KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Listopad 2007

Mých dvanáct vteřin slávy...

30. listopadu 2007 v 9:59
PORT je nový týdeník České televize o novinkách a zajímavostech z nejrůznějších oblastí vědy, nových technologií a společenských oborů - chodí ve středu odpoledne od 17:30 hodin na ČT2 a stojí za to, se na něj alespoň občas podívat...
I já jsem se ve středu 28.listopadu díval - na programu byla reportáž z nedávno ukončeného Týdne vědy a techniky. Až jsem se však lekl, když jsem se na obrazovce objevil i já! Nečekaně a bez varování jsem si prožil svých dvanáct vteřin slávy na obrazovce veřejnoprávní televize... Jsem hvězda! :-D
No, už jsem na obrazovce prožil i delší čas, nikdy zatím ale takhle nečekaně.
Pokud máte zájem pořad shlédnout, stačí kliknout na odkaz z archivu ČT. Moje vystoupení je v čase přibližně 4:59 až 5:15. A když už se budete dívat - doporučuji shlédnout vystoupení chemického "učitele-mága" Michaela (je od 17:00 přehrávaného záznamu) - tomuhle říkám "Škola hrou!" - úžasné!!!
Milan
P.S.: Stále zlobí v odpoledních hodinách a o víkendech připojení k webu BLOG.cz. Omlouvám se i jménem provozovatelů webu - údajně stále pracují na rozšíření kapacitních možností této služby. No, zatím to tak nevypadá...

Setkání českých a slovenských odborníků...(2)

28. listopadu 2007 v 20:51
V úterý 27.listopadu se stal zasedací sál Ministerstva kultury místem setkání historie, současnosti a budoucnosti české (resp. československé) kosmonautiky.
... V rozhovoru zleva Vladimír Remek, Čestmír Bárta starší a Čestmír Bárta mladší ...
Sešlo se zde více než 80 hostů na vzpomínkovém setkání československých a českých odborníků kosmického průmyslu minulosti i současnosti, které připravilo Národní technické muzeum v Praze. Bělovlasí kmeti, elegantní dámy, ale i mladí vědečtí pracovníci - to bylo auditórium které si vyslechlo 26 kratších vystoupení na společné téma "Česká a československá kosmonautika minulosti a současnosti".
... vlevo Petr Lála, vedle něj Lubor Lejček ...
Podrobnou informaci o celém setkání najdete za pár dnů ve zpravodaji České kosmické kanceláře "Kosmický kurýr" (o vydání budu informovat) - proto se zde jen omezím na výčet jmen především odborníků z období československé účasti na programu Interkosmos.
Mezi přednášejícími byli : RNDr. Boris VALNÍČEK, DrSc. , Ing. Oldřich PELČÁK, Ing. Vladimír REMEK, Prof. Ing. Karel KUDELA, DrSc., Prof. RNDr. Zdeněk NĚMEČEK, DrSc. , Ing. František HRUŠKA, Prof. Ing. Ivan PROCHÁZKA, DrSc., Mgr. Antonín VÍTEK, CSc. , Doc. MUDr. Josef DVOŘÁK, CSc. , akademik dr. Ladislav MACHO, prof. MUDr. Ludvík NOVÁK, DrSc., MUDr. Antonín VACEK, CSc., Ing. Bedřich RŮŽIČKA, CSc., Ing. Josef MARŠÁLEK, doc. Ing. Jan KOLÁŘ, CSc., Ing. Čestmír BARTA mladší, doc. Ing. Antonín NOVOTNÝ, DrSc., RNDr. Pavel KOUBSKÝ, CSc., doc. RNDr. Luboš PEREK, DrSc., RNDr. Petr LÁLA, CSc., prof. Ing. Jan KUSÁK,CSc., Ing. Marcel GRÜN.
V sále byste našli ale ještě řadu dalších českých a slovenských osobností, kteří se setkání zúčastnili - i oni tvořili dějiny československé kosmonautiky - a budiž jim za to náš dík: Ing. Čestmír BARTA, CSc. starší, RNDr. Václav BUMBA, DrSc., RNDr. Alena CIMBÁLNÍKOVÁ, DrSc., Ing. Stanislav FISCHER, CSc., RNDr. Jiří GRYGAR, CSc, Ing. František KANTOR, Mgr. Jiří KROULÍK, RNDr. Lubor LEJČEK, DrSc., Ing. Karel PACNER, RNDr. Ladislav SEHNAL, DrSc., Ing. Pavel TŘÍSKA, CSc. a Ing. Ludmila TŘÍSKOVÁ, CSc., Ing. Jaroslav VOJTA.
Milan

