KOSMOS-NEWS PARTY 2020 se uskuteční od pátku 1. května do neděle 3. května 2020 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Říjen 2007

29.10.2007 - Nový blog o kosmonautice...

30. října 2007 v 0:13
Na českém internetu se objevil další blog s kosmonautickou tématikou.
Jeho autorem je nám všem dobře známý Dan Lazecký a najdete ho (ten blog, nikoliv Dana :-) ) na adrese http://spacedaniel.blog.cz/
Obsah je zatím jen střídmý, ale podle nastíněného členění rubrik by měla být skladba blogu zaměřena především na ukázky z vlastní sbírky autogramů kosmo/astronautů a na obrazovou dokumentaci o nich.
Držím palce a přeju hodně štěstí.
Milan

27.10.2007 - Space for Humanity...

26. října 2007 v 23:42
Organizace spojených národů, prostřednictvím své poštovní správy ve Vídni, vydala 25.října jako svůj příspěvek k letošnímu výročí kosmonautiky sérii nových poštovních známek se společným mottem "Space for Humanity".
Dvě známky mají cenovou hodnotu udanou v eurech (a text v němčině), další dvě ve švýcarských francích (text francouzský) a zbývající v amerických centech (text samozřejmě anglický).
Známky vycházejí v šestiblocích, doplněné dalším grafickým obrazem navazujícím na motiv známky. Ke známkám je vydáváno několik různých FDC - s jednou známkou, se dvěmi známkami stejného cenového druhu, se všemi známkami na jedné obálce. Dále i "Jumbo-FDC" s celými aršíky. Ke každému cenovému typu známek přísluší i samostatné razítko prvního dne.
Jako doplněk série vycházejí i tři sběratelské aršíky s jednou známkou s provázanou grafikou známky a aršíku.
Informace známkách najdete na stránkách Poštovní správy OSN.
Milan

26.10.2007 - Valerij Tokarev v M.-R. ...

26. října 2007 v 0:13
Před půl rokem otevřené Muzeum kosmonautiky v německém podkrušnohorském městečku Morgenrothe-Rautenkranz pokračuje ve slíbené aktivní propagaci kosmonautiky.
V rámci dalšího z plánovaných programů se zde představí vedle "domácího pána" Sigmunda Jahna i ruský kosmonaut Valerij Tokarev. Účastník dvou kosmických letů (Discovery STS-96 a Sojuz TMA-7) a člen dlouhodobé posádky ISS-12 se v Muzeu představí v sobotu 3.listopadu 2007 ve 3 hodiny odpoledne.
Ale já u toho nejspíše nebudu...
Milan

24.10.2007 - Odešel Ivo Budil...

24. října 2007 v 21:52
Web Českého rozhlasu přinesl dnes zprávu o úmrtí Ivo Budila, celoživotního popularizátora vědy a techniky. Právě "jeho" Meteor jsem velmi rád vždy poslouchal - a dal mě opravdu hodně v chápání moderní vědy.
Text ze stránek Českého rozhlasu Leonardo si zde dovolím ve zkrácené formě uvést:
Jsou zprávy, které se nepíší lehce a všichni bychom byli raději, kdyby jich nebylo třeba. V noci z úterý na středu 24. 10. 2007 zemřel po krátké těžké nemoci ve věku 74 let kolega, dlouholetý rozhlasový redaktor a popularizátor vědy Ivo Budil.
Ivo Budil se narodil 12. května 1933 v Praze. V letech 1951-55 studoval filosofii a historii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Do Československého rozhlasu nastoupil v roce 1955. Jako redaktor působil v Redakci vědy a techniky. V roce 1974 byl pro své smýšlení a nesouhlas s normalizací propuštěn; živil se jako skladník a strojník. V letech 1980-90 působil jako redaktor časopisu Vesmír. V roce 1990 se vrátil do rozhlasu jako vedoucí Redakce vědy a techniky. Od roku 1992 připravoval na stanici Český rozhlas 2 - Praha legendární týdeník Meteor, jehož redakci převzal po Josefu Kleiblovi. Od roku 2005 působil jako externí redaktor Českého rozhlasu Leonardo. Každý den připravoval do dopoledního vysílání desetiminutové rozhovory s předními českými vědci. Ale především nám předával své dlouholeté zkušenosti, radil a pomáhal při zrodu a vývoji naší stanice. Budeme ho postrádat nejen my, ale jistě i posluchači Českého rozhlasu Leonardo.
Po Ivo Budilovi je pojmenována planetka Ivobudil (č. 29738). Objevena byla 23. 1. 1999 na Kleti manželi Tichými, své jméno dostala v roce 2002 ve veřejné soutěži na návrh Petra Sobotky.
(Ondřej Vrtiška , Robert Tamchyna - ČRo Leonardo)
Děkuji, pane Budile!
Váš posluchač Milan H.

