KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Květen 2008

O Zeměstřesení v Akademii...

30. května 2008 v 12:48
Není to sice téma přímo kosmonautické, ale i tak by třeba některého návštěvníka mého blogu mohlo zaujmout:
V pondělí v podvečer se v hlavní budově Akademie věd na Národní třídě v Praze (Národní 3, Praha 1, 1. patro, místnost 108) uskuteční přednáška o důvodech a následcích nedávného ničivého zemětřesení v Číně.
Annotace:
Zemětřesení o síle 7.9 stupňů Richterovy škály, které zasáhlo 12. května provincii Sichuan ve střední Číně, má za následek na 70 000 obětí, desetitisíce zraněných, pět milionů obyvatel bez střechy nad hlavou a obrovské materiální škody. K silným zemětřesením
v této oblasti dochází opakovaně v důsledku jejího specifického geologického vývoje a tektonické stavby. Právě s touto problematikou Vás seznámí seismologové Geofyzikálního ústavu AV ČR. Vysvětlí dále, ve kterých oblastech Číny v minulosti k ničivým zemětřesením docházelo a proč a pojednají o současných možnostech předpovědi zemětřesení, varovných systémů a předcházení ničivým následkům zemětřesení. V neposlední řadě Geofyzikální ústav na příkladu záznamů čínských zemětřesení představí českou národní sít seismických stanic a její účel.
Přednášet budou Aleš Špičák a Jan Zedník.
Další informace o tomto neštěstí najdete například na stránkách serveru Katastrofy.com
Milan

Gymnázium v Teplicích ...

29. května 2008 v 11:19
V úterý jsem si udělal "výlet" do Teplic a na tamním Gymnáziu přednášel studentům o kosmonautice a jejím užití v lidském životě. Na programu byla i odpolední přednáška pro veřejnost na téma "Všední den kosmonauta".
V aule krásné historické budovy, staré přes 100 roků, se během tří více než hodinových bloků bloků vystřídalo téměř 230 studentů z devíti tříd.
Moje vystoupení bylo součástí doprovodných akcí u příležitosti velké výstavy o kosmonautice která je na chodbách Gymnázia instalována již téměř tři měsíce - a kterou připravila Teplická kosmická kancelář (TSO), která na škole úspěšně funguje (podobnost názvu s Českou kosmickou kanceláří není nikterak náhodná...).
Základ výstavy je připravenen Tomášem Přibylem (modré velkoplošné plakáty) jako putovní a doplněn o další zajímavé materiály.
Milan

Ohlédnutí za KNP2008 (5) ...

27. května 2008 v 0:13
Asi už to řada z Vás zaregistrovala, ale pro ty ostatní jen upozornění na to, že na stránkách KOSMOS-NEWS PARTY jsou již fotografie z letošního setkání.
A na stránkách KOSMOS-NEWS je již konečně zveřejněno březnové číslo (KN93) bulletinu.
Za opožděné publikování se omlouvám - výmluvu mám již tradiční - jistě jí všichni znáte - nějak to nestíhám...
Milan

Phoenix na Marsu, Halousek v Teplicích ...

25. května 2008 v 17:24
Dnes v noci přistane Marsu sonda Phoenix, na jejíž palubě bude i miniDVD z křemenného skla se jmény statisíců lidí kteří předali svůj pozdrav marťanské civilizaci. I moje jméno je mezi nimi a proto budu přistání sledovat s o to větším napětím.
Phoenix, který bude na "severu" Marsu provádět geologická a meteorologická pozorování a výzkum, přistane v noci z neděle na pondělí v 1hodinu 38minut našeho (SELČ) času.
Podrobnější informace najdete například na webu ASTRO.cz.
Nejenom Phoenix je na cestě - i já zamířím na sever - tentokráte do Teplic, kde mám v úterý několik přednášek - nejprve tři pro studenty teplického Gymnázia a odpoledne i přednášku pro veřejnost na téma "Jak se žije ve vesmíru". Povídání o tom, jak se žije kosmonautům ve vesmíru, jak tam pracují, jí, spí a ... proběhne od 16:30 taktéž na Gymnáziu Teplice.
A zatímco Phoenix se blíží k cíli své cesty, tak na druhé straně naší planety začíná možná už v tuto chvíli pomalu balit jeden velice zajímavý člověk před svojí cestou do Česka...
Milan

Gymnázium Lovosice ...

