KOSMOS-NEWS PARTY 2019 se uskuteční od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna 2019 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

Září 2007

30.9.2007 - Devět astronautů v Praze...

30. září 2007 v 13:33
Zaručené a ověřené informace říkají, že v Praze dnes odpoledne bude přítomno devět velice zajímavých astronautů. Přistanou zde totiž posádky kosmoletů Prométheus1 a Prométheus2 po své náročné misi na planetu Mars.
Hlavní expedice Prométheus1, s pětičlennou posádkou prvních lidí kteří se dotkli povrchu Marsu, přistála na Rudé planetě s poškozeným planetoletem. Přesto vykonali na povrchu planety ve speciální laboratoři kompletní určený výzkumný program. V té době však pro ně již od Země spěchala posádka záchranné lodě Prométheus2 se čtyřmi astronauty na palubě. Po úspěšném přistání záchranné posádky a spojení se základní posádkou dokončili všichni společně určené úkoly a poté se všichni astronauté evakuovali na palubu planetoletu Prométheus2. V tuto chvíli se již společně blíží zpět k Zemi. V Praze, v centru DTA na Kačerově, přistanou dnes kolem 15 hodiny odpolední a budou přijati se všemi poctami, jak se na hrdiny kosmu a první lidi kteří vstoupili na povrch Marsu, sluší.
Milan
Na první fotografii je záběr z kabiny planetoletu Prométheus1, tak jak ho prostřednictvím webových kamer vidí řídící středisko.
Na druhé fotografii jsou obě posádky zachyceny při předstartovní návštěvě Muzea kosmonautiky v Morgenrothe-Rautenkranz.

29.9.2007 - Prométheus odstartoval...

29. září 2007 v 12:22
Dětská posádka je již na cestě na Mars! Finálové soustředění celoroční dětské vědomostní hry "Expedice Mars 2007" vrcholí právě v tuto chvíli simulovaným letem pětičlenné posádky v kosmoletu Prométheus na Rudou planetu. Posádka odstartovala dnes, tedy v sobotu dopoledne, v tuto chvíli (těsně před polednem) je již navedena na oběžnou dráhu kolem Země a chystá se převést svojí loď na dráhu k Marsu. Před několika okamžiky skončilo na palubě lékařské vyšetření posádky (všichni jsou v dobrém stavu!) a nyní se připravují na zahájení dalších plánovaných experimentů.
Záložní posádka pracuje v řídícím středisku, má za sebou taktéž kontrolní zdravotní testy (jeden ze záložních kosmonautů začíná bojovat s propukající virózou) a nyní podstupují testy fyzické odolnosti.
Od úterý prošlo deset finalistů velmi náročým programem. Besedovali s odborníkem na otázky přežití v kosmu MUDr. Josefem Dvořákem, CSc, o popularizaci vědy si povídali s redaktorem Radiožurnálu Markem Janáčem a na návštěvu svého ateliéru je pozval náš přední architekt Vlado Milunič (mimo jiné autor "Tančícího domu" v Praze). V pátek potom navštívíli nové německé muzeum kosmonautiky v Morgenrothe-Rautenkranz. Tam se setkali s Vladimírem Remkem a zahráli si i v šotu na nový německý kosmický chléb určený pro raketoplány (už má i nutnou certifikaci NASA). V rámci fyzické přípravy také trénovali stav beztíže ve vodním bazénu. A k tomu řada tréninků fyzické i psychické odolnosti a další odborná příprava.
Aktuální zpravodajství z letu najdete na stránkách Dětské tiskové agentury Domino
Milan
P.S.: Před několika minutami vyhlásily palubní počítače poplach. V lodi byl detekován neznámý plyn Posádka za pomoci ochraných dýchacích přístrojů zkontrolovala svojí loď a vyloučila poškození skeletu lodi. Po pětiminutách usilovné práce byl poplach řídícím střediskem odvolán.

27.9.2007 - Další podpisy z Edinburgu...

26. září 2007 v 23:01
Dnes představuji druhý podpisový arch s autogramy kosmonautů a astronautů z Edinburgu.
Znalci a odborníci na něm opět objeví řadu zajímavých jmen - Walter Cunningham, Karol Bobko, Gordon Fullerton nebo Bonnie Dunbarová.
A zde jsou další dvě z velké řady osobních setkání - Loren Acton a Dave Leestma.
Teď odjíždím do Prahy na finálové klání Expedice Mars 2007- s finalistmi jedeme v pátek do Muzea v Morgenrothe-Rautenkranz. Tam nás bude čekat Vladimír Remek a možná i Sigmund Jahn.
Milan

26.9.2007 - Finále Expedice Mars 2007...