Věda kontra iracionalita

26. listopadu 2007 v 8:44
O čem je sborník Věda kontra iracionalita 4?
Jednotlivé populárně-vědecké eseje a články se pokoušejí odpovídat například na otázky: Jaká jsou skutečná rizika jaderné energetiky a jak působí radioaktivita na člověka? O co jde ve sporu o geneticky modifikované plodiny? Jsou tak nebezpečné, jak tvrdí jejich oponenti? Proč je nová módní věda - memetika - spornou disciplínou? Jaké jsou motivace a argumenty kreacionismu, který útočně vystupuje proti darwinismu? Přečtete si, jaké mýty existovaly o sovětské kosmonautice a jak se dnes v USA zpochybňuje přistání astronautů na Měsíci v programu Apollo. Ve sborníku najdete přesvědčivé argumenty, které vyvracejí úspěšnost proutkaření a pádné argumenty, které zpochybňují astrologii a hodnotu horoskopů. Dozvíte se, jakým způsobem nás klamou věštci, jak své pravdy odezírají pomocí "chladného čtení" z tváře. Další článek rozkrývá obskurní víru části veřejnosti v řádění poltergeistů. Různé vědecké discipliny se zajímají i o to, jak vznikají zážitky blízkosti smrti. Shrnutí těchto poznatků najdete v článku, Věda zkoumá "tunel do věčnosti". Sborník je plný věcných argumentů a pomůže zvídavým čtenářům porozumět tématům, která mají své vyznavače i skeptické oponenty.

Český klub skeptiků SISYFOS, člen Evropské rady skeptických organizací (ECSO), se zabývá studiem nejrůznějších sporných, paranormálních i pavědeckých témat a podporou kritického skeptického myšlení. Od roku 1995 pořádá v Praze ve spolupráci s Akademií věd ČR pravidelné přednášky v cyklu Věda kontra iracionalita, na kterých seznamuje veřejnost s výsledky svých kritických analýz. Nejcennější a nejzajímavější přednášky Klub publikuje ve stejnojmenných sbornících. Tento sborník, do kterého je zařazeno 14 článků, je už čtvrtý v pořadí.

Knihu Věda kontra iracionalita 4 vydalo nakladatelství Věra Nosková v polovině listopadu 2007.
Pokud ji neseženete v knihkupectví, můžete si ji objednat na e-mailové adrese lano@centrum.cz.
A já se zde o tomto sborníku zmiňuji proto, že článek o zpochybňování přistání lidí na Měsíci (tedy přesněji článek o vyvracení a vysvětlování důvodů tohoto zpochybňování) navazuje na Tomášovu a mojí přednášku z Akademie věd v roce 2005 a její reprízu na KOSMOS-NEWS PARTY 2005 "APOLLO: PRAVDA JE NĚKDE TAM VENKU"
Milan

Setkání českých a slovenských odborníků...

22. listopadu 2007 v 22:12
Na stránkách Národního technického muzea v Praze byla zveřejněna informace o chystaném "Setkání českých a slovenských odborníků v kosmonautice" které se uskuteční v zasedacím sále Ministerstva kultury ČR v úterý 27.listopadu 2007.
Nebudu se tvářit, že mě tato informace překvapila - protože na přípravě tohoto setkání se již skoro dva měsíce podílím...
Osloveno bylo téměř 70 bývalých i současných předních odborníků z československého a českého kosmického výzkumu, vědy a průmyslu.
Milan

EM 2007 - tentokrát v L+K

21. listopadu 2007 v 10:06
Naše Expedice Mars 2007 skončila už před téměř dvěmi měsíci - její mediální dozvuky jsou však stále živé.
Nejnovější informace vyšla v právě vydaném čísle časopisu Letectví a kosmonautika. Za jejím zveřejněním stojí Tomáš Přibyl (Děkujeme!), z jehož webu jsem tuto informaci i převzal.
Milan

Poznáte pána kosmonauta? (2)

19. listopadu 2007 v 23:29
Taky Vás tak překvapila proměna slovenského kosmonauta Ivana Belly? Je to teď úplně jiný pán než který letěl v únoru 1999 do vesmíru :-)
Bližší informace na blogu Luboše Rybana.
Milan

Poznáte pána kosmonauta?