22. května 2008 v 21:56
Trochu opožděně pár fotek z přednášek o kosmonautice na Gymnáziu v Lovosicích (dvě hodinové přednášky se uskutečnily 11.dubna 2007).
Nešlo jen o suchý zip a teflon, ale i o další aplikace - satelity, družice, umělé srdce, GPS navigace či solární články. A odpoledne došlo i na Gagarina při přednášce pro veřejnost a ostatní studenty školy. Bylo to tam fajn...
Jen na okraj - úžasná vymoženost se kterou se v poslední době setkávám na školách čím dál tím více se jmenuje "interaktivní tabule" - věcička kterou vidíte po mojí pravé ruce - dataprojektor a dotyková velkoplošná tabule umožňuje při výuce netušené možnosti. Je fajn, že se s ní setkávám i v malých školách, že i například děcka z vesnic mají šanci pracovat ve škole s tou nejmodernější vyučovací technikou.
Milan

MF Dnes - pátek 16.5.2008 ...

19. května 2008 v 21:33
V páteční MFDnes vyšlo v pardubické příloze povídání (nejen) o mém sbírání autogramů astronautů.
Článek se nakonec objevil i na iDnes, kde, máte-li zájem, se na něj můžete podívat i vy.
Vznik článku byl docela zajímavý - nejprve mělo jít o článek z letošní KOSMOS-NEWS PARTY. Jelikož slečna redaktorka nestihla do Bohdanče přijet, změnilo se téma ze "Setkání kosmonautiky" na rozhovor o mém sbírání - dokonce i s vloženým rozhovorem s mojí manželkou, v němž se přiznává, že "spala se stovkami kosmonautů v ložnici..." (pro mravokárce uvádím, že šlo o stovky fotografií s podpisy kosmonautů které byly v šanonech všude v naší ložnici).
Nakonec ale se ve zkrácené verzi už "ložnicová scéna" chybí. Škoda...
Několik drobných chybek v textu bylo způsobeno tím, že jsem ho před vydáním už neviděl, o čemž svědčí i jeden zkomolený "Hanousek" v textu.
Milan

Víkendové setkání v Morgenrothe-Rautenkranz...