26. září 2007 v 0:15
V Praze probíhá od úterního odpoledne finálové kolo celoroční dětské hry "Expedice Mars 2007" - bližší informace najdete například na webových stránkách EM 2007 (kde jsou i aktuální informace o průběhu jednotlivých pracovních dnů budoucích kosmonautů).
Koncem týdne se z deseti finalistů vytvoří pětičlenná hlavní posádka která usedne do palubních křesel kosmoletu Prométheus a odletí na dlouhou výpravu na planetu Mars. Zbývajících pět finalistů vytvoří posádku záložní a svým kolegům v kosmu pomůže alespoň z dálky při plnění jejich úkolů.
V případě zájmu je možné sledovat průběh letu dětské posádky na Mars v sídle organizátora celého projektu Dětské tiskové agentury Domino (Na Nivách 314, Praha 4, kousek od stanice metra Kačerov). Zde bude zřízeno řídící a tiskové centrum s on-line spojením s posádkou, bude zde přítomna i řada odborných garantů soutěže (informace zde). Centrum Expedice Mars 2007 bude možné navštívit od soboty až do nedělního popoledne, kdy zde bude celá Expedice slavnostně zakončena.
Na fotografii jsou semifinalisté Expedice Mars spolu s hosty a odbornými garanty - dr.Borisem Valníčkem a Vladimírem Remkem.
Milan

25.9.2007 - Životní cesta skončila...

25. září 2007 v 0:19
Naše velká cesta za kosmonauty do skotského Edinburgu skončila.
Zážitků byla spousta, jistě se k jejich zveřejnění dostanu později - dnes jenom jako předkrm dva obrázky.
Ten první je jeden ze dvou archů na které jsem sbíral podpisy přítomných kosmonautů - můžete si tréninkově ověřit Vaše znalosti podpisů - já bych jen upozornil na dva bílé TOP podpisy v levém horním rohu...
Na druhé fotografii je jedno ze vzácných setkání z Edinburgu - s astronautem Apollo programu Rusty Schweickartem (a tím jsem odtajnil i jeden z výše uvedených Top autogramů...)
Bylo to opravdu úžasně mnoho zážitků. Podívejte se i na Tomášův blog ...
Všem kteří nám drželi palce děkuji.
Milan

19.9.2007 - Pozdrav přímo z Edinburgu...

19. září 2007 v 14:20
V Edinburgu máme za sebou první ostré nasazení. A do naší kolekce přibylo prvních 40 podpisů!
A hned od začátku to byl pěkný den :-) Jako úplně první, hned v 6:30 hodin ráno, jsme získali podpis kosmonauta, jehož podpis v mnoha, mnoha sbírkách zaím chybí - odborníkům na autogramy je jméno bulharského Alexandra Alexandrova v tomto směru jistě dobře známé...
A potom to šlo ráz na ráz - v krátkých časových rozestupech kolem nás přešlo na padesát kosmických cestovatelů, chystajících se tentokráte nikoliv do vesmíru, ale do různých edinburských (a okolních) škol na besedy. A jelikož jsme měli v ruce jmenný seznam astronautů i s jejich časy nástupů do taxíků, nebyl až takový problém identifikovat i obličeje které by ve větším houfu zůstali asi v anonymitě. Autogram odmítl vlastně pouze jediný člověk, američan Charles Walker (s tím, že se podepíše později). Naštěstí ale neodmítli takoví lidé, jako jsou Alexej Leonov, Vance Brand nebo Rusty Schweickart :-))))
Zážitků bylo - a ještě určitě bude - mnoho, odpoledne a zítra pokračujeme s kosmonauty na dalších akcích - a ještě spousta zajímavých akcí nás čeká :-)
Závěrem jen jeden drobný zážitek (z mnoha): Americký ex-kongresmen Jake Garn hned po příchodu ukazoval svojí jmenovku na krku a s halasným "Hello, já jsem Jake Garn" mě podával ruku a sápal se po tužce a fotografii... No, zrovna on byl snadno poznatelný i bez tohoto ohlášení.
Večer by se na Tomášově blogu měly objevit první fotografie...
Z Edinburgu všechny pozdravují Tomáš, Marek a Milan

19.9.2007 - Pamětní mince...

