KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Leden 2008

Stephanie Wilsonová - černá kráska...

30. ledna 2008 v 0:01
Stephanie je opravdu krásná! To je můj hlavní poznatek ze setkání s ní... Drobonká, příjemná a krásná. A k tomu astronautka, dokonce dvojnásobná (Discovery STS-121/2006 a znovu Discovery STS-120/2007).
Když nad tím tak přemýšlím, tak je to vlastně první černý astronaut, kterého jsem osobně potkal.
Na společném obědě jsem si vzájemně vypomohli při společném posouvání se nad mísami s pochutinami. Madam Wilson mě servírovala rybí závitky, já jí zase na oplátku tortellini :-)
Takže jako jediný nezdvořák se zachoval můj foťák, který odmítl zaregistrovat - a tedy i vyfotografovat - tmavou Stephanii stojící před tmavou (černou) plochou posteru (je vidět na spodní fotografii...) během jejího rozhovoru s Tomášem. Prostě neblesknul a neblesknul a vyráběl jeden černý obrázek za druhým...
Milan

Tondo, gratuluji!!!!

28. ledna 2008 v 10:17
Akademie věd České republiky udělí
Čestné medaile Vojtěcha Náprstka
Slavnostní předání se uskuteční v úterý 29. ledna 2008, ve 14.30 h, ve vile Lanna, V Sadech 1, Praha 6
Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka každoročně uděluje Akademická rada AV ČR publicistům a vědcům jako ocenění za dlouholetou a cíleně vedenou činnost v popularizaci vědeckých poznatků. V letošním roce medaili převezmou:
Antonín Vítek, dlouholetý popularizátor kosmického výzkumu,
Miroslav Bobek, ředitel Českého rozhlasu Leonardo,
Jan Krekule, Ústav experimentální botaniky AV ČR, v.v.i.
Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka zavedla Akademie věd ČR v roce 2003. Medaili uděluje Akademická rada AV ČR publicistům a vědcům jako ocenění za dlouholetou a cíleně vedenou činnost v popularizaci vědeckých poznatků. Toto ocenění je výsledkem iniciativ Vědecké rady AV ČR - zpřístupňovat a vysvětlovat nové vědecké poznatky a vědecké postupy široké veřejnosti.
Milan

Scott Parazynski - Too Tall...

27. ledna 2008 v 15:28
Již v KOSMOS-NEWS č.62 (únor 2005) psal Tomáš Přibyl o "svérázném protestu" Scotta Parazynského proti jeho vyřazení z dlohodobé posádky na stanici MIR. Protože jeho výška překročila bezpečnostní limit Sojuzu nosil na své jmenovce označení "TOO TALL PARAZYNSKI" - Příliš velký Parazynski).
Je zajímavé že při našem setkání v Římě, měl Scott tuto nášivku stále na své bundě. Navíc doplněnou odznáčkem připomínajícím tragický let Columbie STS-107.
Za povšimnutí jistě stojí i sestava pěti emblémů misí, jichž se Parazynski účastnil, a které má našité na pravé straně hrudi.
Když jsem se při obědě díval na opravdu vysokou postavu Scota (která obzvláště vyniká vedle malinkých kolegyň Melroyové a Wilsonové) tak jsem si uvědomil, že dva metry ode mne je člověk kvůli kterému jsem před několika měsíci (přesněji 3.11.2007!) seděl s očima nalepenýma na monitor počítače a sledoval každý jeho pohyb při opravě poškozeného panelu ISS a držel palce aby to dobře dopadlo. A teď najednou neletěl nějakých 340km nad mojí hlavou, ale postával a bavil se dva metry ode mne. Zvláštní pocit, zvláštní situace...
Milan

Náš výlet na CollectSpace...

24. ledna 2008 v 22:14
Náš výlet za kosmonauty do italského ESRINU je už zdokumentován i na největším kosmonautickém serveru COLLECTSPACE (podívejte se do pravého sloupce).
Alespoň jsme si udělali reklamu...
Milan

Pamela Melroyová - malá velká velitelka...

