pavel Suchan, Luboš Perek, Ladislav Sehnal, František Fárník, moje maličkost - až nám ho musí ředitel Národního muzea občas přijít uzmout...
Z popudu Jiřího Grygara vzniká i další fotografie "spikleneckého centra" - tentokráte ve složení Antonín Vítek, Eugene Cernan a Jan Kolář - jako vzpomínka na původní fotografii která vznikla na Ondřejově v roce 1974 při neoficiálním a neformálním předání československé vlaječky kterou měl s sebou Cernan na Měsíci. Tu původní fotografii nyní nemůžu nikde najít, tak snad alespoň "první kopii" z roku 1994 (Jiří Kroulík, Eugene Cernan, Jan Kolář a Karel Pacner).
Příjemné, téměř tříhodinové setkání se chýlí ke konci. Stoly jsou stále plné jídla a pití, ale zítra naše hosty čeká další náročný den - a to hlavně po emoční stránce - Eugene Cernan pojede vnučce Ashley ukázat rodiště předků její prababičky.
Na závěr hodnocení dědečka od šestnáctileté Ashley (z jejího rozhovoru s doc.Kolářem): "Rodina je z něj na zbláznění a pořád jen čekáme co si zase vymyslí. Před měsícem byl v Koreji a za měsíc letí do Číny na Olympiádu..."
Byl to úžasný den na který se nezapomíná...
Milan

Eugene Cernan v Praze (4) ...

18. června 2008 v 22:33
Eugene Cernan s vnučkou prožil druhý den v Praze.
Navštívil Národní muzeum a výstavu "Stopy lidí" - při následné tiskové konferenci bylo oznámeno prodloužení této výstavy, na níž je i československá vlajka kterou měl Cernan s sebou na Měsíci v roce 1972 při letu Apolla 17.
Česká televize na programu ČT24 odvysílala přímý rozhovor s Eugenem Cernanem - poslechnout si ho je možné ZDE (pozor 190MB!)
Ve čtvrtek je na pořadu setkání s premiérem České republiky a tisková konference na Úřadu vlády, odpoledne setkání a beseda se studenty pražských středních škol a večer slavnostní setkání s představiteli českého muzejnictví a vědy.
Je možné, že se beseda se studenty bude vysílat na pořadu ČT24 - sledujte od 13 hodin...
Zítra u toho budu - těším se
Milan

Eugene Cernan v Praze (3) ...

17. června 2008 v 21:58

Tisková informace Úřadu vlády ČR

19. 6.: Premiér s americkým astronautem o projektu Galileo, TK v 10.30 hod.

Předseda vlády ČR Mirek Topolánek ve čtvrtek 19. června přijme amerického astronauta Eugene Cernana. Hovořit budou o české kosmonautice, členství ČR v Evropské kosmické agentuře (ESA) a vývoji projektu Galileo.
Kapitán Eugene Cernan se účastnil letů Gemini 9 (roku 1966), Apollo 10 (roku 1969) a Apollo 17 (roku 1972). Je posledním člověkem, který se pohyboval na povrchu Měsíce. E. Cernan má české a slovenské předky a ke svému původu se hrdě hlásí. Na návštěvu České republiky přicestoval na oficiální pozvání premiéra Mirka Topolánka.

10.30 hod. - tisková konference
Příchod novinářů nejpozději 15 minut před začátkem akce.

Místo: Úřad vlády ČR, nábřeží Edvarda Beneše 4, Praha 1

Tiskový odbor Úřadu vlády ČR

Eugene Cernan v Praze (2) ...

17. června 2008 v 13:29
Eugene Cernan se ve svém nabitém programu ve dnech 17. - 21. 6. 2008 sejde s předsedou vlády, s Václavem Havlem a na recepci v Národním muzeu s představiteli českého muzejnictví a české vědy. V Národním muzeu si prohlédne výstavu Stopy lidí a sejde se zde také se studenty pražských gymnázií. Součástí jeho programu budou také dvě tiskové konference. Spolupořadatelem programu E. Cernana je spolu s Národním muzeem Astronomický ústav AV ČR.
Zdroj: ASTRO.cz a oficiální tiskové prohlášení Národního muzea
Milan

Eugene Cernan v Praze!!!

16. června 2008 v 16:55
To, o čem se mezi několika málo zasvěcenci mluví již delší dobu bylo oficiálně zveřejněno dnes odpoledne:
Do Prahy opět přijede americký astronaut s česko-slovenskými předky EUGENE CERNAN.
Informovala o tom oficiální tisková zpráva Národního muzea:
Astronaut Cernan na výstavě Stopy lidí
Do vlasti svých předků přilétne poslední člověk naší planety, který zanechal svou stopu na Měsíci, aby se podíval na výstavu o stopách lidstva v Národním muzeu. Národní muzeum přivítá ve dnech 17. až 21. 6. 2008 amerického astronauta Eugena A. Cernana, který přilétá na návštěvu České republiky jako host premiéra Mirka Topolánka, aby shlédl výstavu Stopy lidí v Národním muzeu.
* * * * *
Návštěvu organizuje Úřad vlády ČR a Národní muzeum Praha.
Detailní informace o programu amerického hosta v tuto chvíli ještě nejsem oprávněn zveřejnit.
Můžu snad pouze sdělit, že v nabitém pražském programu není počítáno s žádnou akcí pro veřejnost.
Na fotografii je Eugene Cernan při své poslední návštěvě Prahy na podzim 2004 (další informace o této návštěvě najdete např. v bulletinu KOSMOS-NEWS)

Pátek třináctého ...

14. června 2008 v 0:05
... a že to prý nefunguje - tedy ten "pátek třináctého"
Ráno jsem přišel k pracovně k počítači a ten se mnou komunikoval na úrovni odpovídající tak zhruba prvnímu Sputniku - píííp-pip-pip ... Toť vše, další reakce žádná, obrazovka tmavá, smutná...
Zavzpomínal jsem na dnešní den v kalendáři a šel volat svému "dvornímu opraváři počítačů" Martinovi (jen pro upřesnění manželovi Dany kterou většina z vás zná z KNP v Bohdanči od registrace). Má to chudák se mnou práce - řekl bych téměř na plný úvazek.
Takže jsem zase bez počítače, tentokrát ale naštěstí nikoliv bez dat, protože po posledním velkém karambolu mám nastavený program denního zálohování veškeré práce na externí disk - a stolní PC nahradí notebook. Ale toho "třináctého, pátek..." - asi tomu začnu aspoň trochu věřit.
Víte, že existuje dokonce lékařská diagnóza fóbie z pátku třináctého? Jmenuje se "paraskavedekatriafobie" a jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13 (triskaidekafobie). Více o tom si můžete přečíst například na stránkách Wikipedie.
(Zdařilý úvodní obrázek jsem si vypůjčil ze stránek http://brejlounek.wz.cz)
Milan