19. září 2007 v 0:13
Dnes vydává Česká národní banka pamětní 200,-Kč stříbrnou minci "Vypuštění první umělé družice Země" - jako vzpomínku na 50.výročí startu sovětského Sputniku (bližší informace jsou zde).
Je to tak po dlouhých desítkách let pamětní mince s tématikou kosmonautiky - předtím vyšla pamětní mince k výročí startu Jurije Gagarina.
Pro sběratele kosmických memorablií a kosmických dokumentů to bude jistě příjemné zpestření jejich sbírky.
Mince bude k dostání od 19.9.2007 na pobočkách České národní banky a ve specializovaných numismatických obchodech.
Milan (t.č. stále ještě v Edinburgu...)

17.9.2007 - XX.kongres ASE...

17. září 2007 v 0:13
Ve skotském Edinburgu se koná od 17.9. do 21.9.2007 XX. planetární kongres ASE - Asociace kosmických cestovatelů, která sdružuje většinu kosmonautů světa.
Každoroční setkání mnoha desítek kosmických cestovatelů je zaměřené především na propagaci kosmonautiky - proto je v programu mnoho přednášek a dalších programů určených veřejnosti.
Letos bude v Edinburgu velmi reprezentativní sestava 78 kosmonautů a astronautů z celého světa. Konečně, posuďte sami - pár hodně zajímavých jmen tam jistě najdete:
Loren Acton (STS-51F)
Toyohiro Akiyama (Soyuz TM-11)
Vladimir Aksyonov (Soyuz 22, Soyuz T-2)
Alexander Alexandrov (Soyuz TM-5)
Alexander Alexandrov (Soyuz T-9, Soyuz TM-3)
Jay Apt (STS-37, STS-47, STS-59, STS-79)
Oleg Atkov (Soyuz T-10)
Toktar Aubakirov (Soyuz TM-13)
Sergei Avdeev (Soyuz TM-15, Soyuz TM-22, Soyuz TM-28)
Alexander Balandin (Soyuz TM-9)
Daniel Barry (STS-72, STS-96, STS-105)
John-David Bartoe (STS-51F)
Yuri Baturin (Soyuz TM-28, Soyuz TM-32)
Anatoli Berezovoy (Soyuz T-5)
John Blaha (STS-29, STS-33, STS-43, STS-58, STS-79, Mir)
Bo Bobko (STS-6, STS-51D, STS-51J)
Vance Brand (Apollo-Soyuz Test Project, STS-5, STS-41B, STS-35)
Roy Bridges (STS-51F)
Robert Cenker (STS-61C)
Roger Crouch (STS-83, STS-94)
Walter Cunningham (Apollo 7)
Jan Davis (STS-47, STS-60, STS-85)
Bonnie Dunbar (STS-61A, STS-32, STS-50, STS-71, STS-89)
Reinhold Ewald (Soyuz TM-25)
John Fabian (STS-7, STS-51G)
Bertalan Farkas (Soyuz 36)
Michael Foale (STS-45, STS-56, STS-63, STS-84, STS-103, Soyuz TMA-3, ISS-8)
Dirk Frimout (STS-45)
Gordon Fullerton (STS-3, STS-51F)
Guy Gardner (STS-27, STS-35)
Jake Garn (STS-51D)
Owen Garriott (Skylab 2, STS-9)
Yuri Gidzenko (Soyuz TM-22, Soyuz TM-31, ISS-1, Soyuz TM-34)
Viktor Gorbatko (Soyuz 7, Soyuz 24, Soyuz 37)
Georgi Grechko (Soyuz 17, Soyuz 26, Soyuz T-14)
Chris Hadfield (STS-74, STS-100)
Hank Hartsfield (STS-4, STS-41D, STS-61A)
Frederick Hauck (STS-7, STS-51A, STS-26)
Miroslaw Hermaszewski (Soyuz 30)
Richard Hieb (STS-39, STS-49, STS-65)
Jeffrey Hoffman (STS-51D, STS-35, STS-46, STS-61, STS-75)
Alexander Ivanchenkov (Soyuz 29, Soyuz T-6)
Georgi Ivanov (Soyuz 33)
Thomas Jones (STS-59, STS-68, STS-80, STS-98)
Alexander Lazutkin (Soyuz TM-25)
David Leestma (STS-41G, STS-28, STS-45)
Alexei Leonov (Voskhod 2, Apollo Soyuz Test Project)
Vladimir Lyakhov (Soyuz 32, Soyuz T-9, Soyuz TM-6)
Donald McMonagle (STS-39, STS-54, STS-66)
Chiaki Mukai (STS-65, STS-95)
Talgat Musabayev (Soyuz TM-19, Soyuz TM-27, Soyuz TM-32)
Nicholas Patrick (STS-116)
Alexander Poleschuk (Soyuz TM-16)
Dumitru-Dorin Prunariu (Soyuz 40)
William Readdy (STS-42, STS-51, STS-79)
Kenneth Reightler (STS-48, STS-60)
Vladimir Remek (Soyuz 28)
Richard Richards (STS-28, STS-41, STS-50, STS-64)
Mario Runco (STS-44, STS-54, STS-77)
Viktor Savinykh (Soyuz T-4, Soyuz T-13, Soyuz TM-5)
Russell Schweickart (Apollo 9)
Alexander Serebrov (Soyuz T-7, Soyuz T-8, Soyuz TM-8, Soyuz TM-17)
Helen Sharman (Soyuz TM-12)
Vladimir Shatalov (Soyuz 4, Soyuz 8, Soyuz 10)
Mark Shuttleworth (Soyuz TM-34)
Vladimir Solovyev (Soyuz T-10, Soyuz T-15)
Robert Springer (STS-29, STS-38)
Valentina Tershkova (Vostok 6)
Vladimir Titov (Soyuz T-8, Soyuz TM-4, STS-63, STS-86)
Sergei Treschev (STS-111, ISS-5)
Yuri Usachev (Soyuz TM-18, Soyuz TM-23, STS-101, STS-102, ISS-2)
Franz Viehböck (Soyuz TM-13)
Pavel Vinogradov (Soyuz TM-26, Soyuz TMA-8, ISS-13)
James Voss (STS-44, STS-53, STS-69, STS-101, STS-102, ISS-2)
Charles Walker (STS-41D, STS-51D, STS-61B)
Carl Walz (STS-51, STS-65, STS-79, STS-108, ISS-4)
Don Williams (STS-51D, STS-34)
Alexei Yeliseyev (Soyuz 5, Soyuz 8, Soyuz 10)
Naše úderná skupina ve složení Marek Přibyl, Tomáš Přibyl a Milan Halousek bude na místě!
Držte nám palce!!!
Milan