18. listopadu 2007 v 15:37
Jestlipak poznáte pána kosmonauta na této fotografii? Musím se přiznat, že kdybych nevěděl dopředu o koho se jedná, tak bych měl asi hodně problémů ho zařadit do správné "škatulky".
Takže na fotografii je kosmonaut....
..... 5 .... 4 .... 3 .... 2 .... 1 ....
.... a správnou odpověď najdete na nových stránkách kolegy a přítele Luboše Rybana ze Zvolena.
A taky na stránkách serveru CollectSpace (vpravo nahoře!)
Milan

Levné knihy...

16. listopadu 2007 v 23:49
Už několikrát jsem vás v blogu upozorňoval na levné knížky o kosmonautice, které se objevují v řetězci prodejen "Levné knihy".
Dnes chci představit další dvě knihy které na jejich policích čekají na zájemce.
První z nich je knížka "3D špioni z vesmíru" - publikace formátu A4 je k mání za 59,-Kč (původní cena 197,-Kč/297,-Sk) a na 36 stránkách představuje řadu celkem kvalitních 3D obrázků (červeno-modré brýle přiloženy) nejrůznějších míst na Zemi, fotografovaných družicemi. Doplněno celkem slušnými texty!
Druhou knihou je "Život ve vesmíru" z edice Věda a technika. Publikace se prodává za 69,-Kč a tato cena podle mého tak akorát odpovídá obsahu (původní cena 197,-Kč/297,-Sk). Třicet stránek formátu A4 (opravdu jen 30!) na křídovém papíře je naplněno sbírkou obrázků posbíraných po nejrůznějších encyklopediích a nic nepřinášejícím textem. Nejzajímavějším počinem této knížky tak zůstává přiložená papírová vystřihovánka Mezinárodní kosmické stanice.
Milan

Osobnosti československé kosmonautiky (1) - Boris Valníček

15. listopadu 2007 v 22:47
V poslední době jsem se setkal, a asi budu i nadále setkávat, s řadou lidí, kteří stáli u začátků československé kosmonautiky.
Při dlouhých rozhovorech se od nich dozvídám spoustu zajímavého o československé kosmonautice sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, o programu Interkosmos i o spolupráci s vědci bývalého Sovětského svazu.
Rád bych vás s některými z nich seznámil alespoň formou krátkých medailonků. Nečekejte pravidelný seriál, jen občasné připomenutí lidí, o jejichž existenci toho možná ani moc nevíte.
Milan
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
RNDr. Boris VALNÍČEK, DrSc.
Narodil se 11.4.1927 v Jičíně. Po maturitě na Karlínské reálce vystudoval v letech 1946-1950 meteorologii a experimentální fyziku na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity. V roce 1950 nastoupil do Astronomického ústavu ČSAV, kde pracoval v oblasti sluneční fyziky a v roce 1953 obhájil disertaci na téma slunečních vlivů v meteorologii. Zabýval se vývojem přístrojové techniky pro pozorování Slunce. Po založení organizace INTERKOSMOS v roce 1967 vedl práce na přípravě československých kosmických experimentů jako vedoucí oddělení kosmického výzkumu Astronomického ústavu ČSAV. V roce 1984 získal vědeckou hodnost doktora matematicko-fyzikálních věd. Od roku 1992 je v důchodu a pracuje jako konzultant v oblasti družicových komunikací a přístrojové techniky.
Boris Valníček spolu s Vladimírem Remkem mezi semifinalisty Expedice Mars 2007

ZŠ Ostřetín 13.11.2007

13. listopadu 2007 v 22:49
Dneska jsem měl přednášku na Základní škole v Ostřetíně. Skoro čtyřicet prcků z první až páté třídy. Hodinové povídání o tom, že do kosmu létají nejenom lidé, ale i pejskové a opičky, o suchém zipu a teflonovém nádobí. A hledání "svého" domu na satelitním snímku Ostřetína.
A slíbil jsem jim, že je přes svůj blog pozdravím :-) Takže AHOJ všem ze školy v Ostřetíně! A napište mě - buď pomocí okénka vlevo nahoře na téhle stránce, nebo do komentáře pod tímhle článkem. Budu se těšit...
Pro ostatní: Malá škola, ale s hezkou počítačovou učebnou, dataprojektorem a interaktivní tabulí (úplně novou, ještěnezapojenou) - takhle vybavené nejsou ani některé mnohem větší školy. Velká poklona paní ředitelce!
Milan