18. května 2008 v 23:10
V německém Muzeu kosmonautiky v Morgenrothe-Rautenkranz se o tomto víkendu sešly více než dvě stovky zájemců o kosmonautiku, aby společně se Sigmundem Jahnen a Vladimírem Remkem vzpomenuli na jejich kosmické lety, od nichž uplynulo, či uplyne, třicet roků.
Oproti původně avizované "Jahnově jedenáctce"(na plakátku zleva: Ernst Messerschmid, Ulf Merbold - nepřijel, Thomas Reiter, Vasilij Ciblijev, Valerij Bykovskij, Sigmund Jahn, Jurij Gidzenko, Vladimír Remek, Oldřich Pelčák - nepřijel, Eberhard Kollner, Gerhard Thiele) bylo kosmonautů nakonec jen devet, ale přesto nebylo o zajímavá setkání nouze. A nouze nebyla ani o podpisy, zásoby připravených fotografií byly "podpisy zhodnoceny" téměř kompletně.
Beseda s kosmonauty: zleva moderátor, Thiele, Reiter, Bykovskij, překladatel, Jahn, Messerschmid, Ciblijev a Gidzenko
Po pátečním podvečerním zahájení a sobotním téměř celodenním bloku přednášek byla v podvečer naplánována velká autogramiáda hostů. A to byl jediný, za to však veliký, problém organizátorů - po zmateném posunování stolů, řetízků, židlí, kosmonautů i čekajících zájemců o podpisy se nakonec autogramiáda zvrhla v ohromnou chaotickou tlačenici kolem sedících kosmonautů.
Setkání s legendou: zleva Jarda, Kamil, Luboš, Valerij Bykovskij, Jana, Ivo, Dan, Jirka a Milan
Naše výprava (dvě auta, osm cestujících) měla naštěstí většinu podpisů posbíraných již před oficiální autogramiádou, a to i přes značnou snahu zabránit tomu ze strany místní ochranky - ano už i Muzeum kosmonautiky má najatou ochranku kosmonautů před sběrateli...
Vasilij Ciblijev kouřil pod stromem a společnou fotografii nedmítl...
Nedělní dopolední "kulturní program" se v německém podání rovná hudební produkci třech velmi hlasitých hornických dechovek (pro objektivnost nutno dodat, že jedna z nich byla z Čech), konzumaci grilovaných párků a pití piva nesmírně vzdáleně podobajícího se barvou pivu našemu.
Náhradník prvního kosmonauta NDR Eberhard Kollner nese svůj úděl statečně...
Snad jedinými "kaňkami" z našeho pohledu bylo neočekávané zmizení Thomase Reitera už před sobotní autogramiádou a neúčast našeho Oldřicha Pelčáka (po němž smutněla řada přítomných sběratelů). Nakonec se podpisy sehnat zadařilo, zbyl čas i na fotografování a v sobotu podvečer i na společnou fotografii s postávajícím Valerijem Bykovským (v tuto chvíli se čtvrtým služebně nejstarším žijícím kosmonautem světa...)
S Gerhardem Thielem se setkávám v poslední době na téměř všech akcích - i v Morgenrothe-Rautenkranz...
Hezké to bylo, hezké. Osm kosmonautů a jeden kandidát - to se nepotká zas až tak často.
A já jsem se dostal dokonce i do oficiální fotogalerie na webu Muzea
Milan

Ohlédnutí za KNP2008 (4) ...

16. května 2008 v 0:30
Galérie přednášejících na letošní KOSMOS-NEWS PARTY
Karel BEJČEK - Interkosmos v obrazech...
Julius CACKA, Milan HALOUSEK - Blízká setkání kosmického druhu...
Milan HALOUSEK - XX.světový kongres ASE, Edinburgh, Skotsko
Antonín VÍTEK - Kosmonautika 2007-2008
David HOLAS, Aleš HOLUB - czCUBE, projekt české amatérské družice
Lubomír KURZ - Kosmonautika hrou...
Boris VALNÍČEK - Představení projektu Interkosmos
Luboš PEREK - Současný stav na geostacionární dráze
Jan KOLÁŘ - Kosmonautika v České republice

Přednáška na Základní škole v Úpici...

15. května 2008 v 1:00
Dneska jsem si udělal výlet do Úpice, kde jsem dopoledne přednášel na Základní škole bratří Čapků. Celkem se tří hodinových přednášek zúčastnilo přes 50 deváťáků. Povídání o využití kosmonautiky pro život lidí na Zemi bylo tradičně doplněno postery s fotografiemi kosmonautů a modelem raketoplánu (Saturn s Apollem tentokráte zůstal uložený doma).
Bylo to příjemné dopoledne...
Milan
P.S.: Podívejte se ve čtvrtek do Mladé fronty (tedy do MF Dnes) ...

Ohlédnutí za KNP2008 (3) ...

13. května 2008 v 23:18
KOSMOS-NEWS PARTY to jsou hlavně diskuse, diskuse, diskuse, ...
David Holas a Aleš Holub
Julius Cacka a Ivo Hudec
Josef Hromas a Luboš Novák
Kamil Vojtasík, Jan Kolář (ředitel České kosmické kanceláře) a Tomáš Přibyl
Diskuse okolo Antonína Vítka nad přistáním Sojuzu TMA-11
???, Luboš Perek a David Holas
Vláďa Kováč a Václav Toman
Karel Pacner, Antonín Vítek a Luboš Perek