23.10.2007 - Přednáška: "Sputnikem to začalo..."

23. října 2007 v 14:05
Hvězdárna barona Artura Krause při DDM Delta a Astronomická společnost Pardubice
si Vás dovolují pozvat v pátek 26.10.2007 v 19:00 hodin do velkého sálu DDM Delta (Gorkého ul., Pardubice-Dukla) na přednášku u příležitosti 50.výročí začátku kosmické éry lidstva "SPUTNIKEM TO ZAČALO..."
Přednáší Milan HALOUSEK, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti, člen Astronomické společnosti Pardubice.
Vstupné 20,-Kč
Společně si představíme první umělou družici lidstva, sovětský Sputnik. Podíváme se na požadavky na jeho vlastnosti i na to, co způsobil svým startem a jak reagovali američtí konkurenti.
Představíme si i první živé bytosti v kosmu - Lajku,i s jejím tragickým osudem, a Strelku s Bělkou, první pejsky kteří se z vesmírného letu vrátili na Zem zdraví a živí a kteří otevřeli cestu do kosmu pro Jurije Gagarina a další kosmické cestovatele.
Závěrem si popovídáme o současném dění v kosmonautice - nedávném dramatickém návratu ruské kosmické lodi Sojuz TMA-10 i aktuálním startu amerického raketoplánu Discovery.
Srdečně zve
Milan

22.10.2007 - V řídicím středisku...

22. října 2007 v 23:24
Tak jsem se dneska poprve v životě dostal do řídicího střediska! Sice to nebylo řídicí středisko raketoplánu a bylo to "jen" za sklo na galerii - ale viděl jsem to.
Jak už jsem psal v blogu 12.září konala se dnes výprava do evropského řídicího střediska kosmických letů v německém Oberpfaffenhofenu.
V provozu jsme viděli řídicí centrum družice TerraSAR-X (na první fotografii) a připravené "Columbus Control Center" (na druhé fotografii). No, a pak tam byla za sklem a žaluziemi ještě další řídící místnost - nám nepředstavená - že by vojenská? :-D
Kromě výše zmíněného Centra řízení letů jsme viděli novou rozestavěnou budovu řídícího centra Galileo, vyslechli si přednášku o Galileu a prohlédli si hangár s letadly používanými DLR k výzkumným účelům.
Za uskutečněnou expedici patří velké dík kolegovi Julkovi Cackovi, který se nenechal odradit sérií zamítavých odpovědí na žádost o exkursi. Vždyť do tohoto střediska se dostane pouze jednou měsíčně přibližně 30 návštěvníků... Měli jsme to štěstí. A stálo to za to.
Milan

21.10.2007 - Důkaz z Edinburghu...

21. října 2007 v 0:53
Tyto fotky jste už včera viděli určitě na Tomášově webu - ale já samozřejmě neodolám, abych si je sem nedal taky :-)
Na oficiálním webu The Association of Space Explorers (Asociace kosmických cestovatelů - ASE) se mezi zveřejněnými fotografiemi z letošního XX.planetárního kongresu ve skotském Edinburghu objevily i dvě fotografie zachycující naší výpravu.
Ten hnědý flek vpravo nahoře (na druhé fotografii uprostřed nahoře) jsem já, ten menší modrý přede mnou je Marek a vpravo vedle něj je (ohnutý) Tomáš. Vpředu vlevo u předsednického stolu sedí předsedající druhé části programu, ruský kosmonaut Jurij Baturin, v sále před ním není vidět zbývajících asi šedesát kosmonautů a astronautů z celého světa...
Fotografie ze z odpoledne ve čtvrtek 20.9., kdy se v historické aule Edinburghské univerzity uskutečnilo velké setkání astronautů se studenty a občany Edinburghu (No, velké: kosmonautů tam bylo jen o tochu míň než posluchačů...).
Krásné připomenutí úžasných několika dnů prožitých v těsné blízkosti tolika kosmonautů... Už jsem to tady myslím jednou napsal, v tom sále proti nám seděla pětina všech žijících kosmonautů světa.
Milan