15.9.2007 - Semifinále Expedice Mars...

15. září 2007 v 0:13
V Praze právě v tuto chvíli probíhá semifinálové kolo dlouhodobé dětské hry Expedice Mars 2007.
Pětadvacet nejlepších účastníků, vzešlých z předchozích dvou korespondenčních kol, se sjelo na víkendové soustředění na kterém bude bojovat o pět křesel v planetoletu Prométheus, se kterým se vydají k planetě Mars. Další pětice kosmonautů bude potom tvořit záložní a podpůrnou posádku, jejímž úkolem bude pomoci svým kolegům v kosmu při plnění některých náročných úkolů.
Mimo jiného se budoucí kosmonauté setkají během náročného víkendu s prvním českým kosmonautem Vladimírem Remkem, vyzkouší si základní situace pro přežití v přírodě, naučí se základy geologie - vědy na Marsu velmi potřebné. A především budou muset před odbornými garanty obhájit své projekty, v nichž naplánovali svůj pobyt a práci na Marsu.
Vyhrají jen Ti nejlepší!

13.9.2007 - Nový KOSMOS-NEWS...

14. září 2007 v 0:22
Konečně je hotové a rozeslané nové číslo bulletinu KOSMOS-NEWS. Omlouvám se za zpoždění zářijového čísla (č.90) které bylo způsobené především havárií mého počítače v němž bylo vydání již téměř hotové - a nakonec mě nezbylo než to všechno, kromě jedné stránky, udělat znovu.
Už to je hotové, dopisy jsou v poštovní schránce a můžete je čekat asi v pondělí.
Z obsahu:
* Endeavour STS-118
*NASA kontroluje korespondenci
* Gagarinův vnuk
* Cestou na pařížský aerosalón
* Prach inženýra z Enterprice vystřelen do kosmu
* Inkubátor pro sazenice
Hezké čtení přeje a pozdravení posílá
Milan