23. ledna 2008 v 21:40
Do sálku kde probíhala "snídaně astronautů s novináři" vešla jako předposlední - ale hned podala všem kolem sebe ruku a pozdravila se s nimi. Drobná žena středního věku (mimochodem, o tři měsíce mladší než já...) která již třikrát vedla raketoplán do vesmíru - 2x jako pilot (Discovery STS92 v roce 2000 a Atlantis STS-112 v roce 2002) a nyní jako velitelka expedice Discovery STS-120.
Usměvavá, ale už od rána viditelně nastydlá. Odpoledne, po obědě už bylo jasné, že se těší už jen na to, až si bude moci odpočinout. Výlet do Itálie absolvovala s manželem (tedy pokud ten muž který jí byl při obědě velmi nablízku byl manžel...).
Temperamentní a usměvavá žena, která ve své posádce zvládala partu dlouhánů (Parazynski, Nespoli i Anderson) byla nepřehlednutelná i během celého programu. Při přednášce vyprávěla o své posádce, dávala rozhovory, fotografovala se, usmívala...
Mám velkou radost z toho, že právě s ní jsem si při obědě mohl přiťuknout - i když jsem měl pouze čistou vodu a ona, podle barvy vína ve sklence, taky moc alkoholu nepila...
Milan

Posádka Discovery STS-120 v Itálii...

22. ledna 2008 v 21:47
Patnáct hodin cesty do Říma, snídaně s kosmonauty, přednáška, oběd s kosmonauty a dalších 17 hodin cesty zpátky. Ale setkání s pěti americkými a jedním italským astronautem v italském kosmickém středisku ESRIN (Frascati, předměstí Říma) stálo za tuhle cestu...
Posádka Discovery STS-120 (návratová - tedy bez Taniho, ale s Andersonem který se vracel z ISS) se představila na cestě po Itálii v kompletní sestavě. Bohužel v den, kdy jsme se s posádkou setkali my, ležel pilot George Zamka v posteli s chřipkou. Na některých dalších astronautech (především velitelce Melroyové a domácím Nespolim) už postupující viróza byla viditelně také znát...
Několik málo novinářů, šest astronautů, pohoda a klid - vhodná kombinace k prožití příjemného půldne. Podrobněji v následujících dnech, dnes jdu dospat celonoční non-stop cestu Řím-Praha.
O naší cestě si můžete přečíst i na Tomášově blogu.
Milan

Cesta na jih...

20. ledna 2008 v 0:16
... začíná dneska v noci. A pokud si přečtete Tomášův blog ze 17.ledna tak i snadno odvodíte kam kola našeho auta budou směřovat :-)
Držte nám palce!!!
Milan

Patrick Baudry...

16. ledna 2008 v 15:44
Nový zajímavý přírůstek do mé sbírky přinesla dnešní pošta.
V obálce od mého francouzského kolegy sběratele Michela byla podepsaná fotografie francouzského astronauta Patricka BAUDRYHO (Discovery STS-51G, 1985) a jeho nová knížka "Trois hommes dans l'espace" s věnováním a podpisem.
Sice si v ní moc nepočtu, protože je ve francouzštině, ale do mojí sbírky to je, díky Michelovi, zase jeden zajímavý exponát.
Milan

KOSMOS-NEWS č.94 rozeslán

15. ledna 2008 v 0:13
Všem předplatitelům bylo v pondělí odesláno nové lednové číslo bulletinu KOSMOS-NEWS.
Z obsahu:
* Hasiči Kennedy Space Center (Požáry.cz)
* Z dopisů (Jiří Staněk, Daniel Lazecký)
* Letuška bude odškodněna (iDnes.cz)
* Konference ukázala pět míst, kam mají létat astronauti (Akzuálně.cz)
* Vláda dá více peněz na kosmický výzkum (iHNed.cz)
* Nebezpečný měsíční prach (IAN.cz)
a další texty...
Prosím odběratele, kteří doposud neuhradili předplatné KOSMOS-NEWS na rok 2008, aby tak učinili neprodleně.
Děkuji
Milan

KOSMOS-NEWS č.92 na webu

13. ledna 2008 v 22:35
Na webové stránky KOSMOS-NEWS bylo přidáno listopadové číslo bulletinu.
Stále se mě ještě nepodařilo úplně dohnat ztrátu v umísťování jednotlivých čísel KOSMOS-NEWS na web - ale snažím se...
Hezké čtení přeje
Milan