17.10.2007 - Dvě pozvánky...

17. října 2007 v 22:22
Dnes si Vás dovoluji pozvat na dvě přednášky které se uskuteční v následujících dnech v pardubické DELTĚ - Domě dětí a mládeže na Dukle.
Obě pořádá Astronomická společnost Pardubice v rámci svých programů na Hvězdárně barona Artura Krause.
První se koná již tento pátek (tedy 19.10.) a její název je "Máme dost tmy? (aneb o světelném znečištění)". Přednáška se koná v rámci programu semináře o světelném znečištění.
Druhá přednáška se uskuteční v pátek 26.10.2007 a bude věnována 50.výročí zahájení kosmické éry lidstva - její název je "Sputnikem to začalo...". Přednášet budu já! Tak přijďte. Budu se na Vás těšit.
Milan

16.10.2007 - Něco do sbírky...

17. října 2007 v 0:06
Dneska jsem se v Praze zastavil ve svém oblíbeném antikvariátu v Libni - je veliký, chaoticky nacpaný knížkami a vždycky tam něco zajímavého objevím.
Tentokráte to byla knížka "Splněné naděje" o kosmickém letu Vladimíra Remka a Alexeje Gubareva. Těch knížek tam bylo asi pět, ale akorát jedna měla uvnitř podpis Alexeje Gubareva. No, nekup to za ty peníze... Teď už jen doplnit podpis našeho kosmonauta - a bude to moc pěkný exponát v mé sbírce.
Druhé zastavení bylo v nedaleké filatelistické prodejně kousek od Palmovky - i tam mě většinou nezklamou a něco hezkého si od nich odnesu. Dnes to byla pohlednice Prahy s podpisy všech čtyřech kosmonautů z letu Saljut6 - Sojuz28. Ani to jsem na pultě přece nemohl nechat ležet. :-)
Pozdrav všem posílá
Milan

14.10.2007 - Základní škola Proseč...

13. října 2007 v 23:15
Dneska přináším několik fotografií z mého nedávného přednáškového dopoledne v Základní škole Proseč u Skutče (Východní Čechy, nedaleko Chrudimy).
Na třech hodinových přednáškách se vystřídalo celkem 270 dětí - ufff, byl to zápřah - hlavně když děti pochopily, že pokud natáhnou besedu po přednášce, tak se vyhnou angličtině, nebo co to měli mít. A já jsem byl jednoznačně menší zlo než zkoušející angličtinářka nebo matikářka :-))))
Přednášky v rámci projektu České kosmické kanceláře "Kosmická škola - kosmická třída" byly na téma využití kosmonautiky v běžném životě - a kromě toho, že jsme si na satelitním (resp. leteckém) snímku Proseče ukazovali kdo kde bydlí, povídali jsme si o suchém zipu, teflonu, satelitní navigaci nebo solárních panelech.
Tahle základní škola je zajímavá tím, že mají za školou model Sluneční soustavy v meřítku jedna ku miliardě - takže děti mají o astronomii docela slušný přehled. Taky jsem si kousek planetární stezky prohlédl - ale došel jsem jen k Marsu - další několikakilometrovou cestu kolem Jupiteru až k Plutu jsem si nechal na někdy jindy. Kromě velkého modelu venku mají další tři modely Sluneční soustavy v aule a ve třídách. A taky mají po stěnách Sputníky - nakreslené papírové i plastické z načerno obarvených míčků a drátů.
Vida, když se chce dá se s dětmi dělat ledacos...
Milan