KOSMOS-NEWS PARTY 2018 se uskuteční od pátku 27. dubna do neděle 29. dubna 2018 v Pardubicích

_____________________________________________________________________________________________________________

10.8.2007 - Barbara Morganová...

10. srpna 2007 v 14:54
Skoro 23 roků čekala na svojí životní příležitost - a ta přišla...

Přihlásila se - jako jedna z tisíců amerických učitelů - na výzvu NASA do projektu "Teacher in Space - Učitel v kosmu".
Spolu s kolegyní Christou McAuliffovou (na následující fotografii sedí Christa vlevo, Barbara vpravo) byla v roce 1985 vybrána do finálové dvojice astronautek-učitelek. Nakonec měla v závěrečném výběru méně štěstí - do křesla v raketoplánu Challenger, který odstartoval 28.ledna 1986, se nakonec posadila její kolegyně. Ta odstartovala, ale do vesmíru nedoletěla...

Barbara Morganová se na explozi raketoplánu dívala spolu se svými studenty a studenty Christy McAuliffové přímo z VIP tribuny Kennedyho kosmického střediska. Později prohlásila, že to pro ní byl nejděsivější okamžik života.
Na kosmonautiku však nezanevřela. Vrátila se zpět do školy, učila děti s problémy čtení a psaní angličtinu a základy věd. A stále doufala, že se jednou do kosmu přece jen podívá. Šance přišla v roce 1998 kdy byla vybrána do oddílu amerických astronautů (podle některých neověřených zpráv byla k podání přihlášky "k astronautům" vybídnuta přímo jednou vysoce postavenou osobou z centrály NASA).
Její zařazení do posádky raketoplánu Endeavour STS-118 využila NASA k oživení programu vzdělávání mládeže - tentokrát pod názvem "Educator in Space program" - na webu NASA probíhá již dlouho velké množství soutěží a projektů zaměřených k letu Barbary Morganové a vzdělávání mládeže. Ona sama má v plánu během expedice několik videokonferencí se studenty na Zemi, na palubě má s sebou dvě malé plastové pěstírny semínek (vítězné projekty jednoho z dlouhodobých programů NASA Education) a téměř 10 milionu semínek bazalky, které budou po návratu na Zem rozdány americkým základním školám k provádění dalších biologických experimentů.

Barbara Morganová však z vesmíru nebude jen šířit vzdělanost mezi americkými studenty - jako plnohodnotná členka posádky bude mít i řadu dalších povinností - její místo bude především u ovládacího pultu robotického manipulátoru (Kanadské ruky).
Jako první astronautka-pedagog bude mít ve vesmíru, ale i po návratu, práce jistě spoustu. Po tolika letech čekání to však jistě zvládne bez problémů. Přejme jí to a držme jí palce i pěsti!
Milan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama